Prawo jazdy wyłącznie na automatyczną skrzynie biegów?

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy wyłącznie na automatyczną skrzynie biegów?

Postprzez caspper » wtorek 27 maja 2008, 18:59

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, pewnie będę teraz zaglądał częściej, bo temat prawa jazdy zaczyna mnie właśnie dotyczyć.
Oczywiście jestem osobą z zaświadczeniem o niepełnosprawności. Jest to jednak niepełnosprawność - jakby to napisać - mniej zauważalna. Samochodem poruszam się na co dzień, jednak tylko w roli pasażera.
Przemyślałem dokładnie temat i doszedłem do wniosku, że idealnym dla mnie rozwiązaniem byłoby obowiązujące np. w Wielkiej Brytanii prawo jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Tego typu "przystosowanie" samochodu byłoby dla mnie znacznym udogodnieniem. Zastanawiam się jednak jak zacząć działać, jakie kroki podjąć. Takiego prawa jazdy w polskim prawie w ogóle nie ma. Nie ma również szkół nauki jazdy posiadających normalny samochód z automatyczną skrzynią.
Starałem się znaleźć informacje na ten temat na stronie on.prawojazdy.com.pl, ale okazało się, że każdej opcji nie sposób przewidzieć i spotkać drugą osobę z podobnym problemem. Proszę o wskazanie jakichkolwiek dróg, możliwości i kroków jakie mogę podjąć.
W prawie o dopuszczeniu osób niepełnosprawnych do ruchu drogowego jestem praktycznie zielony, choć wyczytałem niemal wszystko. Nie ma bowiem "mojego przypadku" nigdzie.
Proszę o pomoc.
caspper
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 27 maja 2008, 18:41

Postprzez ufo669 » wtorek 27 maja 2008, 19:33

szukaj szkoły z takim samochodem

i w Polsce JEST prawo jazdy na samochody z automatyczna skrzynią biegów jeśli jestes niepełnosprawny i zdajesz egzamin na automacie to w prawko masz wbity kod że możesz prowadzić tylko samchody z automatem
ufo669
 
Posty: 64
Dołączył(a): niedziela 13 stycznia 2008, 20:09

Postprzez caspper » wtorek 27 maja 2008, 19:56

Jesteś pewny, że w Polsce można zrobić takie prawo jazdy?
Spotkałeś się gdziekolwiek ze szkołą mającą samochód w automacie?
caspper
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 27 maja 2008, 18:41

Postprzez ella » wtorek 27 maja 2008, 20:02

Jesteś pewny, że w Polsce można zrobić takie prawo jazdy?

Na 100%
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ufo669 » wtorek 27 maja 2008, 20:04

nawet jesli szkoła nie posiada możesz sam "załatwić" taki pojazd ( z dodatkowym hamulcem i sprzęgłem)
ufo669
 
Posty: 64
Dołączył(a): niedziela 13 stycznia 2008, 20:09

Postprzez bruno666 » wtorek 27 maja 2008, 20:39

ufo669 napisał(a):nawet jesli szkoła nie posiada możesz sam "załatwić" taki pojazd ( z dodatkowym hamulcem i sprzęgłem)

Sorry, ale po co sprzęgło? :D
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez ufo669 » wtorek 27 maja 2008, 20:48

rozpędziłem się trochę :oops:
bo napisałem tak jak z manualną skrzynią
ufo669
 
Posty: 64
Dołączył(a): niedziela 13 stycznia 2008, 20:09

Postprzez Hakuo » wtorek 27 maja 2008, 22:44

Co do prawka tylko na automat to nie mam pojecia czy jest.
Natomiast co do samochodu. W OSK w ktorym sie uczylem byl chlopak majacy problemy z lewa noga. Dokladnie nie wiem o co chodzi bo to powiedzial mi intruktor gdy jezdzilem z nim po miescie i zauwazylem dziwna elke a w niej kierownika osrodka jako instruktora. Powiedzial ze chlopak nie moze uzywac sprzegla bo ma za malo sily w tej nodze czy cos. Otoz ta dziwna elka to byl Jego prywatny samochod (oczywiscie automat) , ktory zostal przygotowany przez OSK do nauki jazdy tj. elka na dachu, naklejki i pedaly dla instruktora. Dokladnie nie wiem jak to bylo z papierami tego samochodu czy byl on przerejestrowywany na pojazd do nauki jazdy czy nie. Wiem tylko, ze instruktor powiedzial ze jak chlopak zda egzamin to zostana mu wymontowane dodatkowe pedaly i bedzie mogl normalnie jezdzic.

Czyli wnioskuje z tego, ze OSK nie musi byc wyposazony w taki samohocd.
Zdane za drugim razem. Pierwszy chcialem pojechac az za dobrze :).

Posiadacz prawa jazy kategorii B.
Avatar użytkownika
Hakuo
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 26 kwietnia 2008, 22:35

Postprzez caspper » wtorek 27 maja 2008, 22:57

Poważnie myślicie że tego typu montaże robi się na jeden kurs? Niszczyć w ten sposób cały samochód?

{ufo669} - jak "załatwić" ?
caspper
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 27 maja 2008, 18:41

Postprzez ufo669 » wtorek 27 maja 2008, 23:05

caspper napisał(a):{ufo669} - jak "załatwić" ?


kupić, pożyczyć nie wiem to Twoja brocha

dlaczego niszczyć :?: później sie demontuje ten dodatkowy hamulec i po wszystkim a eLke magnetyczną
Obrazek
ufo669
 
Posty: 64
Dołączył(a): niedziela 13 stycznia 2008, 20:09

Postprzez Hakuo » wtorek 27 maja 2008, 23:14

caspper napisał(a):Poważnie myślicie że tego typu montaże robi się na jeden kurs? Niszczyć w ten sposób cały samochód?


Samochod jest Twoj. To co z nim chcesz zrobic zalezy od Ciebie. I owszem jesli chcesz zostac kursantem to musisz tak przystosowac swoj samochod. Przystosowac, a nie niszczyc. W tym momencie moglbym parsknac smiechem. Zalozenie dodatkowe hamulca to niszczenie samochodu. < :shock: :D I to wystarczy> Polaczenie jednego pedalu z drugim, nie tak aby chodzily niezaleznie od siebie. Tylko tak aby staly sie jednym to sprawa dziecinnie prosta. I jesli w tym momencie mowisz o niszczeniu samochodu to gratuluje.
Ostatnio zmieniony wtorek 27 maja 2008, 23:16 przez Hakuo, łącznie zmieniany 1 raz
Zdane za drugim razem. Pierwszy chcialem pojechac az za dobrze :).

Posiadacz prawa jazy kategorii B.
Avatar użytkownika
Hakuo
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 26 kwietnia 2008, 22:35

Postprzez caspper » wtorek 27 maja 2008, 23:21

Przyznam, że zaskoczyliście mnie w ogóle z możliwością zrobienia prawa jazdy na automacie. Myślałem, że czegoś takiego w Polsce w ogóle nie ma. Wobec tego będę musiał dowiedzieć się wśród szkół w moim mieście, czy ktoś takim samochodem dysponuje, a jeśli nie, to może faktycznie spróbować ten hamulec zamontować.
caspper
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 27 maja 2008, 18:41

Postprzez ella » wtorek 27 maja 2008, 23:32

caspper napisał(a):Przyznam, że zaskoczyliście mnie w ogóle z możliwością zrobienia prawa jazdy na automacie. Myślałem, że czegoś takiego w Polsce w ogóle nie ma.


Wystarczy wbić w google hasło "prawo jazdy na automat" żeby przeczytać że
Jeżeli natomiast kursant zdał egzamin na prawo jazdy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów to otrzymuje prawo jazdy z wpisanym specjalnym kodem (kod 78 ), który oznacza, że właściciel tego dokumentu jest upoważniony do poruszania się tylko pojazdami z tego typu skrzynią. Przepis ten obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2003 r.


Wiele szkół jazdy posiada takie samochody.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez caspper » wtorek 27 maja 2008, 23:40

Jeszcze dziś wysyłam maile do okolicznych firm z pytaniem o taki pojazd i ewentualne rady.

Dzięki wielkie za pomoc!
caspper
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 27 maja 2008, 18:41

Postprzez njoy » środa 28 maja 2008, 13:50

W tej szkole masz samochód z automatem: http://www.karol.szczecin.pl
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Następna strona

Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości