Postęp i nowoczesność

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez waw » niedziela 04 lipca 2021, 20:38

Cyryl8 napisał(a):Ale przy okazji tej podróży tej podróży nasunęła mi się taka refleksja, że mimo olbrzymich nakładów finansowych na drogi, mimo mocniejszych, szybszych, droższych samochodów, oprócz komfortu jazdy nic się nie zmieniło, ani czasowo, ani finansowo.

Dzisiaj jedziemy na Mazury, z paroma przystankami bez jasno sprecyzowanych celów. I tu czas nie gra roli, byle było fajnie.

Drogi ekspresowe i autostrady mają taką wadę że jeździ się nimi bardzo okrężną trasą m. in. omija większe skupiska ludzie jak kolej w zaborze rosyjskim. Skrajny przykład to podróż A1/A2 z Warszawy nad wschodnie wybrzeże Polski, ale sporo ludzi tak jeździ.
Przemawia za tym przez wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Oszczędność czasowa jest niemal niewidoczna i wynika z tego że na drogach DK/DW nie przestrzega się przepisów. Gdyby skrupulatnie zwalniać do 50km/h, hamować przed każdym PdP i trzymać się ograniczeń prędkości to w wielu przypadkach podróż dłuższą trasą po autostradzie czy drodze ekspresowej da dużą oszczędność na czasie. Pytanie tylko czy ma ona sens. Jeśli planujemy 10 dniowy urlop to przyjazd 1-2 godziny wcześniej nie stanowi jakiejś dużej korzyści. Co innego dla kierowcy TIRa, wtedy szybsza jazda to dłuższy dystans przejechany między "pauzami".
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 05 lipca 2021, 02:30

waw napisał(a):Skrajny przykład to podróż A1/A2 z Warszawy nad wschodnie wybrzeże Polski, ale sporo ludzi tak jeździ.

Jeśli to prawda to gratuluje takim ludziom inwencji twórczej. Ale nawet ja z Elbląga mógłbym pojechać do Zakopanego zahaczając o Berlin. Można? Można! Nikt przecież nie zabroni.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez szerszon » poniedziałek 05 lipca 2021, 22:50

Czas, Z Warszawy do Łodzi mozna przejechać w 45 minut bez zamykania budzika. Gratis.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » wtorek 06 lipca 2021, 08:54

Kiedyś gdy nie było S3 z Wrocławia do Pogorzelicy/Niechorza/Pustkowa (Mekka wrocławskich siatkarzy) jeździło się przez Berlin, około 100km więcej, ale czasowo wychodziło szybciej i bez nerwówki.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez waw » piątek 16 lipca 2021, 17:15

Cyryl8 napisał(a):Kiedyś gdy nie było S3 z Wrocławia do Pogorzelicy/Niechorza/Pustkowa (Mekka wrocławskich siatkarzy) jeździło się przez Berlin, około 100km więcej, ale czasowo wychodziło szybciej i bez nerwówki.

Szybciej i bezpieczniej. Niestety, obecne orzecznictwo prowadzi do tego że użytkownicy samochodów są intruzami na drogach innych niż A i S (opresyjność policji, kuriozalne wyroki sądów). Dlatego korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad to konieczność dla zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa. Nawet kosztem nadkładania drogi i większych kosztów. Niesie to za sobą szkody dla środowiska (większe zużycie paliw) i gospodarki (masowo likwidowana gastronomia i hotele przy A1 po wybudowaniu autostrady).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » sobota 17 lipca 2021, 08:59

waw napisał(a):...prowadzi do tego że użytkownicy samochodów są intruzami na drogach innych niż A i S (opresyjność policji, kuriozalne wyroki sądów)...


jeżdżę kamperem dość dużo, ponad 25 tyś km rocznie, często wybieram drogi lokalne - turystycznie, jeżeli nie muszę nie korzystam z A i S, ale nie bardzo wiem o co chodzi.
ani nie czuję się intruzem, nie odczułem opresyjności policji, również nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi wyrokami sądów.

tak jak pisałem w temacie, jechałem drogą DK 94, która jest równoległa do autostrady A4, kiedyś był to główny szlak z granicy na wschód.
dzisiaj nawet fajnie się jedzie, bo cały ruch jest skumulowany na A4.

podobnie ze starą drogą Wrocław - Poznań DK5, dzisiaj mam S5, ale starą drogą fajne się jedzie bo zupełnie pusto.
tylko wszystkie przydrożne knajpy pozamykane zostały jeszcze rok przed oddaniem S5.

wczoraj wracałem ze Ślesina i też ominąłem S5 jadąc lokalnymi drogami.

ale w sierpniu jadąc z kolegami na mistrzostwa Polski oldbojów w siatkówce plażowej we Wrześni, będę jechał S5, bo nie będziemy mieli czasu na turystykę.

jeżeli jadą nad morze to korzystam z S, ale gdy jadę gdzieś bliżej wolę "landówki"
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez gumik » sobota 17 lipca 2021, 10:56

Podzielam Twoje zdanie Cyryl8 i również nie rozumiem o co chodzi waw. Też często wybieram krajówki i nie spotkałem się z w/w rzeczami.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez waw » wtorek 20 lipca 2021, 18:43

Cyryl. Zanim odniosę się do Twojej wypowiedzi to proszę zdecyduj
Cyryl8 napisał(a): ale czasowo wychodziło szybciej i bez nerwówki.
czy
Cyryl8 napisał(a):jeżeli nie muszę nie korzystam z A i S, ale nie bardzo wiem o co chodzi.

lub
Cyryl8 napisał(a):[...]
ale w sierpniu jadąc z kolegami na mistrzostwa Polski oldbojów w siatkówce plażowej we Wrześni, będę jechał S5, bo nie będziemy mieli czasu na turystykę.
a z drugiej zaczynasz wątek od m. in.:
Cyryl8 napisał(a):i tak się zastanawiam:
po co nam autostrady, jak lokalnymi drogami jedzie się krócej?

Zmieniasz poglądy czy trolujesz?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » wtorek 20 lipca 2021, 22:28

nie wiem czy czytałeś pierwszy post, w którym wspomniałem, że jadąc A4 z Wrocławia do Katowic na bramkach straciłem około godziny (170km jechałem 2,5h z bramkami, więc średnia wyszła nie całe 70km/h) .
czasowo wyszło jakbym jechał drogami lokalnymi, a pod względem zużycia paliwa dużo gorzej, bo był upał, a podjeżdżanie przez godzinę w korku przy pracującej dość mocno klimatyzacji zażyna ekonomię jazdy.

natomiast jadąc z Wrocławia na północ czy to S3 czy S5 nie trafiam na bramki, bo ich tam nie ma, więc tego czasu nie tracę.
i tutaj wybieram: czy chcę być szybciej, czy jadę krajoznawczo.

A4 to autostrada (płatna) i po co mi ona, jak nie zyskuje czasu, a tracę na zżyciu paliwa i opłacie autostradowej?
dodatkowo nie ma mowy o jeździe na tempomacie, do A4 ma tylko dwa pasy i co chwilę trzeba hamować przy wyprzedzaniu ciężarówek, na co tracimy czas i paliwo.
więc zastanawiam się po co nam ta autostrada?

a S3 i S5 to drogi ekspresowe (bezpłatne), bez bramek.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez gumik » środa 21 lipca 2021, 07:58

Nie wiem, czy czytałeś mój post. Wyobraź sobie co by było gdyby tej A4 dzisiaj nie było i cały ruch był skumulowany na starej?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » środa 21 lipca 2021, 09:11

z A4 sprawa wygląda tak:
jest to droga, która wchodzi w skład III korytarza paneuropejskiego z Bruksela – Akwizgran – Kolonia – Drezno – Wrocław – Katowice – Kraków – Lwów – Kijów.
już z tej racji jest to droga bardzo mocno obciążona.
jeżeli dodamy do tego ilość Polaków mieszkających w Niemczech, to w okresach świątecznych ta droga między granicą a Górnym Śląskiem, to jeden wielki korek.

projektując modernizację tej autostrady (granica - Wrocław) i mają świadomość tego co napisałem, budowanie jest dwupasmowej bez pasów awaryjnych było bardzo złym pomysłem.
nie można tego zganić na oszczędność, bo:
- mamy najwyższe podatki drogowe na świecie,
- była ona budowana głównie za fundusze unijne.
już w momencie oddania (oddane w 1996) była ona za mało przepustowa.
natomiast w 2003 roku gdy oddano odcinek Wrocław - Górny Śląsk, autostrada dwupasmowa była totalnie bez sensu.

oczywiście możemy się cieszyć, że w ogóle istnieje, ale dostaliśmy drogę przestarzałą i kompletnie nie odpowiadającą potrzebom, dodatkowo płatną, po której jedziemy z prędkością jaką możemy poruszać się po drogach lokalnych, ze zwiększonym zużyciem paliwa, gdzie aby zapłacić za taką dogodność, trzeba ostać w kolejkach.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez waw » środa 11 sierpnia 2021, 17:51

Cyryl8 napisał(a):A4 to autostrada (płatna) i po co mi ona, jak nie zyskuje czasu, a tracę na zżyciu paliwa i opłacie autostradowej?

No i właśnie. Z jakiegoś powodu ludzie wybierają jazdę płatną, przeciążoną A4 pomimo porównywalnego czasu i większego zużycia paliwa. Przecież zgodnie z prawem podaży i popytu to DK94 (z obwodnicą Opola i Brzegu) powinna być bardziej zawalona ruchem niż autostrada.
Moje zdanie jest takie że ludzie mają świadomość że jazda drogami kategorii niższej niż S to ryzyko. Z jednej strony represji ze strony policji (mandaty, utrata prawa jazdy), z drugiej większe ryzyko uczestnictwa w wypadku i bycia uznanym za sprawcę. Na drogach A i S takie ryzyko jest dużo mniejsze. Cały ból odcinka Wrocław - Katowice jes taki że łączy je płatna autostrada z bramkami a nie droga S tylko z ViaTollem.

Inna sprawa. Nie wiem jak teraz ale jeszcze przed pandemią jeden z przewoźników na trasie Lubelszczyzna - Warszawa odcinek Lublin - Kurów pokonywał "starą DK17" (obecnie DW874) zamiast S17 by zaoszczędzić na ViaTollu. Mimo że czasowo wychodziło podobnie pasażerowie często mieli pretensje do kierowcy że nie jedzie ekspresówką.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » środa 11 sierpnia 2021, 20:56

wystarczy zadać sobie pytanie:
ile razy podczas tej jazdy samochód wjeżdża na część jezdni przeznaczonej do ruchu w kierunku przeciwnym starą drogą i S?
chyba, że jedziesz najwolniejszym autem i nikogo nie wyprzedzasz.

jednak jeżeli chodzi o DK94 kiedyś pracowałem w Oławie 2 lata i codziennie dojeżdżałem (no może nie codziennie, bo czasami wyjeżdżałem służbowo), jednak odniosłem wrażenie, że między Oławą i Wrocławiem jest jakieś połączenie traktorowe, bo zawsze trafiałem na jakiś traktor i to niezależnie od pory roku.

jedyne szczęście było w tym, że gdy rano wszyscy jechali do pracy do Wrocławia, ja jechałem w odwrotną stronę i po południu to samo.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » niedziela 15 sierpnia 2021, 12:52

W czwartek jechałem, a dzisiaj wracam z Wrześni z Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Oldbojów.
W prostej drodze DK15 to 163km, ale S5, to 228km.
Jednak cały czas dwupasmówką na tempomacie.
Dojazd S5 o pół godziny krótszy.
Niestety na turnieju porażka 5-6 miejsce.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » czwartek 11 listopada 2021, 09:11

to trochę na temat postępu i nowoczesności:

wszystkie pojazdy tyją, chcemy by były bardziej komfortowe, mocniejsze, bezpisczniejsze, miały bogatsze wyposażenie, a to wszystko waży.
wystarczy porównać sobie samochó VW Golf I, który ważył 790 - 973 kg z Golfem VII o wadze 1205 - 1395 kg.

dotyczy to rónież innych pojazdó, w tym specjalnych, jednymi z nich są karetki.
z tego powodu we Wrocłąwiu stoi chyba 10 nowych karetek, które nie mieszczą się w deklarowanych 3,5t.
auta bez wyposażenie, lub z podstawowym mieszą się w tym przedziale, zle z pełnym wyposażeniem, butlami itp. podchodzą z waga pod 4t.
DMC pojazdów można zwiększyć, bo te modele mogą nawet mieć wyjątkowo 6,8t DMC (standard 5,5t).

i dlatego nasze Pogotowie wysłało ratowników na kurs kat. C.
jakiś rok temu miałem wykład z pierwszą partią, dzisiaj zaczyna kurs druga partia.
jako że trzeba ich szybko wyszkolić, ja jako dowolnie dysponujący czasem, przez pewien okres będę szkolił ich w wekkendy, robiąc sobie wolne w środku tygodnia.
problem z nimi jest taki, że wszyscy są na samozatrudnieniu i żeby zarobić jakoś na rodzinę muszą w miesiący przepracować jakieś 300h i pracują dla dwóch, trzech, czasem czterech firm.
przychodzi gość i po dzisiejszej jeździe mówi, że najbliższy wolny czas ma w połowie grudnia.
Pogotowie płaci za ich kurs, ale uczestnictwo jest poza godzinami pracy i bez pokrycia kosztów.
Załączniki
VW Golf wymiary.png
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości