daltonizm :D

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: daltonizm :D

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 16 września 2013, 23:05

pejonarska napisał(a):Potwierdzam - znajomy też cierpi na to schorzenie i daje jakoś radę. Chyba rzeczywiście wszystko zależy od lekarza.


A Ty koleżanko widziałaś kiedy zadano pytanie o daltonizm ?

Było to : Zamieszczono: ndz gru 04, 2005 21:01 -- tak więc myślę, że po 8 latach - gość już sam wie jak to jest :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: daltonizm :D

Postprzez jutek » niedziela 22 września 2013, 13:56

Dodam, że w kwestii daltonizmu opieranie się TYLKO na testach Ishihary (jak to obecnie robi większość niedouczonych lekarzy) to straszna głupota, ja na testach Ishihary nie widzę prawie żadnych cyfr (widzę tylko różnokolorowe kropki), a doskonale rozróżniam między sobą podstawowe barwy takie jaki czerwony, zielony, żółty, niebieski itp. Kiedyś (to było już kilkanaście lat temu) miałem problem przy wyborze zawodu, bo niedouczony lekarz na podstawie tablic Ishihary napisał takie zaświadczenie, jakbym w ogóle nie widział żadnych barw, poszedłem do mądrzejszego okulisty, który użył tradycyjnych metod, czyli Lampy Wilczka (mniej więcej polega to na tym, że trzeba po prostu nazywać pojawiający się kolor), wszystko nazwałem dobrze, lekarz się tylko roześmiał i pokiwał z politowaniem głową nad głupotą większości lekarzy używających jedynie testów Ishihary, po czym wypisał zaświadczenie o treści: "Rozróżnia wszystkie podstawowe barwy w Lampie Wilczka. Może pracować w każdym wybranym zawodzie". Tak naprawdę bardzo niewielu ludzi na świecie ma daltonizm w tym stopniu, w jakim to się powszechnie rozumie, że nie rozróżnia podstawowych barw. Zdecydowana większość (w tym ja) nie rozróżnia w większym lub mniejszym stopniu tylko pewnych odcieni i bardzo podobnych do siebie kolorów, a prawidłowe postępowanie jest takie, że po negatywnym wyniku testu Ishihary powinno się przeprowadzić badanie na Lampie Wilczka. Nierozróżnianie kolorów w takim stopniu nie przeszkadza w byciu np. zawodowym kierowcą. Niestety większość współczesnych lekarzy idzie po najmniejszej linii oporu i testy Ishihary są dla nich jedyną wyrocznią.
Napiszę jeszcze, że kiedy kilkanaście lat temu zapisywałem się na kurs kat. B i byłem u lekarza po zaświadczenie, wskazał on na obrazek wiszący na ścianie i spytał się jaki jest na nim kolor kwiatka. Odpowiedziałem, że różowy, co było dla niego wystarczającym dowodem, że kolory rozróżniam. Podsumowując, lekarz lekarzowi nierówny.
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re:

Postprzez samotnyGeorge » niedziela 04 maja 2014, 13:23

dianda napisał(a):swiatla ustawiaja sie zawsze tak samo, wiec nie musisz wiedziec ze jest zielone, tylko to w dole ;)
Jasne ze mozesz :)


http://i.stack.imgur.com/wFB90.jpg
Syracuse, New York
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Poprzednia strona

Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości