Szkolenie niepełnosprawnych - parę pytań

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Szkolenie niepełnosprawnych - parę pytań

Postprzez marcin.pl » niedziela 11 stycznia 2009, 18:08

Chciałbym kiedyś (jak uzyskam uprawnienia) "specjalizować się" w szkoleniu osób niepełnosprawnych. Planuję zakup samochodu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy mogę sie ubiegać o refundację zakupu (lub przystosowania) samochodu przez PFRON?

2. W jakie elementy powinien byc wyposażony samochód? Dobrze gdyby istniała możliwość kierowania nogami/nogą dla osób z niepełnosprawnością kończyn górnych

3. Czy może być manualna skrzynia biegów, czy tylko automat?

4. Jak duże jest zapotrzebowanie na takie usługi? Czy szkolenie niepełnosprawnych na swoim samochodzie jest opłacalne?
Pozdrawiam!
Marcin
Avatar użytkownika
marcin.pl
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 14 listopada 2008, 23:34
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Postprzez mceler » piątek 23 stycznia 2009, 23:44

ad 3
powiem tak : większość niepełnosprawnych woli AT bo nie w każdym aucie da się zamontować sprzęgło automatyczne a poza tym serwisowanie sprzęgła automatycznego może być gehenną.
A poza tym manualna skrzynia biegów bez automatycznego sprzęgła może nadawać się tylko dla niedowładu tylko prawej nogi.
A automatyczna skrzynia jest niezbędna przy każdej innej dysfunkcji.

ad 2
automatyczna skrzynia
ręczne sterowanie gazem i hamulcem
wygodna gałka na kierownicę

te 3 rzeczy rozwiązują zapotrzebowanie na 80 % przypadków - jak ktoś chyba tu napisał.

a z dodatkowych rzeczy :

zestaw przełączników światła i wycieraczki po lewej i prawej stronie
oraz zautomatyzowanie zaciąganie hamulca ręcznego - to da możliwość prowadzenia jedną ręką przy sprawnej prawej nodze

i jeszcze nie którzy wymagają adaptacji pod postacią dodatkowego pedału gazu dla lewej nogi

niektórzy z niedowładem nug wymagają kratki na pedały która zabezpiecza pedały przed przypadkowym naciśnięciem (zwłaszcza gazu)

to wszystko da się na 90 % zamontować w jednym aucie
co sprawi że jedna elka będzie dla kilku rodzajów dysfunkcji
mceler
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela 30 listopada 2008, 22:39

Postprzez autopol-serwis » wtorek 03 lutego 2009, 17:34

zapraszam na stronę http://www.autopol-serwis.pl tam jest co nieco na ten temat, zwłaszcza w galerii, pokazałem różnego rodzaju adaptacje. A poza tym do serwisu http://www.on-prawojazdy.pl tam, zamieściłem wykaz OSK szkolących ON
zapraszam :)
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości