Kącik miłośników książki

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » sobota 22 stycznia 2022, 21:21

jak ciekawią Cię takie rzeczy to zajrzyj jeszcze do "Kodeksu honorowego" Boziewicza.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 27 stycznia 2022, 18:08

Mali Bogowie. O znieczulicy Polskich lekarzy. Paweł Reszka- Wbrew temu co może sugerować tytuł książka nie jest krytyką polskich lekarzy. Dziennikarz Paweł Reszka rozmawia z wieloma pracownikami służby zdrowia na przeróżnych stanowiskach chcących zachować anonimowość i też na jakiś czas sam zatrudnia się w szpitalu jako sanitariusz. O tym jak wygląda polska służba zdrowia i praca w niej. Skąd się bierze często owa "znieczulica" polskich lekarzy. Polecam.

Po lekturze mogę mieć na pewno jedną dobrą radę dla wszystkich (choć o tym wcześniej wiedziałem)- Jeśli przyszłość przyniesie, że trzeba będzie przejść jakiś zabieg np. ortopedyczny czy inny to do lekarza prowadzącego koniecznie iść wcześniej na konsultacje prywatnie, czyli za opłatę.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » czwartek 27 stycznia 2022, 21:56

co innego literatura, a co innego życie.
ja miałem do czynienia parę razy w życiu do czynienia z lekarzami i moje doświadczenia są bardzo pozytywne.
nawet gdy byłem w szpitalu w Lubaniu Śl. gdzie panują realia z Alternatywy 4, to opieka lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu był ponad wymagania.

jednak stosunek do różnych pacjentów jest różny, dla jednych lekarze są konkretni, dla innych nichętni do rozmowy.
dwa miesiące po operacji nogi jest wizyta kontrolna, przede mną jest gość, który był ze mną na sali i miał taką samą operację.
po wyjściu z gabinetu zapytałem: co mówił lekarz? on - no nic. ja: a pytał pan o coś - nie.
ja wszedłem i miałem zapisanych chyba 15 pytań co można, a co nie, kiedy itp.
lekarz z chęcią odpowiedział na moje pytania, ale jak sam pacjent nic nie chce wiedzieć, to co ma mówić?

i tak samo było z innymi lekarzami, między innymi prof. Simonem.

natomiast moja żona ma zupełnie inne odczucia.

także nie wiem czy ja w swoich urazach, schorzeniach mam szczęście trafiając na dobrych i życzliwych lekarzy, czy po prostu trzeba umieć z nimi rozmawiać.

ale z własnego podwórka mogę powiedzieć, że są kursanci których aż chce się uczyć, działa to w obie strony i gość po kursie jest przekonany że trafił na najlepszego instruktora na świecie (jakby miał porównanie), ale są tacy, gdzie on się męczy, ja cierpię i wiem, że nie ma o mnie dobrego zdania, jak z resztą ja o nim.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 27 stycznia 2022, 22:39

Jak napisałem, książka nie jest krytyką środowiska medycznego, a wręcz na odwrót. Opisy problemów z jakimi się muszą mierzyć, nieciekawie wyglądające kwestie finansowe, dlaczego służba zdrowia u nas jest taka niewydolna, itd.
Jest też część druga, kupie na jakiejś promocji jak będzie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 03 lutego 2022, 00:41

Tak na marginesie... Osobom czytającym e-booki na czytnikach bardzo polecam stronę "swiatczytnikow.pl". Zaglądam tam niemal codziennie już od kilku lat. Praktycznie codziennie nowe wpisy o aktualnych promocjach na książki.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » czwartek 03 lutego 2022, 01:52

Ja polecam upolujebooka.pl
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 03 lutego 2022, 03:04

To są trochę dwie różne strony. "Upolujebooka" po wpisaniu tytułu pokazuje gdzie na chwilę obecną idzie kupić najtaniej konkretny tytuł. I jest to oczywiście super sprawa i czesto korzystam. Ale "swiatczytnikow" też jest bardzo dobry. Dzięki niemu przeglądam dużo książek w aktualnych promocjach (czasami te promocje są tylko na 24h) i jak widzę coś mnie interesującego w dobrej cenie to biorę.
Chyba musze trochę przystopować bo ja ogólnie na czas przeczytania jednej książki kupuje w międzyczasie 3-5 innych. Już teraz na swoim czytniku mam czytania przynajmniej na dobre 2 lata do przodu :hmm:
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » czwartek 03 lutego 2022, 08:24

A mi zapycha się dysk zewnętrzny z audiobookami.
W zasadzie ma tego tyle, że chyba nie zdążę wysłuchać do końca życia, mimo że dużo słucham.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » piątek 04 lutego 2022, 11:00

Blacksmith napisał(a):To są trochę dwie różne strony.
No nie wiem. Zarowno jeden i drugi serwis pokazuje aktualne promocje i pozwala wyszukiwac po tytulach/autorach.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » sobota 12 lutego 2022, 00:20

Tak mnie wzięło na jedno moralne rozmyślenie... Czy jeśli jakiejś książki nie idzie kupić w papierze w sklepach tradycyjnych lub jako ebook/audiobook, bo po prostu nie jest dostępna z jakichś powodów np. "Rage" Stephena Kinga (sam zakazał jej wydawania) czy "3096 dni" Nataschy Kampusch... to czy mam moralne prawo ściągnąć jej treść sobie nielegalnie z internetu? Staram się być uczciwy i kupuje książki normalnie (mimo, że większość z tych masy książek co kupiłem jest za darmo na kilka kliknięć w internecie) ale jeśli jakiejś książki, którą byłbym zainteresowany nie idzie nigdzie legalnie kupić to czy zwalnia mi to sumienie przed ściągnięciem jej sobie za darmo z internetu? Moim zdaniem tak. Jeśli autor/wydawca już nie udostępnia książki to moim zdaniem rezygnuje z zarobku. A jak wy się zapatrujecie?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » sobota 12 lutego 2022, 11:04

1. Ściągnięcie z internetu nie jest nielegalne. Nielegalnie może ktoś ją udostępniać w tym internecie.
2. Jeśli książki nie da się kupić, to nie możesz jej pozyskać nielegalnie.
3. Prawa autorskie wygasają po 70 latach jak coś. Ale myślę, że w związku z 1. i 2. dasz radę przed tym czasem. ;)
4. Ocenę moralną zostawiam Tobie, ew. spowiednikowi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » sobota 12 lutego 2022, 11:45

Podam przykład z zupełnie innej dziedziny.

Do przyczep i kamperów stosuje się różne płyny do toalet, jednak najlepszy jest ten stosowany przez firmę ToyToy.
Problem jest taki, że nie jest w sprzedaży.

Więc część kamperowców kupuje pokątnie od serwisantów - nielegalnie, oczywiście.
Skutkiem tego serwisanci uzupełniają płyn wodą, na czym traci wizerunek firmy.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » sobota 12 lutego 2022, 12:43

Blacksmith napisał(a):..."Rage" Stephena Kinga (sam zakazał jej wydawania)...


mam na audiobooku
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » sobota 12 lutego 2022, 13:47

gumik napisał(a): Prawa autorskie wygasają po 70 latach jak coś

Wiem. 70 lat po śmierci autora. Czyli nawet nie doczekam za życia pierwszej książki Stephena Kinga za darmo bo King dalej wesoło żyje.

Cyryl8 napisał(a):mam na audiobooku

Ja mam w ebooku ściągnięte z chomika, ale w oficjalnych źródłach nie kupisz. King zakazał jej wydawania po kilku przypadkach strzelanin w szkołach gdzie sprawcy zeznawali, że czerpali inspiracje z tej książki.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » sobota 12 lutego 2022, 14:23

Jak coś, to pożyczanie książek, w tym ebooków i audiobooków, wśród rodziny i znajomych nie jest nielegalne. Więc jak tylko stwierdzicie, że jesteście z Cyrylem znajomymi, to droga wolna.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości