Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądzicie

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądzicie

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 24 czerwca 2021, 23:11

Cześć,
Co sądzicie o manewrze wyprzedzania bądź omijania, pojazdu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej?
Mnie osobiście to mocno irytuje, ponieważ zastanawiam się, czy to jest spowodowane niewiedzą, ignorancją, czy totalną bezmyślnością.
Czy uważacie, że takie osoby powinny być piętnowane( za to jest 10 pkt) aby wbiły sobie do głowy, skoro na kursie nie nauczyli, czy lepiej przymykać oko, bo w sumie to normalne i to pieszy powinien uważać jak chodzi.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » piątek 25 czerwca 2021, 09:38

To samo co o innych manewrach mogących spowodować zagrożenie.

Przepisy to jedno, a egzekwowanie ich to drugie.

Najlepsze nawet przepisy nie będą respektowane, gdy nikt ich egzekwuje.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez waw » niedziela 27 czerwca 2021, 12:47

Wyprzedzanie przed przejściem to w naszym kraju częste zjawisko. W większości są to przypadki nie powodujące zagrożenia, ale w związku z tym że ta mniejsza część to stwarzanie dużego zagrożenia jest to czym zabroniony.

W większości europejskich krajów znacząco wyeliminowało ten problem wyznaczając przejścia gdzie łatwo wyprzedzać się nie da.
W Polsce jest to duże źródło dochodów budżetowych z mandatów. Wykroczenie dość powszechne i łatwe do udowodnienia. Dlatego nie podejmuje się realnych kroków do jego eliminacji.
Policjanci w nieoznakowanych radiowozach czasami robią "akcje" z dojezdzaniem do samochodu na sąsiednim pasie ruchu zrównywanie się z nim, a następnie przed najbliższym przejściem gwałtowne hamowanie. Jak ktoś nie wie że to pułapka i zamiast na pojazd na pasie obok obserwuje czy do przejścia nie dochodzą piesi to nie ma szans żeby nie dostać mandatu za wyprzedzanie. Było o tym wspomniane kilka lat temu w JB.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » niedziela 27 czerwca 2021, 14:02

przepisy ruchu drogowego są podobne we wszystkich krajach, różnica jest w ich egzekwowaniu.

1. akcyjność działań policji. powoduje że ruch sprawdzany jest wyrywkowo i nie zawsze.
w przypadku pojazdów osobowych trudno tu porównać, ale już w przypadku pojazdów ciężarowych tak.
BAG w Niemczech sprawdza około 23% pojazdów, w Polsce to jest coś około 8%.

2. sposób pracy policji, która jest tam gdzie można łatwo i bezdyskusyjnie wlepić mandat, ale nie tak gdzie zagrożenia są największe.
przykładem może być chyba każde miasto, gdy na jakimś większym skrzyżowaniu jest awaria świateł, wtedy policjanta tam nie uświadczysz, nawet jakby było tam 10 stłuczek.

3. wysokość kary. u nas można się targować o wysokość mandatu, w innych krajach jest to trudniejsze.
można sprawdzić to szczególnie w Austrii i Belgii.

4. nieuchronność kary. powoli w Polsce dochodzi się do tego, bo niezapłacone mandat ściąga Urząd Skarbowy przy rozliczeniu, ale i tak jeszcze spora część gdzieś ginie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez waw » niedziela 27 czerwca 2021, 16:03

Ale tu nie chodzi o skutecznośc policji która szybko przeradza się w represje. Wiele problemów z bezpieczeństwem drogowym da się rozwiązać infrastrukturą (i niektóre tylko tak). Niestety z tym w Polsce jest coraz gorszej. Wiele organizacji ruchu nie jest zgodna nawet z rozporządzeniem. I tu jest problem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » niedziela 27 czerwca 2021, 17:46

najlepsza infrastruktura nie zastąpi dobrej woli i przyzwyczajeń, w te egzekwuje policja i z tym mamy problem.

powiedz mi dlaczego Polak, który w Polsce lekceważy przepisy w Niemczech czy Austrii jeździ od ekierki.
nie można wszystkiego np. prędkości w obszarze zabudowanym, jazda na zderzaku na autostradzie itp. zwalać na lepszą infrastrukturę.
nie uwierzę też, że w ciągu minuty zmienia się charakter dojrzałego człowieka.
zmieniają się warunki, świadomość nieuchronnej kary, nie tyle wysokości, ale pewności że ona będzie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Blacksmith » niedziela 27 czerwca 2021, 18:03

Cyryl8 napisał(a):świadomość nieuchronnej kary,

Nie bardzo rozumiem. W Polsce nie ma nieuchronności kary? Dostałem raz mandat, który po prostu zapomniałem opłacić (miałem wtedy dużo na głowie). Mandat ostatecznie sam się opłacił... z mojego zwrotu podatku. Nie robiąc na czarno i nie będąc incognito przed mandatem w Polsce nie uciekniesz.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » niedziela 27 czerwca 2021, 20:01

Blacksmith napisał(a):...Dostałem raz mandat...


no właśnie "raz" i wystarczy za całość.

po pierwsze jest mniej kontroli na drogach, więc większość wykroczeń unika prawa.
dwa kontrole są akcyjne, czyli akcja "wakacje", akcja "znicz", czyli na początku wakacji, na koniec zobaczymy policję na drogach, jak we Wszystkich Świętych, ale przed, po i w trakcie wakacji - hulaj dusza.

możesz nie przyjąć mandatu, sprawa idzie do sądu, a ten nie zawsze kieruje się PoRD.
w Austrii sąd gdy sprawa jest problematyczna bierze stronę policjanta wychodząc z założenia, że Ty masz większy interes w tym aby kłamać niż policjant.
u na sąd zastanawia się jakby to było, gdyby on popełnił wykroczenie.
wystarczy, że gdy dostaniesz zdjęcie z fotoradaru dasz odpowiedź nie pozwalającą Cię ukarać lub nie dającą się wprowadzić do systemu komputerowego i unikniesz kary.
jest jeszcze pewnie wiele sposobów na unikanie mandatów, o których ja nie wiem.

raz, że prawdopodobieństwo skontrolowania w Polsce jest o wiele mniejsze, dwa w razie wykroczenia możesz się targować, czasem załatwić to na miejscu, trzy w razie ukarania możesz próbować się wymigać na wiele sposobów skutecznie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Blacksmith » niedziela 27 czerwca 2021, 20:51

Rozumiem i nie będę zaprzeczał.

Ale pozwól, że też coś powiem... Nie wiem jak jest w Austrii, Czechach, Holandii, itd. Ale od lat przynajmniej połowę życia spędzam w Niemczech w różnych miastach i powiem Ci, że patroli policyjnych w Niemczech przede wszystkim... nie widać. Naprawdę, czasami miałem wrażenie, że na każde miasto w Niemczech przypada jeden radiowóz albo że niektóre miasteczka (nie mówię o wioskach) nie posiadają Policji wcale. Miałem wrażenie, że radiowozy startują spod komisariatów tylko na wezwanie. Także zapewniam Cię... Gdy pojedziesz 100km/h niemiecką ulicą np. w miasteczku gdzie aktualnie wyjeżdżam do pracy to prawdopodobieństwo, że za to odpowiesz jest bliskie zeru.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez waw » niedziela 27 czerwca 2021, 21:16

Cyryl8 napisał(a):powiedz mi dlaczego Polak, który w Polsce lekceważy przepisy w Niemczech czy Austrii jeździ od ekierki.
Nie wiem o którego Polaka chodzi bo ilość mandatów jakie wystawia niemiecka policja na Polaków rośnie z roku na rok więc nie bardzo wiem o co chodzi. Jedyne co jest faktem, że Polacy nie powodują dużych wypadków tam i to jest zasługa infrastruktury. Nie dziwne też że często Niemcy w Polsce jeżdżą jak Polacy?
Cyryl8 napisał(a):nie można wszystkiego np. prędkości w obszarze zabudowanym, jazda na zderzaku na autostradzie itp. zwalać na lepszą infrastrukturę.
Wszystkiego nie, ale sporo zależy od infrastruktury. Jakoś w Niemczech czy Austrii problem omijania czy wyprzedzania na przejściach zniknął po likwidacji przejść w miejscach niebezpiecznych o kilku pasach ruchu w jedną stronę (dla polskich zarządców sprawa intelektualnie nie do ogarnięcia), prędkość w obszarze zabudowanym będzie respektowana jak drogi "przelotowe" będą przebiegać przez OZ w jak najmniejszym stopniu, a tam gdzie to konieczne zmienić infrastrukturę tak żeby nie dało się jechać szybciej. Inna sprawa że w Polsce obszary zabudowane są bardzo źle wyznaczone.
Cyryl8 napisał(a):nie uwierzę też, że w ciągu minuty zmienia się charakter dojrzałego człowieka.
zmieniają się warunki, świadomość nieuchronnej kary, nie tyle wysokości, ale pewności że ona będzie.
Nie, zminia sie infrastruktua po której DA SIĘ jechać bezpiecznie.
Blacksmith napisał(a):Nie bardzo rozumiem. W Polsce nie ma nieuchronności kary? Dostałem raz mandat, który po prostu zapomniałem opłacić (miałem wtedy dużo na głowie). Mandat ostatecznie sam się opłacił... z mojego zwrotu podatku. Nie robiąc na czarno i nie będąc incognito przed mandatem w Polsce nie uciekniesz.

Niekoniecznie. Niedawno w mediach pisano że rowerzyści w Warszawie nie dostają mandatów tylko pouczenia. Wiceprezydent Wojciechowski tłumaczył, że pouczenie jest skuteczniejsze od mandatu.
Media nagłośniły sprawę po kilku kuriozalnych sprawach w Warszawie jak to że rowerzystka która wjechała na czerwonym świetle i spowodowała kolizje z tramwajem, albo złapany został rowerzysta, który zaatakował kobietę gazem na chodniku. Był wcześniej za podobny występek ukarany... pouczeniem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » niedziela 27 czerwca 2021, 21:46

waw napisał(a):...po likwidacji przejść w miejscach niebezpiecznych o kilku pasach ruchu w jedną stronę...


po pierwsze: gdy jezdnia ma kilka pasów w jedną stroną które miejsce jest bezpieczne, a które nie?

po drugie: faktem jest, że dawno nie byłem w Niemczech czy Austrii, ale nie wyobrażam sobie takiej likwidacji, bo jak ludzie w Wiedniu przemieściliby się z jednej strony Gurtel na drugą czy Donaukanal?

podobnie w Berlinie, Monachium (tutaj może wypowie się kolega tam pracujący), Mochengladbach czy innych.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez waw » niedziela 27 czerwca 2021, 22:07

Cyryl8 napisał(a):
po pierwsze: gdy jezdnia ma kilka pasów w jedną stroną które miejsce jest bezpieczne, a które nie?
To chyba oczywiste, że żadne.
Cyryl8 napisał(a):po drugie: faktem jest, że dawno nie byłem w Niemczech czy Austrii, ale nie wyobrażam sobie takiej likwidacji, bo jak ludzie w Wiedniu przemieściliby się z jednej strony Gurtel na drugą czy Donaukanal?

podobnie w Berlinie, Monachium (tutaj może wypowie się kolega tam pracujący), Mochengladbach czy innych.

Sposoby są: sygnalizacja świetlna, przejścia podziemne a w Niemczech także bardzo popularne przejścia sugerowane.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez gumik » niedziela 27 czerwca 2021, 23:11

waw napisał(a):W Polsce jest to duże źródło dochodów budżetowych z mandatów. Wykroczenie dość powszechne i łatwe do udowodnienia.
Siriously? Nie znam osoby, która by dostała za to mandat. Za to za jazdę z nadmierną prędkością już mnóstwo. Nie twierdzę, że moi znajomi to dobra próba losowa, ale też naiwnie byłoby myśleć, że jestem wyjątkowy, a nie przeciętny.
Podsumowując - skąd takie dane?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez RossoneriDevil » wtorek 29 czerwca 2021, 22:57

Zadałem to pytanie, ponieważ naszła mnie myśl, żeby po prostu zgłaszać takie wykroczenia, teraz w dobie kamer nic prostszego, może komplikacja będzie gdy wezwą na świadka by złożyć zeznania, wtedy trzeba poświęcić więcej czasu.
Ale mam dylemat, z jednej strony ktoś kto nie przestrzega tego przepisu, kiedyś może kogoś pozbawić życia, z drugiej strony konfident też mi nie pasuje.
Nie za bardzo wiem jaki obrót może mieć takie zgłoszenie. ale 10 pkt może być jak kubeł zimnej wody dla takiego kierowcy.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Wyprzedanie bezpośrednio przed i na przejściu, co o sądz

Postprzez Cyryl8 » środa 30 czerwca 2021, 08:09

przecież od wielu lat w każdym województwie możesz przesłać film z wykroczeniem drogowym i nie musi być to tylko wyprzedzanie/omijanie przed PdP.
Lista adresów:
1.KWP Białystok: stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl
2.KWP Bydgoszcz: stopagresjidrogowej-kwp@bg.policja.gov.pl
3.KWP Gdańsk: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl
4.KWP Gorzów Wlkp.: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl
5.KWP Katowice: stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl
6.KWP Kielce: stopagresjidrogowej@ki.policja.gov.pl
7.KWP Kraków: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl
8.KWP Lublin: stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl
9.KWP Łódź: stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl
10.KWP Olsztyn: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl
11.KWP Opole: problemdrogowy@op.policja.gov.pl
12.KWP Poznań: stopagresjidrogowej@po.policja.gov.pl
13.KWP Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl
14.KWP Rzeszów: stopagresjidrogowej@rz.policja.gov.pl
15.KWP Szczecin: stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl
16.KWP Wrocław: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl
17.KSP Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl

do tego możesz jeszcze ten film wysłać do ITD:
https://gitd.gov.pl/stop-agresji-na-dro ... slij-film/
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości