Ulgi dla niepełnosprawnych

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez evela :) » wtorek 24 listopada 2009, 19:19

Witam :) Jestem osobą niepełnosprawną na 2 grupie ( ograniczenie ruchu prawej nogi) Nie zdałam już 5 razy, teraz mam 6 podejście. Czy osoby niepełnosprawne mają jakieś "ulgi"?
pomózcie!!!!!!
evela :)
evela :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 23 listopada 2009, 13:17
Lokalizacja: Olkusz

Postprzez cman » wtorek 24 listopada 2009, 19:54

Tzn. w jakim sensie? Możesz mieć odpowiednio przystosowany samochód, jeżeli niepełnosprawność tego wymaga, ale to wszystko wynika z orzeczenia lekarskiego.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Borys68 » wtorek 24 listopada 2009, 22:04

evela :) napisał(a):Witam :) Jestem osobą niepełnosprawną na 2 grupie ( ograniczenie ruchu prawej nogi) Nie zdałam już 5 razy, teraz mam 6 podejście. Czy osoby niepełnosprawne mają jakieś "ulgi"?
pomózcie!!!!!!

Zdajesz w samochodzie z jakimiś zmianami, czy zwykłym z WORD?
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Postprzez evela :) » środa 25 listopada 2009, 19:40

zwykłym z WORD


nie miałam pojecia że osoby niepełnosprawne mają "swoje" samochody na kurs i egzamin!! :(
evela :)
evela :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 23 listopada 2009, 13:17
Lokalizacja: Olkusz

Postprzez cman » środa 25 listopada 2009, 20:02

Mają, jeżeli potrzebują, tzn. jeżeli odpowiednio przystosowany samochód jest konieczny. Oczywiście osoba egzaminowana załatwia na egzamin taki samochód we własnym zakresie.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Borys68 » środa 25 listopada 2009, 20:44

Ahoj!
Tak jak to Cman napisał, osoba niepełnosprawna może zjawić się na egzaminie z samochodem dostosowanym do ułomności tej osoby. Ten samochód musi jednak również spełniać wymogi samochodu egzaminacyjnego - hamulec dla egzaminatora itd.
W praktyce wygląda to tak, że taki samochód wypożycza się na egzamin z jakiegoś OSK. Taka sytuacja dotyczy też samochodów z automatyczna skrzynią biegów - zdaje się, że tylko WORD w Lublinie taki ma. W innych miastach na egzamin wypożycza się wóz z OSK.

Piszesz, że masz coś z prawą nogą ... mieszkasz blisko Śląska, a OSK tam jak mrówków - rozejrzyj się, bo zakładam że jakieś ośrodki zajmują sie szkoleniem osób z jakimiś ograniczeniami.
Krótkie gógle wyrzuciło mi cos takiego:
http://www.portalnaukijazdy.pl/forum_ne ... ?f=5&t=124

Ale rozumiem, że kurs zrobiłaś na normalnym samochodzie? Więc lekarz nie nakazał żadnych modyfikacji?

5 razy oblałaś, to jeszcze nic - na inny forum dziewczyna się cieszyła, że za siódmym zdała ... inna, że za nastym. A chłopcy nie chcą się przyznać ...
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Postprzez Borys_q » czwartek 26 listopada 2009, 16:16

Ten samochód musi jednak również spełniać wymogi samochodu egzaminacyjnego - hamulec dla egzaminatora itd.


Nieprawda

Samochód dostarczony przez osobę iepełnosprawną nie musi spełniać wymagań dodatkowych dla elek.

§ 43. 1. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania, z zastrzeżeniem ust. 2, powinien być wyposażony w:
1) przyrząd kontrolny - tachograf samochodowy; przepis stosuje się do pojazdów wymienionych w ust. 4 pkt 5-8 i 11;
2) układ hamulcowy posiadający urządzenia przeciwblokujące koła jezdne; przepis stosuje się do pojazdów wymienionych w ust. 4 pkt 5-8 i 11;
3) dodatkowy pedał hamulca roboczego, który umożliwia przejęcie sterowania układem hamulcowym;
4) dodatkowe lusterka zewnętrzne: prawe i lewe;
5) dodatkowe lusterko wewnętrzne;
6) ogrzewaną tylną szybę; przepis stosuje się do samochodu osobowego;
7) apteczkę doraźnej pomocy;
8 ) ogumione koło zapasowe.
2. Przepisów ust.1 nie stosuje się do:
1) motocykla, trójkołowego lub czterokołowego pojazdu samochodowego o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg;
2) pojazdu osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie lekarskie z adnotacją, że może prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do określonego rodzaju schorzenia.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Borys68 » czwartek 26 listopada 2009, 23:17

Ahoj!
Dzękuję za sprostowanie mojego błędu.
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości