Niepełnosprawność

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Niepełnosprawność

Postprzez Drragen » sobota 17 listopada 2012, 09:35

Witam

Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności stopień umiarkowany. Niepełnosprawność powstała w skutek operacji guza móżdżku. Na szkoleniu o czymś takim nie mówiłem, bo myślałem, że to nie jest ważne (instruktor wiedział, że jestem po takiej operacji, ale nie wiedział, że posiadam takie orzeczenie). Lekarz oczywiście mnie dopuścił bez problemów (neurolog i lekarz medycyny pracy). No, ale trzy razy bezskutecznie próbowałem zdać egzamin praktyczny i w końcu sobie zrobiłem przerwę, bo trochę mnie to podłamało. No i w trakcie tej przerwy poznałem takiego pana, który mi powiedział, że mam się zapytać o to orzeczenie, bo to też powinno wpłynąć na to, że będą mnie korzystniej oceniać (po operacji mam wolniejsze ruchy i nie wiem jak to nazwać ale też naruszony układ nerwowy, a więc wiadomo bardziej się stresuje niż przed operacją. Nazwałbym to tak, że mam słabszą psychikę). No i moje pytanie brzmi czy zgłaszać w ogóle, że coś takiego posiadam i czy mogę coś z tego tytułu uzyskać jeśli tak to co?
Drragen
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa 04 maja 2011, 15:33

Re: Niepełnosprawność

Postprzez jpl » poniedziałek 19 listopada 2012, 01:49

Prawdopodobnie, nie będzie to brane pod uwagę, bo ostatecznie, jak już zdasz, będziesz musiał jeździć na drogach razem ze sprawnymi kierowcami i radzić sobie na takim poziomie (mniej więcej) jak pozostali.

Tak czy owak, powodzenia na egzaminie :!: :!: :) :D
jpl
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 00:53

Re: Niepełnosprawność

Postprzez kosmos10 » wtorek 20 listopada 2012, 14:40

Witam,
Niestety muszę Cię zmartwić :( Nie ma i nie może być żadnej taryfy ulgowej na egzaminie dla osób niepełnosprawnych. Powód jest prosty, osoba dopuszczona do ruchu musi wykazywać się sprawnością fizyczną i psychiczną. Jestem instruktorem nauki jazdy i specjalizuję się w szkoleniu osób niepełnosprawnych, przygotowuję ich do egzaminów. Dysfunkcje ruchu można pokonać stosując odpowiednio dobrane adaptacje pojazdu, natomiast jest duży problem z np. odpowiednią reakcją, jej szybkością, skupieniem czy rozkojarzeniem itp. Mówiąc po prostu, jeśli masz wolniejsze odruchy to możesz nie zatrzymać się na czerwonym świetle lub kogoś przejechać na przejściu.
Odpowiadając na Twoje pytanie, zgłaszając fakt niepełnosprawności (posiadania orzeczenia) nie spowoduje łagodniejszego traktowania na egzaminie. W miejscu pracy, tak masz szansę na odpowiednie stanowisko, na drodze musisz być „sprawny” jak inni.
Czy odpuścić, czy próbować to trudne pytanie. Wiele osób zdrowych, w pełni sprawnych podchodzi do egzaminu wielokrotnie, 5, 9 i więcej razy. Zwykle jest to efekt stresu egzaminacyjnego i przygotowania.
Odpowiedz mi, czy te 3 oblane to na placu (łuk lub górka) czy na mieście? Jak dawno była operacja? Czy chodzisz na rehabilitację?
Pozdrawiam :) :) :)
kosmos10
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 20 listopada 2012, 14:24

Re: Niepełnosprawność

Postprzez Mas74 » wtorek 20 listopada 2012, 18:12

Wiem że strukturą odpowiedzialną za koordynację ruchową w mózgu jest właśnie móżdżek...
Uszkodzenia w jego obrębie mogą skutkować tym co opisujesz. W sumie nic mi do tego, lekarz wie lepiej...
Na taryfę ulgową bym nie liczył.
Karta motorowerowa - połowa lat 80-tych. Pierwszy własny pojazd na benzynę 1984r (Komar)
Kategoria B - 04.09.1991
Kategoria A - 12.06.2012
Obrazek
Mas74
 
Posty: 305
Dołączył(a): niedziela 08 stycznia 2012, 17:34

Re: Niepełnosprawność

Postprzez Drragen » czwartek 22 listopada 2012, 16:41

Dzięki za odpowiedzi :)

kosmos10 nie uczęszczam na rehabilitacje, gdyż operacje miałem 7 lat temu i teraz to już sam sobie w domu ćwiczę to co nauczyli mnie niektórzy rehabilitanci, ale i tak nigdy nie odzyskam tak dobrej równowagi i nie wiem jak to nazwać, więc napiszę tak jak ja to rozumiem, czyli całkowitej psychiki (takie coś usłyszałem od lekarza, że mogę oczywiście polepszyć to wszystko, ale już nie będzie to tak sprawne jak przed operacją). A odpowiadając na pytanie jak nie zdałem tych trzech egzaminów to tak; pierwszy na mieście przejechałem na skrzyżowaniu równorzędnym bez zatrzymania (w ogóle nie zauważyłem, że jest to skrzyżowanie równorzędne, czyli można powiedzieć, że to co napisałeś rozkojarzenie tutaj zadziałało :/) drugi egzamin za pierwszym razem zrobiłem łuk i jak stanąłem na kopercie to egzaminator do mnie, że źle wystawał błotnik może nawet nie, bo aby spojrzałem od niechcenia i pomyślałem, że lepiej się z nim nie kłócić, cofnął mi auto i drugie podejście na którym ruszyłem z ręcznego (teraz na dodatek widuje bardzo często tego egzaminatora (mieszka przy ulicy, która się krzyżuje z ulicą przy której ja mieszkam) nie muszę chyba pisać o tym jak to na mnie wpływa), a i dodam, że mieszkam 30 km od miejscowości w której jest word, więc naprawdę trzeba mieć chyba pecha aby tak trafić ;p. No i za trzecim razem kompletnie nie zrozumiałe dla mnie to jak zachował się mój organizm prawie w ogóle nie mogłem się ruszyć za dobrze jak do mnie mówił coś egzaminator to czułem w ogóle jakiś ogromny stres, więc wpierw jak zrobiłem łuk i górkę to z ośrodka mam wyjazd w lewo i zaraz też w lewo miałem skręcić na jako, że nic nie jechało na drodze z prawej i lewej, a z naprzeciwka jechał samochód, ale był daleko od skrzyżowania, więc ruszyłem to egzaminator mi zahamował i ja mu powiedziałem to i on dobra jedziemy dalej, żeby nie było, że się uczepiłem, ale wiadomo jak mi zatrzymał to zgasł kierunkowskaz no i pierwszy błąd to zaraz mnie wziął na takie wąskie uliczki i w końcu miałem skręcić w lewo i nie zjechałem do lewej strony na jednokierunkowej, bo w ogóle nie zauważyłem, że to jest jednokierunkowa. No i to by było na tyle. Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi i nic pozostaje mi się modlić, aby od 19 stycznia nie weszły w życie te nowe egzaminy, gdyż do 4 stycznia mam staż i właśnie po tym stażu chciałbym wrócić na pole bitwy (Do 3 stycznia mam ważny egzamin teoretyczny, więc jak to mi pan z wordu ujął nie mogę się zapisać na nowy do tego czasu, więc myślę, że jakbym chciał się 4 stycznia zapisać na jakiś dzień do 19 stycznia to szanse będą bardzo małe ze względu na liczbę chętnych).
Drragen
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa 04 maja 2011, 15:33

Re: Niepełnosprawność

Postprzez jpl » wtorek 18 grudnia 2012, 04:45

Podobno możesz się zapisać, nie możesz zdawać, ale zapisać się możesz. Pewnie miejsca już będa zajęte, ale spróbuj się skontaktować z Twoim WORDem, co Ci szkodzi. :D


Powodzenia :!: :!:
jpl
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 00:53

Re: Niepełnosprawność

Postprzez Drragen » piątek 08 lutego 2013, 19:04

Tak na zamknięcie tematu napiszę, że w końcu się udało :) 10 stycznia miałem teorie, a dzisiaj 4 podejście i zdane :D oczywiście bez błędów się nie obeszło i też niektóre były skutkiem tego co wyżej opisałem, ale żaden nie był aż tak rażący ani też nie powtórzył się dwukrotnie :).
Drragen
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa 04 maja 2011, 15:33


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość