Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez pietrasstb » środa 12 czerwca 2019, 23:44

Witam serdecznie mam wpisany kod 10.02 z powodu endoprotezy protezy skokowego. Zyje przez nią stale w bólu tylko o różnym natężeniu. Egzamin robiłem na samochodzie przystosowanym i w automacie, gdyż przy dluższej jeździe noga z protezą zaczyna bardzo boleć uniemożliwiając jazdę a nawet stwarzając zagrożenie. Jednocześnie od lat jeździłem na motorowerze. Teraz doczytałem że kod ten dotyczy to również ręcznej dźwigni zmiany biegów w jednośladach. Lekarz poinformował że chodzi tu o to, że samochód ma dwa pedały, bez pedału sprzęgła. Dalej chciałbym poruszać się na jednośladach, chamulec do prawej nogi w motorowerze mam ustawiony tak że noga przy chamowaniu się nie męczy. Na jaki ewentualnie kod jest możliwośc zmiany, aby było wiadomo że to samochód ma być w automacie, a rękę do dźwigni w motorku mam sprawną. Kupuję teraż samochód przystosowany w automacie i dowiedziałem się czytając o kodach że od roku jeżdzę bez uprawnień na motorowerze. Jest on dla mnie bardzo wygodny na zakupy. W plecaku mam laskę do podpierania się, ekonomiczny, i umożliwia mi normalne dotarcie do miejsc gdzie na nogach bym nie dotarł z powodu niepełnosprawności. Proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Z wyrazami szacunku.
pietrasstb
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 12 czerwca 2019, 23:26

Re: Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez Marcel2727 » sobota 14 grudnia 2019, 00:56

Jak prawko miałeś w samochodzie przystosowanym to jednoślad musi być tak samo przystowany, sprzęgło odpada skoro prawko zrobiłeś na automacie.

Co do kodu na automat to 78 - wystarczy poszukać co oznaczają dane kody w prawie jazdy.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez yorki » wtorek 31 grudnia 2019, 08:41

pietrasstb napisał(a):Na jaki ewentualnie kod jest możliwośc zmiany, aby było wiadomo że to samochód ma być w automacie, a rękę do dźwigni w motorku mam sprawną.

Kod wpisany w ostatnim wierszu PJ (poz.12) dotyczy wszystkich posiadanych kategorii.
W Twoim przypadku urządzaloby Cię, gdyby ten kod był wpisany tylko przy kat. B w ostatniej kolumnie (również oznaczonej 12). Wtedy dotyczył by tylko samochodu.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez ks-rider » wtorek 31 grudnia 2019, 17:55

Masz dwa wyjscia

Dostosowac motocykl do

1. zmiany biegow dlonia

2. Automat

Najweukszym chyba problemem bedzie znelezienie czy to OSK z takim motocyklem czy to osrodka egzaminujacego

Jezeli chcesz, to zapytaj tu

https://forum.motocyklistow.pl/

Radze nie pisac, ze jezdzisz bez uprawnien, bo raz, ze Cie zlinczuja a moga zbanowac po pierwszym poscie ! :mrgreen:

Jest tak osoba ktora po wypadku ma problemy ze stopa, mysle, ze Ci odpowie.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3785
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez pietrasstb » poniedziałek 03 lutego 2020, 12:33

Ale w motorowerze dźwignia zmiany biegów jest nożna. W przepisie jest napisane że ręczna, czyli dotyczy to chyba takiej zmiany jak w quadach?
pietrasstb
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 12 czerwca 2019, 23:26

Re: Kod 10.02, a sprzęgło w jednośladach

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 27 lipca 2020, 13:19

pietrasstb napisał(a):Ale w motorowerze dźwignia zmiany biegów jest nożna. W przepisie jest napisane że ręczna, czyli dotyczy to chyba takiej zmiany jak w quadach?


10.02 - automatyczna zmiana biegów
78 - wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów

Czemu podałem kod 78? Bo tam już możesz zmieniać biegi tylko skrzynia biegów musi być automatyczna, a przy kodzie 10.02 już nie.

Jeżeli osoba ubiegająca się o prawo jazdy zdaje egzamin umiejętności i zachowań w pojeździe bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A i A1), odnotowuje się to w każdym prawie jazdy wydanym na podstawie takiego egzaminu. Prawa jazdy posiadające taką adnotację uprawniają jedynie do prowadzenia pojazdów bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A albo A1).


Biegi muszą Ci się zmieniać same.

A to co pisze ks-rider to nie wiem skąd takie informacje. Kod wyraźnie mówi, że biegi muszą się zmieniać same, a on że możesz to robić ręką :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości