Leniwe oko...

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Leniwe oko...

Postprzez Tom » środa 14 września 2005, 18:33

Witam serdeczenie
Mój problem to leniwe oko =>
http://samozdrowie.interia.pl/temat_tyg ... inf=491285

Bardzo słabo widze na jedno oko (astygmatyzm, leniwe oko), jest to wada wrodzona... Obecnie nie przeszkadza mi to w niczym, przyzwyczailem sie... Drugie oko natomiast mam sprawne,mozna powiedziec, ze mam na nim sokoli wzrok ;)

Więc to jest mój problem, obecnie mam 17lat i myśle już nad prawkiem.. Boję się jednak, że moge go nie dostać, z trudem potrafie przeczytac 4 rząd od góry z tablicy.. :/ Bylem raz u okulisty i straszyli mnie, że moge nie dostac prawojazdy, co byloby dla mnie katastrofa :(
Jak juz napisalem moja wada nie przeszkadza mi, bowiem glowna role przejelo moje drugie oko. W artykule, do którego link podałem nie pisze jednoznacznie, czy można dostać prawojazdy. Pisze jedynie, że mogą być z tym problemy...
Jakie jest więc Wasze zdanie? Dziękuje za wszelkie informacje...
Tom
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 14 września 2005, 18:26

potrzebny fachowiec

Postprzez autopol-serwis » środa 14 września 2005, 20:12

Dzięki za link do artykułu, wiedzy nigdy za dużo.
Niestety w tej sprawie boję się wypowiadać, zwłaszcza, że opinia specjalisty na temat możliwości uzyyskania prawa jazdy w tej sytuacji jest dosyć enigmatyczna. Proponuję kontakt z zaprzyjaźnionym doktorem http://www.on.prawojazdy.com.pl/display.php?site=66
który albo sam udzieli odpowiedzi, albo podpowie gdzie ją uzyskać. :)
:wink: Tak "na moje oko", to problemów z prawkiem nie powinno być, oczywiście amatorskim, nie zawodowym, jednak jedynie opinia fachowca może być wiarygodna.
Proponuje równiez zerknąć pod adres: http://www.stres.edu.pl/of_kierowcy.htm i kontakt, może coś doradzą.
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz

Postprzez Tom » środa 30 listopada 2005, 20:35

Dziekuje za informacje!!!
Mam jeszcze jedno pytanie.. Czy w zwiazku z moja wada dostane jakies "specjalne" prawo jazdy? Nie chodzi mi oto, czy bezterminowe, czy terminowe.. Choc oczywiscie wolalbym to drugie, bo inaczej mialbym wkolko mase problemow typu dogadywanie sie z lekarzem i kontrole..
Interesuje mnie, czy zostanie to jakos uwzglednione jako np. niepelnosprawny? :( W kwestii scislosci nie jestem osoba uwazana bron Boze za niepelnosprawną i normalnie funkcjonuje, malo kto wie o mojej wadzie..
Pozdrawiam i dziekuje.
Tom
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 14 września 2005, 18:26

Postprzez dianda » środa 30 listopada 2005, 22:38

też mam wrodzony... na oba oczy. Wcale mi to na prawku nie przeszkadzało. Jako że mam wadę obecnie +/-0,5 to okulista na zwyczajnym badaniu nawet nie odkrył mego astygmatyzmu ;)
PS. cały czas ćwiczę wzrok... a miałam dużo większą wadę...

Jedyny problem miałam przy parkowaniu tyłem (garaż). Widziałam "stójkę" nie w tym czasie co powinnam (za cienki ten pachoł :>), pozniej jednak wyczuwszy kierownicę i samochodzik... wyuczyłam się swojej reakcji. Na miescie nie mam problemu z parkowaniem, tu widzę samochód w całosci i zadna krzywizna nie straszna - bez przeszkod parkuję :)
:arrow: Kat. B: 29.11.2005
>>>Zdane za pierwszym podejściem<<<
Obrazek
Avatar użytkownika
dianda
 
Posty: 152
Dołączył(a): piątek 28 października 2005, 10:27

Postprzez Tom » środa 07 grudnia 2005, 00:14

dianda napisał(a):też mam wrodzony... na oba oczy. Wcale mi to na prawku nie przeszkadzało. Jako że mam wadę obecnie +/-0,5 to okulista na zwyczajnym badaniu nawet nie odkrył mego astygmatyzmu ;)
PS. cały czas ćwiczę wzrok... a miałam dużo większą wadę...

Jedyny problem miałam przy parkowaniu tyłem (garaż). Widziałam "stójkę" nie w tym czasie co powinnam (za cienki ten pachoł :>), pozniej jednak wyczuwszy kierownicę i samochodzik... wyuczyłam się swojej reakcji. Na miescie nie mam problemu z parkowaniem, tu widzę samochód w całosci i zadna krzywizna nie straszna - bez przeszkod parkuję :)

No tak.. Tylko, ze moja wada zostala wykryta kiedy juz bylo za pozno na jakiekolwiek poprawy..
A ja wade mam strasznie dużą...

Mam pytanie. Co w wypadku jesli jakas osoba widzi tylko na jedno oko? Czy moze miec prawo jazdy? Pytam z ciekawosci..
Tom
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 14 września 2005, 18:26

Postprzez cappricio » środa 07 grudnia 2005, 13:31

:roll:
to chyba od lekarza zalezy...
ale tak na moj chlopski rozum :] to jedym okiem nie jestesmy w stanie dobrze ocenic np odleglosci...
Avatar użytkownika
cappricio
 
Posty: 788
Dołączył(a): sobota 20 sierpnia 2005, 16:27
Lokalizacja: Łódź

Postprzez pacia » środa 07 grudnia 2005, 18:13

moja koleżanka nie widzi prawie wogóle na jedno oko, miała pechowy wypadek w dzieciństwie z widelcem :? ... i nie było to najmniejszą przeszkodą do zrobienia prawka, a nawet dostała bezterminowe, (nie miała na to wpływu żadna wymiana kopert :wink:)

Pozatym wykładowca na kursie mówił, że brak sprawnnych obojga oczu dyskwalifikuje jedynie na prawo jazdy na motor, przy kategorii B można mieć jedno oko "słabsze" :wink:

powodzenia :)
"Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie.
Większości ludzi taki śmiech sprawai ból."
Avatar użytkownika
pacia
 
Posty: 139
Dołączył(a): wtorek 25 października 2005, 16:03
Lokalizacja: Katowice

Postprzez Baran » środa 07 grudnia 2005, 21:48

pacia napisał(a):moja koleżanka nie widzi prawie wogóle na jedno oko, miała pechowy wypadek w dzieciństwie z widelcem :? ... i nie było to najmniejszą przeszkodą do zrobienia prawka, a nawet dostała bezterminowe, (nie miała na to wpływu żadna wymiana kopert :wink:)

Pozatym wykładowca na kursie mówił, że brak sprawnnych obojga oczu dyskwalifikuje jedynie na prawo jazdy na motor, przy kategorii B można mieć jedno oko "słabsze" :wink:

powodzenia :)


No złoszczę się na siebie jak czasami słyszę od innych że dostają bezterminowe - bo zastanawiam się czemu nie poszłam do innego lekarza. Noż dostać prawko na 3 lata to nie słyszałam - myślałam, że najmniej jest na 5. I nieważne, że mam wadę wzroku bardzo dobrze skorygowaną - lekarka spytała się ile mam i od razu po odpowiedzi sceptycznie podeszła do badania i bach, wyrok na 3 latka. Tym bardziej jst to denerwujące, bo wydaje mi się, że widzę lepiej niż ktoś bez widzenia w jednym oku. No nic, za 2 lata będę mądrzejsza.

A co do motoru to fakt, oprócz tego na B kierowca może nie rozróżniać kolorów ale na motorze już nie może mieć daltonizmu.
Baran
 
Posty: 69
Dołączył(a): piątek 10 czerwca 2005, 23:44
Lokalizacja: Szczecin/Białogard

Postprzez Silent » czwartek 08 grudnia 2005, 13:40

Hmmm... nie wiem czy to gdzieś było tu na forum, i jeśli było to nie bijcie i podajcie link ;)
Czy przy takim terminowym prawku trzeba jeszcze raz zdawać egzamin, czy też wystarczy zaświadczenie od lekarza przedłużające ważnosc prawka?
Obrazek
Avatar użytkownika
Silent
 
Posty: 584
Dołączył(a): poniedziałek 01 listopada 2004, 21:06
Lokalizacja: Olsztyn / Trevelmond

Postprzez ella » czwartek 08 grudnia 2005, 13:45

Czy przy takim terminowym prawku trzeba jeszcze raz zdawać egzamin, czy też wystarczy zaświadczenie od lekarza przedłużające ważnosc prawka?

Nie ma drugiego egzaminu. Trzeba tylko jeszcze raz przejść wszyskie badania i to zaświadczenie zanieść do Wydziału Komunikacji.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Tom » wtorek 27 grudnia 2005, 01:32

pacia napisał(a):moja koleżanka nie widzi prawie wogóle na jedno oko, miała pechowy wypadek w dzieciństwie z widelcem :? ... i nie było to najmniejszą przeszkodą do zrobienia prawka, a nawet dostała bezterminowe, (nie miała na to wpływu żadna wymiana kopert :wink:)

Pozatym wykładowca na kursie mówił, że brak sprawnnych obojga oczu dyskwalifikuje jedynie na prawo jazdy na motor, przy kategorii B można mieć jedno oko "słabsze" :wink:

powodzenia :)

Dziekuje za ten post :) Widze, ze jestes z Katowic, sam jestem z jednego slaskiego miasta :P
Wiec moge spac spokojnie...
Tom
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 14 września 2005, 18:26

Postprzez hendrix » niedziela 15 stycznia 2006, 16:34

Moja koleżanka miała wypadek i uszkodziła sobie siatkówke nie ma w ogóle poczucia światła w prawym oku> Lekarz ją dopuścił do kursu na prawko ale uczyła sie na starych zasadach i gdy jechała po łuku mogła popatrzeć w lusterka teraz bedzie miała DUŻY PROBLEM :( ponieważ nie może obrócić sie przez prawie ramie .CZy egzaminator może jej pozwolić opuscić lusterka na łuku??
hendrix
 
Posty: 5
Dołączył(a): sobota 14 stycznia 2006, 16:55

Postprzez ella » piątek 20 stycznia 2006, 14:08

Opuścić na pewno nie. Ale jeżeli lekarz wystawi w orzeczeniu lekarskim informację o jakimś schorzenu, które uniemozliwia patrzenie przez prawe ramię to może pozwolą korzystać tylko z lusterka wstecznego i bocznych.
Jak na razie to WORDy same się gubią w tych przepisach.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lawapiotr » poniedziałek 18 września 2006, 18:19

Mam wadę lewego oka. Dokładnie jest to wada wrodzona, plama na oku. Nie potrafię nic przeczytać tym okiem, widzę światło, gdy jest wieczór i szaro nie ma prawie żadnej różnicy. Rozróżniam nim kształty. Drugie oko doskonałe, przeczytam bez problemu najniższy rząd z tablicy. I zastanawiam się czy mogę ubiegać się bez problemów o prawko. Za 3 miesiące mógłbym zacząć kurs. Prawko jest dla mnie bardzo ważne, dlatego proszę o poradę
lawapiotr
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 18:09

Postprzez ella » poniedziałek 18 września 2006, 19:56

dlatego proszę o poradę

Zadecyduje lekarz a i tak musisz do niego iść zanim zaczniesz kurs. Kierowcą zawodowym na pewno nie będziesz mógł być.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości