Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 06 września 2022, 05:44

Z tym leczeniem w Niemczech.
Możesz leczyć się w każdym dowolnym kraju, ale musisz sam zapłacić, fakturę przedstawić w ZUS, a oni zwrócą Ci do sumy jaka jest przeznaczona na to leczenie w Polsce.

Przyklad:
W Polsce długo się oczekuje na operację zaćmy, więc możesz to wykonać w Czechach bez czekania, a jest tam taniej, na tyle że szpital w Nachodzie finansuje przejazd z Wrocławia i powrót.

U nas czeka się latami na operację biodra, więc jeżeli nie masz znajomości, to od ręki musisz z własnej kieszeni wydać 20-30 tyś zł, ale możesz taką operację zrobić w każdym terminie w Berlinie.
Tam jest drożej, ale dopłacisz jedynie 2-5 tyś zł.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 06 września 2022, 09:19

Blacksmith napisał(a):...
Cyryl8 napisał(a):Myślę, że to była ironia.

Co dokładnie było ironią?


a co za różnica czy auto kosztuje 300 000zł jak Tesla czy mlilnon jak pewnie wyczynowe Audi RS Q e-tron E2.

oczywiście 700 000zł to róznica ogromna, ale oba są równie niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego.

dodam, że najtańsza wersja wpisowego na Dakkar to 100 000zł, ale trzeba doliczyć serwis, czyli ponad drugie tyle, ale to są koszty tych dla kórych sukcesem jest dojechanie do mety.
dla chcących zwyciężać lub takiej stajni jak Audi to nawet kilka milionów zł.

przypomnę, że główna nagroda to chyba 20 tyś euro.
w kategorii ciężartówek, gdzie koszty są jeszcze większe, wygrana to 5 tyś euro.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » czwartek 15 września 2022, 18:21

Kto pali węglem niech się nie martwi. Węgiel będzie.
https://www.wykop.pl/link/6818627/scena ... za-polska/
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 15 września 2022, 18:32

Jeżeli on tak mówi na trzeźwo, to nie wyobrażam sobie jak mówi po alkoholu.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 15 września 2022, 19:32

O Pan Leonard. Startował na posła zawsze z okręgu Elbląskiego jako jedynka i latami związany z Elblągiem. Można poczytać o tym Panu na wikipedii, idzie się uśmiać. Wykształcenie podstawowe. Kilka lat był żołnierzem zawodowym w Elblągu. Podczas służby w wojsku zopiniowany jako bezwartościowy i nienadający się do niczego. Zdegradowany ze stopnia plutonowego do szeregowego. Później z wojska wyrzucony.

Znany też z tego, że Kaczyńskiemu w sejmie strzepywał łupież z garnituru. Jest nagranie na YT.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2052
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 15 września 2022, 21:27

Znałem jednego oficera LWP, który dostał taką opinię:
tępy, niesamodzielny, zdolny do pracy w sztabie.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 20 września 2022, 19:03

Ręce opadają...

Obrazek

Rzecz w tym, że podobne rządowe twory już istnieją i z tego co widać pije się tam tylko kawę i duma... za pieniądze podatników.
No ale teraz ma niby być instytut z prawdziwego zdarzenia i tam już będą wiedzieć jak zachęcić Polki do rozrodu. :wink:

A ja jak zwykle podaje rządzącym jedno z ważnych rozwiązań na tacy (nie potrzebowałem dumać nad tym w żadnym instytucie)... W Polsce jest tragedia z polityką mieszkaniową. Mieszkania są bardzo drogie i mało kogo stać na godne mieszkanie. Garstka bogatych wykupuje mieszkania i sprzedaje je jeszcze drożej. Tym problemem szczególnie należy się zająć. Bo mało którą parę zainteresowaną potomstwem uszczęśliwia perspektywa mieszkania z dzieckiem u rodziców faceta czy u teściów.

A z tym instytutem to taki pewien fajny skecz z Monthy Pytona mi się przypomniał... https://www.youtube.com/watch?v=hsPY9s1vVSE
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2052
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 20 września 2022, 21:28

Nie wydaje mi się to ani przyczyną, ani rozwiązaniem.

Największy przyrost naturalny mieliśmy w czasach, gdy wszystkiego brakowało, od mieszkań po produkty codziennego użytku, nie wspomnę o pieluchach, odżywkach dla dzieci.

Zmieniła się nasza mentalność, ludzie są bardziej skupieni na sobie i często przekładają własne kariery, własną wygodę nad rodzicielstwo.

Faktem jest, że państwo nie pomaga w tym, bo daje 500+ tak samo potrzebującym, jak i tym, którzy tej pomocy nie potrzebują.
Wystarczyłoby rodziców zwolnić z części podatków, co umożliwiłoby na utrzymanie rodziny przez jednego z rodziców, ale mentalność ludzi zmienić trudniej.

Mamy to samo co w krajach rozwiniętych z opóźnieniem 20 lat i jakby w krzywym zwierciadle.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 20 września 2022, 22:07

To co piszesz to prawda. Ale ja nie sadzę, że powołanie jakiegoś instytutu do walki z niską demografią (obojętnie jak go nazwać) zmieni postać rzeczy.

Równie dobrze na problem komarów i kleszczy można powołać instytut do spraw walki z komarami i kleszczami, gdzie urzędnicy będą co jakiś czas zabierać głos, że komary należy wytępić, polecać stosowanie preparatów na kleszcze, itd.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2052
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » środa 21 września 2022, 02:21

Cyryl8 napisał(a):Największy przyrost naturalny mieliśmy w czasach, gdy wszystkiego brakowało, od mieszkań po produkty codziennego użytku, nie wspomnę o pieluchach, odżywkach dla dzieci.


Jeśli to co zaraz napisze będzie głupotą to mnie popraw, ale...

Ja słyszałem (co ważne- nie od znajomego Rumuna tylko od Polaków starszym wiekiem), że za PRL człowiek miał chociaż bezpieczeństwo egzystencji (tak ważne w planowaniu rodziny). W mieszkaniach (najczęściej małych bo małych) mieszkało się za grosze, a opłaty wszelakie (za przedszkole dla dziecka, itd.) były niskie. Tak samo za media. Mało było w sklepach i bez luksusów, ale człowiek nie miał tego stresu, że z dzieckiem skończy pod mostem jak tylko noga mu się powinie.
Do tego w zakładach pracy pracownik miał często tak, że jego dzieci były wysyłane regularnie na kolonie... na koszt państwa.

Dlatego moim zdaniem za PRL było tak... Nie było dużo, nie było luksusów, ludzie byli zamknięci jak w puszce w Polsce... ale nie było takiego zamartwiania się o egzystencje i los swoich dzieci jak jest obecnie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2052
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 21 września 2022, 04:08

Oczywiście bzdury, bo mieszkanie najpierw trzeba było mieć.
Gdy się urodziłem rodzice założyli mi książeczkę mieszkaniową, wpłacając co miesiąc kwotę, aby dać mi jakiś start.
Gdy skończyłem 18 lat miałem wkład pełny zawindykulowany, tak to się nazywało, który upoważniał do odbioru mieszkania, ale jak policzyłem ile jest chętnych, a ile mieszkań oddają, to wyszło mi, że mieszkanie dostanę za 475 lat.
Oczywiście można było otrzymać mieszkanie wcześniej, ale było to osiągalne dla członków PZPR, czy ZMS.

Gdy się ożeniłem, poszliśmy na swoje najpierw wynajęliśmy pokój, potem mieszkanie. Przy takim głodzie mieszkaniowym ceny wynajmu były takie, że z zarobków nie wystarczało, więc musialiśmy jeździć za granicę na handelek, spędzając część urlopu na bazarach, przemycając z duszą na ramieniu walutę przez granicę.

Ponieważ jak wspomniałem mieszkań dramatycznie brakowało, nawet na wynajm, więc ci którzy wynajmowali, często wypowiadali, bo potrzebował ktoś krewny, znajomy czy ktoś dał lepszą cenę.
W sumie w dość krótkim okresie przeprowadzaliśmy się 4 razy, a już mieliśmy dziecko, więc z tym bezpieczeństwem nie było tak różowo.

Natomiast nie bardzo wiem, co rozumiesz przez słowo "luksus".
Jest taki skecz kabaretu Dudek, gdzie kobieta pyta gościa jakie ma hobby, a on odpowiada:
"Jak wszyscy - zjeść raz dziennie coś na gorąco i żeby do pierwszego wystarczyło".
To był wtedy luksus.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 21 września 2022, 07:15

Jeszcze sobie przypomniałem:
Po co masz pytać innych, polegać na czyjeś pamięci, domyślać się, jeżeli PRL możesz przeżyć dziś?

Doświadczyć na własnej skórze choć po części jak to było skromnie, ale bezpiecznie.

W Polsce w domach opieki społecznej brakuje personelu, więc możesz pracować tutaj.
Jeżeli nie wywiniesz żadnego numeru nikt Cię z pracy nie wywali.
Zdarzają się takie placówki, które oferują pokój służbowy, a na wspólnej kuchni też się wyżywisz.

Pensja skomna, ale masz gdzie mieszkać za darmo media - nic nie kosztują, co w dzisiejszych czasach nie jest bez znaczenia.
Nad PRL masz taką przewagę, że możesz mieć dowolne poglądy polityczne, za to do więzienia nie trafisz, jest wszystko w sklepach, nie ma kartek, nie ma kolejek, skromnie ale bez zamartwiania się o egzystencję.

Popracuj w Polsce.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » środa 21 września 2022, 18:28

Blacksmith napisał(a):Znany też z tego, że Kaczyńskiemu w sejmie strzepywał łupież z garnituru. Jest nagranie na YT.


To pol biedy, gorzej gdyby strzepyal kaczynskiejlupiezn z butow albo z przyrodzenia :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 22 września 2022, 00:08

Cyryl8 napisał(a):Największy przyrost naturalny mieliśmy w czasach, gdy wszystkiego brakowało, od mieszkań po produkty codziennego użytku, nie wspomnę o pieluchach, odżywkach dla dzieci.

Tak sobie też pomyślałem i też nie wiem czy nie odkryłem tego gdzie jest pies pogrzebany w tym co napisałeś. Wiem, że to może zabrzmi trochę niekulturalnie, ale czy pies pogrzebany nie jest w tym, że za PRL brakowało też.... kondonów? Bo jak brakowało wszystkiego to kondonów też na pewno brakowało. A i z tabletkami antykoncepcyjnymi też pewnie nie było różowo.

ks-rider napisał(a):To pol biedy, gorzej gdyby strzepyal kaczynskiejlupiezn z butow albo z przyrodzenia :mrgreen:

Tylko sam diabeł pewnie wie co się tam dzieje w willi Kaczyńskiego. Ludzie na stanowiska też muszą sobie u prezesa zapracować :mrgreen:
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2052
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 22 września 2022, 05:39

Nie chodzi o środki antykoncepcyjne, ale mentalność ludzi była inna.
Śluby brali młodsi ludzie, młodsze kobiety rodziły dzieci.

Była inna hierarchia życiowych celów: posiadanie dzieci najczęściej było na pierwszym miejscu.
Kariera zawodowa była w tyle, bo jak tu mówić o karierze w systemie gdzie z założenia każdy miał mieć po równo?

Jak pracowałeś na jednym stanowisku w fabryce, która produkowała przez 40 ten sam produkt, proszek do prania, samochód, kuchenkę gazową, blachę itp. to po co Ci rozwój?
Twój syn po ukończeniu przyzakladowej szkoły zawodowej zastępował Cię przy maszynie, więc coś takiego jak "kariera zawodowa " była dla 90% społeczeństwa abstrakcją.
W większości wegetowaliśmy jak mrówki skupieni na najprostszych czynnościach w pracy, rodzicielstwie i zbobywaniu oraz staniu w kolejkach za rzeczmi nizbednymi do życia, jak w Matrix-ie.
Cyryl8
 
Posty: 2437
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości