Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » piątek 06 maja 2022, 19:11

Blacksmith napisał(a):. WHO już w tym czasie trąbi już o zagrożeniu ludzkości i to za mało aby formułować tezy?
hmm. Możesz pisać jakieś szczegóły? Szczerze mówiąc nie pamiętam żeby była mowa i zagrożeniu ludzkości na którykolwiek etapie pandemii
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » piątek 06 maja 2022, 20:22

Blacksmith napisał(a):...Nie rozumiem. WHO już w tym czasie trąbi już o zagrożeniu ludzkości i to za mało aby formułować tezy?...


w Polsce na skutek COVID zmarło ponad 116 000 osób, nie jest to zagrożenie narodu, bo jak na 38 mln to mało, ale mniej do tej pory zginęło na wojnie w Ukrainie łacznie ze stratami okupantów.

Blacksmith napisał(a):...Pamiętaj, że ja mówiłem o najpopularniejszym egzaminie na kat "B", z którym ponoć nie masz do czynienia.
Więc pójdź raz pod WORD, usiądź na ławeczce i pooglądaj egzaminy na placu, zobacz jak masowo ten plac ludzie oblewają. I dojdź do jakiś wniosków...


nie wiem czy wiesz, ale egzaminatorzy na kat. C, C+E i D egzaminują również na kat. B, czy myślisz, że inaczej to robią?
plac egzaminacyjny we Wrocławiu dla większych pojazdów i na kat. B do 2019 był ten sam, teraz są oddzielone drogą dojazdową do PSKP, szerokości jakieś 5m.

w WORD-zie jestem więcej niz raz w tygodniu, jak to wygląda na placu też widzę i dla mnie jak ktoś nie jest w stanie pojechać po łuku do tyłu między liniami, to po prostu to spratolił, albo dla niego te 30h to mało albo po prostu nie nadaje się do kierowania pojazdem, a nie wina systemu, plam na słońcu czy innych czynników.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » niedziela 08 maja 2022, 08:12

Cyryl8 napisał(a):...od paru lat zacząlem pracować tylko dla przyjemności.
w ostatnim miesiącu pracowałem 60h, a w tym jak będzie ze 20h to wszystko.
w zasadzie na początku maja zaczynam wyjazdy, turnieje siatkówki i wracam z końcem października...


przeniosłem to z sąsiedniego tematu, bo przeczytalem swój post i naszła mnie refleksja:

to właśnie dzięki pandemi zaczęliśmy (z żoną) patrzeć na życie inaczej.
okres całkowitego lockdownu spędziliśmy na ciągłych wycieczkach i okazało się że życie nie musi się składać tylko za pogoni za pieniądzem, ale ma jeszcze wiele innych aspektów.
przez dotychczasowy okres udało nam się w jakiś przynajmniej minimalny sposób zabezpieczyć finansowo, co pozwala na ubogie życie, a pracując w ograniczonym zakresie na życie na średnim poziomie (jak na polskie warunki).
praca w takim ograniczonym zakresie może przynieść o wiele więcej satysfakcji, pracując 2-4h dziennie, mogę poświęcić swoim podopiecznym owiele więcej uwagi, szkolenie ma większą jakość.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 08 maja 2022, 22:53

Cyryl8 napisał(a):przez dotychczasowy okres udało nam się w jakiś przynajmniej minimalny sposób zabezpieczyć finansowo, co pozwala na ubogie życie,

Jeśli co chwila odbywane wycieczki kamperem po całej europie nazywasz "ubogim" życiem... to ja chyba zawsze miałem jakieś przekrzywione pojęcie co to znaczy ktoś ubogi. Nie wiem, dla mnie zawsze "ktoś biedny" to był ktoś kto ledwo wiąże koniec z końcem, żywi się najtaniej jak może, jest w stanie z trudem zaspokoić tylko podstawowe potrzeby. "Ktoś ubogi" to był dla mnie ktoś kto już nie jest do końca w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb, w sensie nie dojada, chodzi w łachmanach, itd. (zresztą moje wyobrażenie jest akurat zgodne z oficjalną definicją ubóstwa z tego co spojrzałem).
Zastanawiam się w jakie luksusy musi opływać w Twojej skali człowiek lekko zamożny, średnio zamożny, nie mówiąc już o człowieku zamożnym.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 09 maja 2022, 06:10

Pamiętaj, że żyjemy w Europie w XXI wieku, poza tym mam dwie ręce, jakieś umiejętności I w czasie dotychczasowego życia nie wyrzucałem pieniędzy.

Dlaczego mam chodzić w łachmanach, skoro i tak ubrań starczy mi chyba do końca życia, nie rosnę, nie tyję, nie chudnę, nie ulegam trendom mody?
Dlaczego mam nie dojadać skoro i tak jem niewiele, a większość produktów robię sam?

Dzisiaj ceny mięs gwałtownie rosną (w tej chwili przekraczają 20zł), ale jeszcze parę miesięcy temu w promocji można było kupić po 7,99zł za kilogram, dzisiaj mam w słoikach na dwa lata wyjazdów.

Gdybym poważnie szwankował na zdrowiu, gdybym był życiową ofermą, to się zgadzam, ale dlaczego zdrowy facet mający jakieś wykształcenie, jakieś umiejętności i chęć do pracy nie ma mieć wobec siebie większych wymagań?

Jeżeli chodzi o luksusy, ale niestety podczas podróży wybierając kempingi muszę kierować się ceną.
Posiadając kartę ACSI (koszt 20€ rocznie) znajdziesz kempingi za 14, 16, 18 € za noc (2 osoby, kamper, prąd itp), więc taniej niż w Polsce, bo u nas jest 1 kemping nad morzem honorujący taką kartę.
Podczas podróży zamiast jadać w knajpach jak ludzie musimy sami gotować.

Według mnie luksus jest wtedy, gdy nie musisz się przynajmniej w części wydatków kierować ceną, a na to mnie nie stać.
Oczywiście swój pasztet że słoika jest smaczny, wiesz z czego zrobiony, ale opływając w luksusy jadałbym w wytwornej knajpie.

Gdybym miał kasę już dawno odbyłbym podróże marzenia życia: kamperem nad Bajkał, czy wyjazd do USA, czy Australii, tam wypożyczenie kamprera i zwiedzanie.

Są igrzyska olimpijskie oldbojów, nazywają się Master Games, ale odbywają się w wysoko rozwiniętych krajach: Kanada, USA, RPA, Nowa Zelandia, Australia, najbliższe będą w Japonii.

Mnie stać tylko na mistrzostwa, puchary lub inne zawody w Polsce, no czasem w Czechach, Niemczech, Austrii, Włoszech gdzie wpisowe często jest niższe niż w Polsce (zawody plażówki w zimie na hali w Spale 100zł, w Berlinie 20€, a odległość taka sama).
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » poniedziałek 09 maja 2022, 15:31

Cyryl myślę że nikt nie uważa że żyjesz źle tylko nie pisz że żyjesz ubogo.
W naszym kraju po wprowadzeniu 500+ zjawisko skrajnej biedy znacząco się zmniejszyło ale i tak są rodziny gdzie nie ma w domu łazienki, ludzie muszą iść głodni spać bo brakuje na jedzenie lub o opiece medycznej ponad to co oferuje NFZ już nie wspominając.
Owszem można żyć na wyższym poziomie, ale i tak to nie jest ubóstwo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 09 maja 2022, 16:15

Nie chodzi o skrajną nędzę lub ubóstwo, przecież trudno o czymś takim mówić w stosunku do zdrowego zaradnego człwieka.
ale życie ubogie, wydaje mi się że jest wtedy, gdy podstawowym kryterium jest cena, a tym niestety muszę się kierować zawsze.

mam używany samochód jeden, drugi, używaną pralkę, lodówkę, zmywarkę, używany komputer stacjonarny, laptop.
wielu z Was ma to ze sklepu, ja mam inne priorytety wolę pieniądze przeznaczyć np. na podróże.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » poniedziałek 09 maja 2022, 19:06

Myślę, że możesz to nazwać życiem skromnym, ale nie wygląda na ubogie po tym co opisujesz.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 09 maja 2022, 20:23

waw napisał(a):...zjawisko skrajnej biedy znacząco się zmniejszyło ale i tak są rodziny gdzie nie ma w domu łazienki, ludzie muszą iść głodni spać bo brakuje na jedzenie lub o opiece medycznej...


nie bardzo rozumiem o czym piszecie.

jak wiecie zacząłem pracować jeszcze za komuny, więc jestem aktywny zawodowo ponad 30 lat, nie jestem hazardzistą, alkoholikiem, ćpunem, dziwkarzem, czy czymś podobnym.

nie miałem życia usłanego różami, ale jakoś szczęście uchroniło mnie przed tragediami życiowymi.

nie rozumiem dlaczego w miarę zdrowy facet, średnio uzdolniony, pracujący przez 30 lat miałby dzisiaj żyć z 500+, mieszkać bez łazienki, czy kłaść się spać głodny (co nie byłoby jego wyborem)?

oczywiście to zależy jakie każdy wymagania stawia sobie.
dla jednego szczytem sukcesu będzie wykonanie łuku tyłem, dla innego będzie to samo, ale z przyczepą.

ja uważam, że warunki jakie miałem wykorzystałem średnio.
z perspektywy czasu widzę, że w pewnych momentach mogłem podejmować bardziej korzystne dla mnie decyzje, które pozwoliłyby mi żyć lepiej lub dużo lepiej.
a z drugiej strony mogłem podjąć decyzje, które mogłyby wkopać mnie w spore kłopty finasowe, ale chyba od tego człowiek ma rozum, żeby przed tym się uchronić.

więc mógłbym dzisiaj pracować więcej, mógłbym żyć na trochę lepszym poziomie nie ubogo, a średnio, ale czasu nie kupię.

na zlocie kamperowym pytam kolegi, właściciela nowego kampera wartego na oko 500 tyś, czym się zajmuje, a on odpowiedział:
- widzisz ja teraz żyję na koszt moich spadkobierców.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » wtorek 10 maja 2022, 17:21

Pieniądze mają to do siebie że niemal każda ich ilość można bez problemu roztrwonić.
Są przypadki że ktoś zarabiający pow. 50000 zł/mies potrafi pożyczać bo mu nie wystarcza do pierwszego.

Osób które w ogóle nie muszą patrzeć na ceny jest na świecie ułamek procenta. A i ten stan nie zawsze trwa w nieskończoność.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » czwartek 12 maja 2022, 09:34

waw napisał(a):Pieniądze mają to do siebie że niemal każda ich ilość można bez problemu roztrwonić...


nie tylko roztrwonić, ale stracić w wyniku przypadku.

właśnie doświadczyłem tego przedwczoraj, kiedy to dostałem ponad tygodniową przerwę w podróży na południe Europy.

auto ściągiete ze Słowacji (80km od granicy) przez uprzejmego pana z Żywca do uprzejmego pana z warsztatu w Żywcu, który pożyczył mi osobówkę i po zapakowaniu rodziny wróciliśmy do domu, a gdy kamper zostanie naprawiony, zapakujemy się na powrót pojedziemy do Żywca oddamy osobówkę i będziemy kontynuować podróż, ale krótszą, bo 10-12.06 są Mistrzostwa Polski Oldbojów w Siatkówce - Kędzierzyn, gdzie zwykle stoję bezpośrednio pod halą ZAKSA-y.
Załączniki
IMG_20180616_112154.jpg
z 2018
20211008_155707.jpg
z tamtego roku
20220511_071211.jpg
na balkonie
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 24 maja 2022, 00:14

No to się szykuje "mały" skandal... https://www.portel.pl/spoleczenstwo/czy ... iny/129041

Odpowiedź banku żywności nie jest dla mnie satysfakcjonująca. Ja lubię twarde dowody. A jak dla was? Bo myślę, czy nie zainteresować sprawą mediów ogólnopolskich. Czy oni nie mają obowiązku rozliczania się konkretnego? Podawania konkretnych danych?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl8 » wtorek 24 maja 2022, 08:10

to nie jest skandal, ale systemowa pomoc w wydaniu MOPS-u.

jakiś kilka lat temu musiałem mieć kogoś do pomocy dla osoby wymagającej pomocy.

MOPS zaoferował mi fachową pomoc, za (to było jakiś czas temu) 20zł/h, ale musiałem przedstawić ileś tam zaświadczeń, papierków itp. odstając swoje w kolejkach tego urzędu.
ale taka fachowa pomoc na wolnym rynku kosztowała wtedy 15zł/h.

czyli jak jesteś głodny to możesz zgłosić się do MOPS-u i po załatwieniu dlugiej oraz czasochłonnej drogi biurokratycznej oni wspomogę Cię chlebem, za który będziesz musiał zapłacić 10zł, a który kosztuje w sklepie powiedzmy 7 zł.

tak to działa we Wrocławiu.

jeżeli chcesz w jakiś sposób wspomóc uchodźców z Ukrainy, to nigdy poprzez urzędy, ale organizacje pozarządowe lub bezpośrednio.

u nas to wie każdy dorosły człowiek, a nawet większość dzieci.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » wtorek 24 maja 2022, 13:16

Banki Żywności (bo o nich mowa) są organizacjami pozarządowymi właśnie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 24 maja 2022, 13:46

Tak jak napisał waw, Bank Żywności to organizacja pozarządowa, z MOPSem jedynie współpracują.

Ale, że MOPS we Wrocławiu (a może i gdzie indziej także) za chleb każe w ogóle płacić ubogim?? Chyba jednak coś przekręciłeś. Przecież to by wybuch skandal chyba nawet poza Polskę. Fakt faktem, że jest sporo biurokracji ale np. w Elblągu funkcjonuje jadłodajnia MOPSowa gdzie jest stołówka i wydawane są posiłki, codziennie. O dziwo sporo lepsze niż w szpitalach. Też są wydawane paczki z jedzeniem. Wiem, bo znam kilka osób, które z tej pomocy korzystają.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości