ograniczenie 107

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

ograniczenie 107

Postprzez Fruti » czwartek 28 maja 2009, 14:08

Mój brat jest osobą niepełnosprawną, w te wakacje chciałby zrobić prawo jazdy. Lekarz w wydanym zaświadczeniu wpisał ograniczenie 107, a prawda jest taka, że brat nie potrzebuje żadnego przystosowania. Co to ograniczenie oznacza w praktyce? Czy będzie musiał na siłę przerabiać samochód, nawet jeśli nie jest mu to potrzebne?

W OSK nie będą robić problemu, będzie mógł robić kurs na normalnym nieprzystosowanym samochodzie. Jak sprawa wygląda w czasie egzaminu? Czy mają prawo niedopuścić z powodu tego zapisu? A jak w przypadku kontroli? Czy może zapłącić manda za nieprzystosowanie samochodu?
Fruti
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 28 maja 2009, 14:00

Postprzez Azazel » niedziela 31 maja 2009, 14:05

Pozwól że wszystko wyjaśnię, sam zdaję na kodzie 107 prawo jazdy.

Jestem osobą niepełnosprawną nieposiadającą kończyny lewej od łokcia do dłoni. Generalnie też nie potrzeba mi przystosowanego samochodu ale oblali by mnie za to że nie trzymam 2 rąk na kierownicy. Aby jednak zdać bez problemu wpadłem na pewien pomysł.

Kod 107 mówi o przystosowaniu samochodu do ON (osoby niepełnosprawnej) więc muszę mieć coś co mi może jakąś część jazdy ułatwić. Zamontowałem sobię gałkę na kierownicę. Dzięki niej manewry robię o wiele łatwiej i szybciej jedną ręką niż nawet mógłbym dwoma.

Gałka to koszt ok. 10-20zł (zależy od wykonania) i montaż jej to minuta.

Do egzaminu dopuścić muszą, piszesz podanie o samochód przystosowany, w moim przypadku że muszę mieć gałkę na kierownicy.

W przypadku kontroli samochód może być nawet nie jego a skoro jeździ tym samochodem to znaczy że jest dla niego przystosowany, policja nie wie na czym będzie polegać przystosowanie i nie musi wiedzieć.
Azazel
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 31 maja 2009, 13:56
Lokalizacja: Ciechanów

Postprzez Duszek » piątek 12 czerwca 2009, 14:44

Czy samochód przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej ma jakąś adnotację w dowodzie rejestracyjnym, która o tym mówi?
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez mceler » środa 17 czerwca 2009, 02:04

jeśli chodzi o gałkę to nie
jakieś adnotacje to dopiero jak masz jakąś ingerencje w mechanikę np. ręczny gaz hamulec , na takiej zasadzie jak przy montażu haka holowniczego.

a niektóre zakłady adaptacyjne wydają osobny dokument który eliminuje przegląd i wpisy do dowodu
mceler
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela 30 listopada 2008, 22:39

to nie tak ...

Postprzez autopol-serwis » poniedziałek 24 maja 2010, 17:30

hak holowniczy to nie to samo co adaptacja samochodu i póki co (niestety !!!) nie jest wymagany żaden wpis w dowodzie rejestracyjnym ! a ograniczenia owszem wpisuje się ale w Prawie Jazdy, opisałem to na stronie www.on-prawojazdy.pl :)
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości