Prawo jazdy a proteza prawej nogi

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy a proteza prawej nogi

Postprzez justynav » poniedziałek 19 lipca 2010, 14:47

Witam! chcę zapisać się na prawo jazdy i nie posiadam nogi prawej. chciałabym sie zapytać j akie udogodnienia są dla mnie najlepsze, ponieważ totalnie kompletnie się na tym nie znam. pozszukuje również przez internet ośrodka szkoleniowego w Krakowie i może ktoś zna jakiś,który posiada samochód przystosowany do tego typu niepełnosprawności. Bardzo prosze o pomoc :-( Pozdrawiam!
justynav
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 lipca 2010, 14:40

Postprzez dylek » poniedziałek 19 lipca 2010, 18:09

Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Postprzez qwer0 » poniedziałek 19 lipca 2010, 18:20

Witam! chcę zapisać się na prawo jazdy i nie posiadam nogi prawej. chciałabym sie zapytać j akie udogodnienia są dla mnie najlepsze, ponieważ totalnie kompletnie się na tym nie znam

Hamulec do reki - prosta, niedroga przerobka mozliwa w niemal kazdym aucie.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Borys68 » poniedziałek 19 lipca 2010, 21:42

Ahoj!
Kiedy robiłem kurs na PJ, to wymieniałem się samochodem z innym kursantem, który nie miał jednej nogi od kolana w dół. Nie pamiętam tylko, której.
I samochód z automatyczną skrzynią biegów, bez żadnych przeróbek, mu wystarczał.
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Postprzez justynav » wtorek 20 lipca 2010, 07:14

Dziękuje za odpowiedzi :)
justynav
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 lipca 2010, 14:40

Re: Prawo jazdy a proteza prawej nogi

Postprzez mk61 » wtorek 20 lipca 2010, 15:38

justynav napisał(a): nie posiadam nogi prawej

Z całym szacunkiem i pełnym współczuciem, ale wybacz, trochę śmiesznie to brzmi. :lol:

A teraz konkret. Kiedyś w Szkole-Auto (na TVN Turbo) pokazywali faceta, który nogi miał, ale był sparaliżowany w dół i pokazali jego auto. Była to chyba Skoda Roomster, z automatyczną skrzynią biegów, ale zamiast naciskania pedałów nogami miał w prawej ręce dźwignię, która służyła jako gaz i jako hamulec.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez Regista » wtorek 20 lipca 2010, 22:58

Borys68, jeśli Twojemu znajomemu wystarczał automat bez żadnych przeróbek, to miał niesprawną lewą nogę, a nie prawą.

justynav, dla Ciebie najwygodniejszy byłby automat z ręcznym hamulcem i gazem, tak jak to opisał mk61. Ale automat nie jest jedynym rozwiązaniem, są inne możliwości przerobienia samochodu, tak byś dała sobie radę. Pytaj w ośrodkach szkolenia kierowców o samochód przystosowany dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Moja znajoma uczyła się na takim samochodzie, a jej niepełnosprawność polegała na tym, że nie mogła w ogóle używać nóg do obsługi auta.
Regista
 
Posty: 31
Dołączył(a): poniedziałek 08 grudnia 2008, 16:48

Postprzez justynav » czwartek 22 lipca 2010, 13:48

niom niestety nie jest to zabawne dla mnie,że w dzieciństwie w ciężkim wypadku samochodowym straciłam prawą nogę. po dziś dzień odczuwam tego skutki i zmagam sie z przeróżnymi problemami. Mieszkam w małej miejscowości i mimo, że mam problemy z poruszaniem sie na kursy prawa jazdy będę musiała dojeżdżać do Krakowa co jest dla mnie dużym utrudnieniem. Nawet taka błacha rzecz jak prawo jazdy wymaga ode mnie dużcy nakładów cierpliwości i pieniędzy ( jakbym miała mało wydatków ). Wiem są dopłaty do prawa jazdy w PFRON, ale to też wymaga od osoby niepełnosprawej udukomentowania, że jest niepełnosprawną. Prawo jazdy jest dla mnie koniecznością, aby godnie żyć. Więc jeśli ktoś wchodzi tutaj, aby się z tego pośmiać ( mk61 )czy ponabijać to go pozdrawiem serdecznie, ponieważ ja najgorszemu wrogowi nie życzę tego co dla niektórych wydaje się zabawne.
justynav
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 lipca 2010, 14:40

Postprzez macnos » czwartek 22 lipca 2010, 14:03

On za zabawne uznał zdanie które ułożyłaś, a nie twoją zdrowotną sytuację. W każdym razie, jakby mnie coś takiego rozbawiło to nie mówiłbym o tym "na głos".
Avatar użytkownika
macnos
 
Posty: 38
Dołączył(a): poniedziałek 12 lipca 2010, 13:12

Postprzez Regista » niedziela 25 lipca 2010, 14:10

justynav, wiem dobrze o czym mówisz, ale dasz radę. Sama przeszłam podobną drogę do prawa jazdy, o jakiej piszesz. Na jazdy i wykłady musiałam dojeżdżać ok. 50 km w jedną stronę. Jako, że pracuję, musiałam się dogadać z kierownictwem, bo wiązało się to z nadprogramowymi dniami wolnymi. Koszty dojazdów też były niemałe, ale udało mi się dostać dofinansowanie z PFRONu. Fakt, na początku przerażała mnie ich biurokracja i zbieranie każdego papierka czy biletu, ale warto było. Dzięki temu kurs i dojazdy zrobiłam z naprawdę niewielkim wkładem własnym. Jeśli możesz się starać o to dofinansowanie, to polecam, bo to bardzo duża pomoc finansowa. Na egzaminie będziesz mieć o tyle łatwiej, że będziesz zdawać na samochodzie, na którym robiłaś kurs, więc będziesz go dobrze znać. Jak już zdobędziesz prawko, zostanie Ci tylko kupno samochodu i przystosowanie go do swoich potrzeb. Z tym też jest sporo zachodu, ale na samo przystosowanie samochodu chyba też można się starać o dofinansowanie z PFRONu. Na sam samochód już niestety nie. Zlikwidowali to w zeszłym roku.
Wiem ile Cię to wszystko będzie kosztować wysiłku i samozaparcia, ale uwierz mi, warto. Samodzielność i wolność, jaką daje możliwość prowadzenia samochodu jest nieoceniona. Właśnie się o tym przekonuję :)
Regista
 
Posty: 31
Dołączył(a): poniedziałek 08 grudnia 2008, 16:48

Postprzez Borys68 » niedziela 25 lipca 2010, 20:17

Ahoj!
Regista napisał(a):Borys68, jeśli Twojemu znajomemu wystarczał automat bez żadnych przeróbek, to miał niesprawną lewą nogę, a nie prawą.

Nie upieram się, nie pamiętam.
Wydaje mi się, że byłbym w stanie prowadzić samochód używając lewej stopy, choć byłoby to niewygodne (bo mi przeszkadza moja gruba prawa gicz).
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Postprzez justynav » wtorek 27 lipca 2010, 09:31

Dzięki za wsparcie :-) wiem będzie mnie to kosztować wiele kasy i nerwów, ale zrobie to prawko choćby świat miał sie zawalić hehehe ;-)
justynav
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 lipca 2010, 14:40

Re: Prawo jazdy a proteza prawej nogi

Postprzez Mac122 » wtorek 08 marca 2011, 13:05

Może trochę późno, ale zawsze jakieś info się przyda.

Są dwa rozwiązania:
1. Przełożenie pedału gazu na lewą stronę przy całkowitym usunięciu pedału sprzęgła i zastąpieniem go automatycznym podciśnieniowym sprzęgłem sterowanym ręcznie poprzez sensor/diodkę na gałce do zmiany biegów. Takie rozwiązanie jest zastosowane w moim prywatnym aucie i nie narzekam:).
2. Użycie samochodu z automatyczną skrzynią biegów, także z przesuniętym pedałem gazu na lewą nogę.

W zasadzie nic więcej robić nie trzeba, a ręczny gaz i hamulec stosuje się, gdy ma się niedowład nóg.

Regista napisał(a): Jak już zdobędziesz prawko, zostanie Ci tylko kupno samochodu i przystosowanie go do swoich potrzeb. Z tym też jest sporo zachodu, ale na samo przystosowanie samochodu chyba też można się starać o dofinansowanie z PFRONu. Na sam samochód już niestety nie. Zlikwidowali to w zeszłym roku


To niestety fakt. Mnie jako jednemu z ostatnich udało się otrzymać dofinansowanie w wysokości ponad 20 tysięcy w grudniu 2008 roku. Teraz jedynie PFRON dopłaca do oprzyrządowania.
Mac122
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 08 marca 2011, 12:55


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości