leki a prawo jazdy

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

leki a prawo jazdy

Postprzez apostol » wtorek 26 lutego 2013, 00:08

witam,
jakiś czas temu zapragnąłem mieć prawo jazdy, dodatkowo dowiedziawszy się, że PFRON dofinansowuje zakup samochodu, jeśli się dojeżdża na uczelnię lub do pracy. Pierwsza wizyta - lekarz, w trakcie rozmowy psychiatra oznajmił mi, że leki, które biorę mogą zaburzać sprawność psychofizyczną. Co do prawa jazdy też jest taka sprawa, że w ewentualnym wypadku, nawet, gdybym nie był sprawcą, można by zwalić winę na leki. Co do sprawności, to mówiłem, że szybkość reakcji jest taka sama jak przed chorobą, ale on nie zalecał mi, bo wypadek mógłby mieć taki obrót. Ja się tutaj chciałem dowiedzieć, czy on ma rację? Czy mimo to są jakieś szanse na prawo jazdy. Może jak bym zmniejszył dawkę, bo nie wiem czy kiedykolwiek, przynajmniej jak będzie choroba, będę mógł nie brać leków.
niepełnosprawny http://niepelnosprawny.org
apostol
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 25 lutego 2013, 23:51

Re: leki a prawo jazdy

Postprzez Mas74 » środa 27 lutego 2013, 08:04

Zapytaj się o zmianę leków na takie które nie maja skutków ubocznych.
Może takie istnieją.
Karta motorowerowa - połowa lat 80-tych. Pierwszy własny pojazd na benzynę 1984r (Komar)
Kategoria B - 04.09.1991
Kategoria A - 12.06.2012
Obrazek
Mas74
 
Posty: 305
Dołączył(a): niedziela 08 stycznia 2012, 17:34

Re: leki a prawo jazdy

Postprzez jasper1 » sobota 02 marca 2013, 22:51

Przypuszczam, że niestety nie da się ustawić Twojego leczenia tak, by leki które przyjmujesz nie niosły ze sobą prawdopodobieństwa obniżenia psychomotoryki (niestety taka jest ich specyfika). W zależności od typu leku, jego generacji (leki starsze/nowszego typu) oraz ich dawki to prawdopodobieństwo będzie większe lub mniejsze, ale będzie. Osobą podejmującą decyzję o tym czy możesz prowadzić nie jest lekarz psychiatra, ale lekarz orzecznik, który podejmuje decyzje o braku lub istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia i przyjmowane leki. W przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi gdy dojdzie do wypadku zawsze istnieje też ryzyko przypisania przyczyn wypadku samemu schorzeniu (nie tylko lekom), które też może okresowo mieć niekorzystny wpływ na sprawność funkcji umysłowych (najczęściej pamieci operacyjnej, procesów uwagi), tak że musisz liczyć się z tym, że to prawdopodobieństwo poszukiwania przyczyn wypadku po Twojej stronie zawsze będzie zwiekszone.
Piszesz, że nie widzisz by pod wpływem leków Twoja psychomotoryka pogorszyła się - to nie jest żadne kryterium, wcześniej też mogła być nienajlepsza, ale z przyczyn chorobowych. Ważne by ktoś Twoją sprawnośc spróbował ocenić obiektywnie. Jeśli leczysz sie w poradni gdzie również pracują psycholodzy spytaj czy jest tam ktoś, kto potrafi zrobić rozszerzone badanie funkcji poznawczych (badanie neuropsychologiczne) - niestety nie wszyscy psycholodzy kliniczni potrafią to zrobić dobrze, niektórzy robią tylko 2 -3 rutynowe testy. Jeśli jest taki ktoś, to poproś psychiatrę o skierowanie na badanie. Będziesz miał jasność jak to jest z Twoja sprawnością i może wtedy będe Ci łatwiej podjąć decyzję czy iść do lekarza orzecznika uprawnionego do badania na PJ i robić kurs.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: leki a prawo jazdy

Postprzez oskbelfer » środa 17 lipca 2013, 19:18

należy wyjść od tego jaka to choroba...

bo jelsi ktoś jest głuchy albo nie ma rak lub nóg - to ja zdecydowanie jestem za tym aby osoba taka miała prawo jazdy

je zeli zaś w grę wchodża choroby psychiczne --- o to juz problem

podobnie jak eplepsja -------- człowiek dostaje "ataku" traci przytomność i tragedia....
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości