Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » czwartek 16 września 2021, 19:36

Cyryl8 napisał(a):wracając do czasowego wyrejestrowania pojazdów, będąc na ostatnim wyjeździe, widząc przyczepy kempingowe ustawione na stałe nad jeziorem, użytkowane latem i zostawiane na zimę (takie coś kosztuje 1000-5000zł w zależności od miejsca), przypomniało mi się właśnie o czasowym wyrejestrowaniu jakie dotyczy właśnie takich pojazdów.
ponieważ nigdy nie miałem przyczepy kempingowej musiałem dowiedzieć się jak wyglądają ceny OC dla nich.
otóż dla starszych przyczep zaczynają się od 40-50zł, dla nowszych od 100-150zł rocznie, więc skórka nie warta wyprawki.

Warto wspomnieć, że pojazd chociaż stoi poza drogą też może wyrządzić szkodę, np. dojść do zwarcia, pożaru i spalony może zostać jakiś drogi pojazd stojący obok. Nie mając OC można mieć spory wydatek.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 03 października 2021, 02:23

Uchwycone niedawno w miasteczku w Niemczech. Z cyklu... i co teraz? Zakaz zatrzymywania się po lewej, po prawej, po lewej, z obu stron, a może jednak po prawej?

Obrazek
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » niedziela 03 października 2021, 07:51

a to nie jest magazyn zanków?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » niedziela 03 października 2021, 11:44

Cyryl8 napisał(a):....więc skórka nie warta wyprawki.
.


Cyryl,

Rejestracja czasowa, to nie tylko przyczepy campingowe ale szereg innych pojazdow.

W przypadku mojego motpocykla to roznica 200 € samego ubezpieczenia, i nastepne 40 % podatku drogowego wiec ebdzie cos kolo 240 € roczni

Jest calkiem sporo ludzi ktorzy kolekcjonuja pojazdy i ich ubezpieczenie + podatek fdrogowy pochlonelo by sumy kktorych ci ludzie juz nie maja ! W tym przypadku wyrabia sie tzw. Sammler Kennzeichen masz jedna tablice rejestracyjny i w razie kaprysu zakladasz ja na pojazd jakim masz ochote przejechac sie w danym dniu. Pojazd wpisujesz w ksiazeczke jaka masz do numerow rejestracyjnych. To jedna opocja

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuje roczne ubezpieczenie np. MB SL 500 63 AMG ?
Suma opiewa samego ubezpieczenia ca. 10 000 do 15 000 € rocznie. Nikt o zdrowych zmyslach nie jezdzi takim czy innym pojazdem ( oldtimer'em ) od miesiaca 11 do 04 - stad rejestracja czasowa ktora zaczyna sie w zaleznosci od zachcianki / potrzeb wlasciciela.

Np. moj motocykl ma rejestracje od 04 - 10 czyli do konca tego miesiaca moge jezdzic, potem juz nie.


.
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » niedziela 03 października 2021, 21:46

ale my mówimy o prawie w Polsce, więc dopasowywanie tych przepisów do realiów innych krajów jest moim zdaniem trochę nietrafione.

w Polsce ze zniżkami ceny OC motocykla zaczynają się od 100-150zł, czyli nieco ponad 20 euro rocznie.

powiedzmy średnia to około 300zł czyli 60 euro.

w Polsce podatek drogowy jest w paliwie (myślałem, że w Niemczech też), więc jak nie jeździsz to nie płacisz.

dodatkowo pisałem o przeciętnych pojazdach i ubezpieczeniu obowiązkowym, które płaci zdecydowana większość posiadaczy pojazdów w Polsce.
wartość pojazdu nie ma znaczenia, bo i tak ubezpieczenie pokrywa straty jakie Ty wyrządzisz, a nie Twojego pojazdu.
jeżeli uszkodzisz móje auto na powiedzmy 10 000zł, to czy to zrobiłeś MB SL 500 63 AMG, czy Polonezem Caro lub Atu nie zmieni owych 10 000zł, które musi pokryć ubezpieczyciel.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » niedziela 03 października 2021, 21:57

Blacksmith napisał(a):Uchwycone niedawno w miasteczku w Niemczech. Z cyklu... i co teraz? Zakaz zatrzymywania się po lewej, po prawej, po lewej, z obu stron, a może jednak po prawej?

Obrazek

Teraz, to czekaj już tylko na mandacik, że się zatrzymałeś i fotkę zrobiłeś.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » wtorek 05 października 2021, 22:12

Cyryl8 napisał(a):ale my mówimy o prawie w Polsce, więc dopasowywanie tych przepisów do realiów innych krajów jest moim zdaniem trochę nietrafione.

w Polsce ze zniżkami ceny OC motocykla zaczynają się od 100-150zł, czyli nieco ponad 20 euro rocznie.

powiedzmy średnia to około 300zł czyli 60 euro.

w Polsce podatek drogowy jest w paliwie (myślałem, że w Niemczech też), więc jak nie jeździsz to nie płacisz.

dodatkowo pisałem o przeciętnych pojazdach i ubezpieczeniu obowiązkowym, które płaci zdecydowana większość posiadaczy pojazdów w Polsce.
wartość pojazdu nie ma znaczenia, bo i tak ubezpieczenie pokrywa straty jakie Ty wyrządzisz, a nie Twojego pojazdu.
jeżeli uszkodzisz móje auto na powiedzmy 10 000zł, to czy to zrobiłeś MB SL 500 63 AMG, czy Polonezem Caro lub Atu nie zmieni owych 10 000zł, które musi pokryć ubezpieczyciel.



Cyryl, naprawde jezdzil bys autem wartosci 150 000 czy wiecej nie majac ubezpieczenia auto kasko ?

Mije sa warte znacznie mniej i nie wyobrazam sobie niemiec wykupionego !


.
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 06 października 2021, 06:26

ja jeżdżę takim autem (w tej chwili wartość mojego kampera to około 200 000zł, dzięki pandemi wartość wzrosła o 30%) z samym OC i oczywiście NW.

jeżeli ktoś wjedzie w Ciebie OC wystarczy, większe ubezpieczenie jest potrzebne, gdy Ty wjedziesz w kogoś.

może inaczej: czy masz tak małe zaufanie do swoich umiejętności?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » środa 06 października 2021, 21:46

gumik napisał(a):Teraz, to czekaj już tylko na mandacik, że się zatrzymałeś i fotkę zrobiłeś.

Taki znak dotyczy też rowerów?

Cyryl napisał: "Wartość mojego kampera to około 200.000 zł".

Nieźle. W Elblągu za taką kwotę można zakupić w miarę porządne mieszkanie. Nawet chyba trzypokojowe.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 06 października 2021, 22:34

a co ja zrobię, jak na skutek pandemii ceny kamperów wzrosły prawie o około 30%, a dzięki infalcji będą niedługo kosztowały dwukrotnie więcej niż w 2019 roku?

to tak jak za komuny:
- jak zostać milionerem?
- kupić rower i poczekać aż na skutek inflacji będzie kosztował milion.

rzeczywistość wyprzedziła dowcip, bo w pewnym momencie dostawaliśmy pnesję w milionach (cena lepszej kiełbasy dochodziła do 100 000zł), a nie za każdą kupiłoby się rower, których i tak w sklepach nie było.

co do mieszkań w Elblągu, w ciągu ostatniego roku podrożały o około 10% i teraz metr kwadratowy kosztuje średnio 5 726 zł, czyli za 200 000zł kupisz mieszkanie 34-35m2.

wybacz, ale nie widziałem jeszcze mieszkania 3 pokojowego na takim metrażu.
przeciętne mieszkanie 3 pokojowe ma około 70m2 czyli dokładnie dwa razy więcej.

ale chciałem zwrócić uwagę na coś innego:
możemy sobie pisać jak to świetnie dajemy sobie radę na drodze, jak fajnie jeździmy, ale życie to weryfikuje.
nie chcę pisać o zasadności płacenia za pełne ubezpieczenie, bo to jest kewstia dowolnego wyboru każdego właściciela pojazdu, ale troszeczkę też jest wynikiem zaufania we własne umiejętności.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 07 października 2021, 06:53

jeszcze odniosę się do tego jak pandemia wpłynęła na zmiany cen w sektorze kamperowym:

1. jeszcze nie tak dawno przed pandemią, czyli 2-3 lata temu można było wynająć kampera za 200-300zł za dobę, dzisiaj ceny oscylują od 600zł do nawet 1000zł. trzeba jednak dodać, że wynajmujący kampera ma do dyspozycji nowsze i bogatsze modele.

2. w tamtym czasie można było kupić nowego kampera średnej zabudowy i średniej wielkości już za 240-270zł. dzisiaj za takie auto nie zmieścimy się poniżej 400 000zł. nawet egzotyczne, nieznane do tej pory na rynku zabudowy z Hiszpanii czy Portugalii są powyżej 350 000zł.
dodatkowo nowego kampera (jak i przyczepę) nie dostanie się od ręki, ale trzeba czekać kilka miesięcy.

z cenami przyczep jest jeszcze ciekawiej, bo najdroższe są najmniejsze.
przyczepy do 2t DMC przy zwykłym samochodzie nie wymagają dodatkowych uprawnień i można je ciągnąć z kat. B.
przyczepy do 2200-2500 zwykle już wymagają kat. B+E.
jednak większość pojazdów ma ograniczenie na haku właśnie do 2200-2500kg i kupinie większej przyczepy najcześciej zmusza nas do zmiany samochodu.

w lecie 2020 gdy można było podróżować, ale hotele były zamkniete, ruszył prawdziwy boom na kampery. z grona moich znajomych kilka osób wynajęło takie pojazdy, aby zrobić dzieciakom namiastkę wakacji.

ogólnie ilość kamperów w Polsce bardzo mocno wzrosła, kiedy kupiłem pierwszy mój taki pojazd jakieś 13-14 lat temu, to jadąc nad morze spotkałem na drodze tylko jedno takie auto, dzisiaj nawet trudno zliczyć.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » czwartek 07 października 2021, 20:59

Cyryl8 napisał(a):może inaczej: czy masz tak małe zaufanie do swoich umiejętności?


Powiem inaczej,

kiedys jakas qurfa przyyebäla mi w auto i uciekla. Jak myslisz, kto pokryl naprawe ?

Tyle co do moich umiejetnosci, o ktore Twoja rozczochrana moze byc spoko ! :mrgreen:


.
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 07 października 2021, 22:30

kampera nie parkuję pod marketami na parkingach, gdzie ruch, albo w domu albo na kempingach, albo w lesie nad wodą, gdzie nie ma ludzi.

masz rację osobówkę tej wartości trzeba byłoby mocniej ubezpieczyć, tylko po co mi taka osobówka?
Załączniki
Nad zalewem Mietkowskim.jpg
gdzie tu ktoś mi wjedzie w auto?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » piątek 08 października 2021, 06:49

w Niemczech zastanawiają się nad wrowadzeniem ograniczenia prędkości na autostradzie do 130km/h.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » piątek 08 października 2021, 19:31

Jak to przejdzie to na lopatki rozloza caly przemysl zwiazany z automobilizmem, Pierwsza firma jaka splajtuje to Porsche ( obym sie mylil ! )


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości