Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 07 czerwca 2022, 18:06

Blacksmith napisał(a):Ze schronami i miejscami ukrycia w Polsce sprawa wygląda nieciekawie...


w większości szkół podstawowych tak zwanych tysiąclatek budowano schrony i wyjście wyglądało jak na zdjęciu.
w mojej szkole było takie, ale dzisiaj na miejscu tego wyjścia jest parking, więc nie wiem czy ten schron jeszcze jest.

w niedzielę wróciliśmy po wypadzie w Bieszczady, zahaczyliśmy również o Suchedniów, aby zakończyć w Przysuchej na turnieju plażówki oldbojów.
w Suchedniowie była Fabryka Urządzeń Transportowych (FUT), która była gównym dostawcą wózków widłowych RAK w czasach PRL.
zakład ten zatrudniał prawie całe miasteczko i mieszkańców okolic i był wyposażony w schrony.
dzisiaj ta firma wygląda tak jak na zdjęciu i tak jest z większością fabryk z okresu PRL.

dzisiaj stawia się hale oprate na lekkich konstrukcjach, bez piwnic, nie mówiąc o schronach.
Załączniki
Wyjscie_zapasowe_ze_schronu.jpg
20220601_200721.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » wtorek 14 czerwca 2022, 16:20

Cyryl8 napisał(a):dzisiaj stawia się hale oprate na lekkich konstrukcjach, bez piwnic, nie mówiąc o schronach.
[/quote]
100% racji, ALE tak buduje się na całym świecie, a taki cyrk że schronami jest chyba tylko w Polsce.
Funkcje schronów może pełnić np. metro. W Polsce mamy tylko to w Warszawie. I tu problem bo do zamienienia w schron dostosowane są tylko stacje budowane w czasach PRL czyli południowe. Te współczesne już nie.
Jedna ze stacji była dostosowana do potrzeb schronu przeciwatomowego ale urządzenia zostały zdemontowane. Taka głupota może dziwić. Ale nie jest to jedyny element obronności kompletnie zaniedbany.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 14 czerwca 2022, 17:03

waw napisał(a):...ALE tak buduje się na całym świecie, a taki cyrk że schronami jest chyba tylko w Polsce...


myślę, że nie masz racji, bo schrony budowano w czasie zimnej wojny nie tylko w Polsce, ale po obu stronach żelaznej kurtyny.
jednak w większości cywilizowanych krajów schrony te trzyma się w stanie jeżeli nie gotowości, to w stanie szybkiego uruchumienia.

to co pozostało po tym okresie zostało przez nasze władze po 1991 roku zaniedbane, zmarnotrawione, zniszczone.
te które zostały nie nadają się do użytku, bo nie mają dodatkowych czynnych wyjść, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, czy wentylacji.
w Polsce obecnie szacuje się, że jest 39 892 budowli ochronnych (miejsca ukrycia), a sprawne mogą pomieścić 2,84 proc. ludności kraju.
dla porównania, Szwecja dysponuje schronami pozwalającymi ochronić ok. 70–85 proc. ludności.

na dodatek polskie prawo od lat '90-tych nie obejmuje tej materi, czyli nie ma żadnych przepisów prawnych o ilości, konieczności budowania, konserwacji oraz własności schronów.
w Ustawie o obronie Ojczyzny ogłoszonej 23 kwietnia, czyli już po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, że nie ma o tym konkretnych przpisów oprócz jakiś zadań w czasie wojny: "ochrona obiektów o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa lub obronności państwa".

jednynie co robi się w czasie pokoju, to sprawozdania dla wojska jakie muszą co roku składać firmy transportowe o ilości i rodzajów pojazdów oraz możliwości warsztatowej, sam przez jakiś okres pisałem takie sprawozdania.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » wtorek 14 czerwca 2022, 22:17

Ojtam, ojtam, grund ze cala polska jelita rzadzacych ma ten schron zapewniony.

Motlochowi schrony nie sa potrzebne, bo i na co !



:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 15 czerwca 2022, 09:32

ks-rider napisał(a):Ojtam, ojtam, grund ze cala polska jelita rzadzacych ma ten schron zapewniony.

Motlochowi schrony nie sa potrzebne, bo i na co !



:wink:


a po co elicie schrony?

jak dojdzie co do czego, to oni pierwsi spie...lą.

jak w schronie podejmiesz kasę z konta w Szwajcarii, Monaco czy Bahamów i na co zamienisz?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » środa 29 czerwca 2022, 13:14

dzisiaj zobaczyłem na ulicy autobus z napędem wodorowym na linii 142.

ten autobus NESO jest testowany przez nasze MPK.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » środa 29 czerwca 2022, 17:26

W niewielkim bo 38 tysięcznym Malborku (często tam bywam) jeździ już od jakiegoś czasu 6 autobusów elektrycznych. Niedługo przybędą 4 kolejne. W ponad 3 razy liczniejszym Elblągu nie ma ani jednego. Troche wstyd dla miasta.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 czerwca 2022, 06:58

chyba nie zrozumieliśmy się.
różnica między autobusem elektrycznym a wodorowym jest mniej więcej taka jak między spalinowym a elektrycznym.

we Wrocławiu MPK ma klika hybrydowych, 13 elektrycznych i teraz testuje ten jeden wodorowy.

jest to jedyny wodorowy autobus w Polsce, będzie testowany do końca miesiąca dlatego też zobaczenie go na żywo, to rzadkość.

w niedzielę jadę nad morze w okolice Stegny między innymi aby wybrać się na wycieczkę na przekop.

ps.
wróciłeś już z Torzymia?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 30 czerwca 2022, 09:55

Przekop już jest prawie ukończony. Podczas budowy byłem tam wielokrotnie towarzysko ze znajomym Tirowcem na jego terenie, zawoził z Mogilna z zakładu betonowego bloki betonowe służące za falochrony na przekop. W Tirze mieściły się jednorazowo dwa. Pamiętam, że długi czas trzeba było czekać na rozładunek.

Po mierzei od czasu rozpoczęcia budowy przejeżdżały po jedynej dostępnej drodze olbrzymie ilości ciężkich wyładowanych Tirów i innych ciężkich sprzętów. Droga mocno ucierpiała. Z tego co jakiś czas temu czytałem to chcieli zobowiązać firmy odpowiedzialne za przekop do naprawy tych dróg. Daj znać później czy były widoczne naprawy drogi.

Cyryl8 napisał(a):ps.
wróciłeś już z Torzymia?

Jeśli to było do mnie to nie wiem o co chodzi.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 czerwca 2022, 14:20

1. gdy prowadzi się budowę, większą, to aby uzyskać zezwolenie muszą być wytycznone drogi dojazdowe.
gdy pracowałem podczas budowy Austostradowej Obwodnicy Wrocławia było to ponad 2,5 mln metrów sześciennych więc ogromne ilości.
w maksymalnym okresie na budowę przyjeżdżało ponad 800 ciężarówek na dobę.
tutaj może chodzić o nawet większe ilości.
w kontrakcie jest dokładnie określone co z drogami dojazdowymi.
ponieważ jest to zamówienie publiczne dane powinny być ogólno dostępne w sieci, ale chyba nie za tej władzy, bo wielkie inwestycje w czasach kryzysu są raczej zbędne i chyba służą tylko temu aby dać zarobić swoim, czyli są poza kontrolą.

2. w Torzymiu był zlot wolnych ludzi, czyli tych przeciw szczepionkom, foliarzy, płaskoziemców itp.
myślałem że brałeś aktywny udział w odczycie pani Górniak, która opowiadała iż na ziemi mamy tylko 49% ludzi, a reszta - 51% to bioroboty, hybrydy i reptilianie (ludzie-jaszczury) oraz dyskusji o tym ważkim problemie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 30 czerwca 2022, 17:13

Z chęcią bym pojechał. Niestety nie mogłem tam być bo praca w Niemczech wezwała. Może w przyszłym roku.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 30 czerwca 2022, 17:45

To było w weekend
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 30 czerwca 2022, 18:41

W weekendy też pracuje
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez ks-rider » czwartek 30 czerwca 2022, 20:16

Blacksmith napisał(a):W weekendy też pracuje


I to jest blad !

Ja tam w wochenende nie pracuje, koncze w Piatek o 12:30

Nie wiem o co sie licytujecie ale u mnie na wsi od kilkulat jezdza obydwa i zadna rewelacja !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » czwartek 30 czerwca 2022, 21:57

ks-rider napisał(a):I to jest blad !

Ja tam w wochenende nie pracuje, koncze w Piatek o 12:30

Tak. Ale ja potem zjeżdżam i mam np. 2 miesiące wolnego ;) A ostatnio byłem w Polsce prawie 4 miesiące na wolnym, ale to akurat wyjątkowo ze względu na zabieg operacyjny i trzeba było dojść do siebie.

Kiedyś jak jeszcze pracowałem w Polsce w "normalnym" trybie to uznałem, że tylko praca i praca i tak naprawdę mało tego czasu w pełni dla siebie.

Jak zjadę do Polski to mogę spontanicznie wsiąść na rower, zabrać ze sobą namiot i jechać w Polskę na 2 tygodnie, 3 tygodnie, itd. i w zasadzie nic mnie nie ogranicza. Ludzie pracujący na etatach nie mają tego luksusu, zazwyczaj mają na to jedynie weekend. A w weekend jak to w weekend, walą wtedy wszędzie wszyscy.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości