HI FI

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 listopada 2023, 08:56

na 45 w formie singli? pamiętam, że były takie maxi single na 4 utwory.

ja ma jeszcze chyba parę płyt na 78 rpm.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » czwartek 30 listopada 2023, 09:33

Plyta ma format 12 cali czyli normalna duza plyta. Normalnie aby na strone weszlo 20 minut plyta kreci sie z predkoscia 33 1/3 obrotow na minute.

Tak jak juz slusznie zauwazyles, na Maxi single wchodza gora 2 utwory na strone i to tez kwestia jak dlugie one sa. W wiekszosci przypadkow na maxi single nagrywa sie jeden utwor ktory ma bodajze do 8 minut. na drugiej stronie albo wersje instrumentalna albo jekis inny utwor.

W tym prypadku na strone weszly bodajze po dwa utwory wiec dwie plyty sa zapelnione

Songverzeichnis:
1-1 Speak to Me
1-2 Breathe
1-3 On the Run
1-4 Time
1-5 Great Gig in the Sky
1-6 Money
2-1 Us and Them
2-2 Any Colour You Like
2-3 Brain Damage
2-4 Eclipse

Cyryl, a co masz na tych obrotach ponagrawane ? Wykonacy ?




:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 listopada 2023, 17:40

to nie jest nagrane płyty toczono.

nie pamiętam, nie chce mi się szukać, ale coś z kolekcji moich rodziców, więc Gniatkowski, Przybylska, Kurtycz, chór Chór Czejanda itp.

https://www.youtube.com/watch?v=6TCqOIoqCBo
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » czwartek 30 listopada 2023, 20:44

Proces wytlaczania a co wazniejsze " nagrywania "plyty matki jest mi znany.

" Nagrywa " rysik wycinajac na czystej plycie.

:)
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Blacksmith » czwartek 30 listopada 2023, 21:48

Coś tam z Rolling Stonsów każdy powinien mieć...

Obrazek
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 listopada 2023, 22:41

z tego co mi wiadomo nagrywano na magnetofonach wielościeżkowych, następnie płyta "matka", a dopiero potem na tłoczono płyty winylowe.

nagrywanie rysikiem to chyba było dużo wcześniej.

https://www.youtube.com/watch?v=f344wxy-2pU
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » piątek 01 grudnia 2023, 11:13

Cyryl, sam zamiesciles filmik......

Proponuje looknac od 0:42

Kolo kladzie gladka plyte na maszyne nagrywajaca, ktora wyposazone jest w " rysik " lub jak kto woli w " wyzynak " a ten nacina plyte. W najznakomitszych wytworniach talerz wycinarki chodzil na polowie obrotow 33 1/3 - firma MoFi ktora dalaciala, bo zaprzestali analogowego zrodla a przeszli po cichu na digitalne. Spawa sie rypla, wyplynela na otwarte wody .....

MoFi produkuje rowniez wkladki / systemy do gramofonow klasy Referenz ( wyzszej niema ).

@Blacksmith Nie wiem czy kazdy powiniem miec Stones'ow ? ja spory okres nie mialem i potrafilem z tym zyc ! Potem trafila sie jakas CD ale generalnie tez jej nie przesluchalem, mozen raz. Obecnie w domu lezy 5 nowych albumow i do tej pory, tez nie przesluchalem. :mrgreen:



:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » piątek 01 grudnia 2023, 13:57

wydaje mi się, że to dotyczy obecnie produkowanych winyli w celach kolekcjonerskich, ale kiedyś w masowej produkcji tak tylko tworzono płytę "matkę", a masówkę tłoczono jak inne rzeczy z plastiku.

przy takiej produkcji trudno by utrzymać niską cenę, po drugie koszt i dostępność sprzętu.

ja wychowałem się między innymi na pocztówkach dźwiękowych.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » piątek 01 grudnia 2023, 15:13

Cyryl8 napisał(a):wydaje mi się, że to dotyczy obecnie produkowanych winyli w celach kolekcjonerskich, ale kiedyś w masowej produkcji tak tylko tworzono płytę "matkę", a masówkę tłoczono jak inne rzeczy z plastiku.

przy takiej produkcji trudno by utrzymać niską cenę, po drugie koszt i dostępność sprzętu.

ja wychowałem się między innymi na pocztówkach dźwiękowych.


Dokladnie nei wiem ( bo jest lub moze byc roznie ). Matka czyli pierwsze tloczenie " kolekcjonerskie "
to gora 1 000 ( tysiac ) sztuk.

Ile tloczy sie na pierwszej matce, tego dokladnie nie wiem, bo to tez zalezy od wielu czynnikow a w pierwszej kolejnosci od kontroli jakosci. Moze wiec to byc nawet i do 10 000 sztuk.

A nastepnie robi sie nastepna kopie, galwanizuje, szlifuje i uzywa znowu jako " matki " ale to juz nie jest pierwsze tloczenie.


Jestem b. ciekywy, czy faktycznie bede w stanie uslyszec ta zekoma roznice w jakosci, bo jak pisalem, dwie plyty kupilem. Maja przyjsc w przyszlym tygodniu.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » piątek 08 grudnia 2023, 15:10

Dzisiaj chyba troszku przesadzilem, choc udalo mi sie miec pod kontrola zakup plyt. Kupilem tylko piec,

Barbara Streisand, Elvis, Rod Steward, Albert Hammond, Genesis

+ 20 CD w tym Ray Charls i Aretha Franklin ( dwie CD )

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » piątek 08 grudnia 2023, 18:28

jednym słowem: klasyka.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » sobota 09 grudnia 2023, 11:36

Klasyka jest z regoly fajna, tylko trzeba do niej dorosnac !

Sam po sobie widze, ze moj zmsl upodoban zaczal mi od czasu gdy mam nowy sprzet platac figle.

Slucham muzyki ktorej keidys nigdy bym nie sluchal a wszystko poprzez oddawanie szczegolow !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » sobota 09 grudnia 2023, 13:44

ja mam zupełnie odwrotnie.

klasykę słuchałem, i słucham, choć w ograniczonym zakresie.
ciągle szukam nowej muzyki i ciągle zaskakują mnie nowe nieznane mi rzeczy.

w okresie dorastania, gdzie jesteśmy najwrażliwsi na muzykę, gdy kształtują się nasze upodobania, była komuna i totalne ubóstwo dostępu do światowej muzyki, a płyty kupowało się nie takie jakie się lubiło, ale jakie były, później wymieniając się z innymi.

dzisiaj jestem zafascynowany możliwościami poznawania nowej muzyki.
dodatkowo nie mam zapędów kolekcjonerskich, aby zbierać coś do czego w każdej chwili mam nieograniczony dostęp.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HI FI

Postprzez ks-rider » sobota 09 grudnia 2023, 17:57

Cyryl8 napisał(a):ja mam zupełnie odwrotnie.

klasykę słuchałem, i słucham, choć w ograniczonym zakresie.
ciągle szukam nowej muzyki i ciągle zaskakują mnie nowe nieznane mi rzeczy.

w okresie dorastania, gdzie jesteśmy najwrażliwsi na muzykę, gdy kształtują się nasze upodobania, była komuna i totalne ubóstwo dostępu do światowej muzyki, a płyty kupowało się nie takie jakie się lubiło, ale jakie były, później wymieniając się z innymi.

dzisiaj jestem zafascynowany możliwościami poznawania nowej muzyki.
dodatkowo nie mam zapędów kolekcjonerskich, aby zbierać coś do czego w każdej chwili mam nieograniczony dostęp.


Klasyla, hmmmm,

Mam Bolero, zarowno na vinylu jak i na CD, Cztery pory roku Vivaldiego i cghyba ze dwie inne, i natym sie konczy.

Obecnie slucham tez roznych styli ale stalem sie jeszcze bardziej wybredniejszy.

Oczywiscie, ze na komuny nie mielismy ogolnego dostepu do muzy ale bez przesady, byly audycje radiowe, kazdy nagrywal, kazdy chodzil rzegrywal i zawsze bylo sie na topie.

Cyryl, nie myl prosze kolekcjonerstwa z uzytkowaniem. Kolekcjoner zbiera i nie musi sluchac.

Ja w ostatnim czasie zainwestowalem w ostatni album Stones'ow dzisiaj kupilem jeszcze zeotrope bedzie 8 roznych limitowanych.

Cyryl, o tym " kolekcjonowaniu to sie przekonasz dopiero jak bedziesz mial prad

ale internet wylacza ! :mrgreen:

Jak policzysz wszystkie koszta, to na dluzsza :mrgreen: mete, kupowanie jest tansze !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: HI FI

Postprzez Cyryl8 » niedziela 10 grudnia 2023, 12:34

ks-rider napisał(a):...Cyryl, o tym " kolekcjonowaniu to sie przekonasz dopiero jak bedziesz mial prad

ale internet wylacza ! :mrgreen:...


mam 2 Tb muzyki, 4 Tb audiobooków, 4 Tb filmów i seriali, które oglądamy na wyjazdach wieczorem przed kamperem.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 210 gości