jak nowe "prawko" dla ON ?

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

nowe "prawko" a ON

Postprzez autopol-serwis » czwartek 12 stycznia 2006, 03:44

drożej na pewno ale łatwiej czy trudniej?

Od 10 stycznia 2006 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie szkolenia i egzaminowania na prawo jazdy. Zmiany są co prawda znaczne ale ograniczę się do tych, które dotyczą kierowców, zwłaszcza niepełnosprawnych.
Szukałem tam również wszelkiego rodzaju odniesień do szkolenia Osób Niepełnosprawnych, jednak niestety, chyba kolejny raz o nich zapomniano. Nie spotkałem się z żadnym komentarzem, że ten czy inny wymóg nie dotyczy osoby niepełnosprawnej. Pomimo szumnych akcji nie pomyślano również o obowiązkach innych kierowców w stosunku do Osób Niepełnosprawnych. Podano w formie tabelki błędy, które dyskwalifikują kandydata i powodują przerwanie egzaminu. Może dodanie do tych 16 punktów zakazu parkowania, przez osoby nieuprawnione, na „kopercie” ze znaczkiem inwalidzkim zakończyło by wojnę o miejsca parkingowe dla ON. Wyrobienie takiego nawyku szanowania uprawnień ON u świeżo upieczonych kierowców zapewne rozwiązało by roblem. Z jednej strony poszerzono na placu manewrowym stanowiska do parkowania o pół metra, choć nie bardzo wiem czemu to ma służyć bo na ulicach zostanie to co było, to można wymagać od w pełni sprawnego kierowcy żeby nie podjeżdżał pod samochód osoby niepełnosprawnej na „grubość lakieru”. Osoba na wózku może czekać pół dnia zanim będzie mogła wejść do samochodu ajednak nikt o tym nie pomyślał.
Podwyższono opłaty za egzamin z 94 na 134 zł. Osoby Niepełnosprawne z reguły zdają na prawo jazdy kategorii B, a więc na samochodach osobowych o mniejszym zużyciu paliwa. Poza tym ON szkolących się w OSK jest tak niewiele, że można było ustalić dla nich jakąś stawkę ulgową bez obawy o bankructwo ośrodków egzaminacyjnych. Poza tym dochodzą i inne sprawy, na które nikt nie zwrócił uwagi. Dochodzi kilka elementów związanych z budową a właściwie przygotowaniem samochodu do jazdy. Jak ustawodawca wyobraża sobie sprawdzenie przez osobę niepełnosprawną na wózku poziomu oleju w silniku, zwłaszcza jeśli miarka oleju w niektórych samochodach znajduje się z tyłu silnika. Czy w przypadku osoby niepełnosprawnej nie wystarczy sam fakt pamiętania o potrzebie sprawdzenia tych elementów. Może ona poprosić kogoś żeby zrobił to za nią, podobnie jak o załadunek wózka do samochodu. Ale jest jeszcze jeden przepis, na który nie zwrócono uwagi. Szkolenie obejmuje również 2 godziny jazdy w warunkach nocnych. A co z osobami, które będą miały wpisane ograniczeniach w korzystaniu z uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy punkt 05.01 ? Mają się szkolić czy nie, kto i na jakiej podstawie ma podjąć decyzję? Jest tam jeszcze wiele innych „rodzynków” ale o tym przy innej okazji.
Czy doczekamy wreszcie czasów, że problemy zmotoryzowanych-niepełnosprawnych będą załatwiane normalnie, na bieżąco a nie w czasie jakiś hucznych kampanii? Może dobrze by było, żeby w różnych instytucjach byli przedstawiciele ON, również niepełnosprawni, znający problemy tego środowiska, którzy czuwali by nad zdrowym myśleniem o ich potrzebach.
To jedynie fragment rozważań na temat potraktowania przez nowy rząd ON, wszystkich zaiteresowanych zapraszam na stronę http://www.on.prawojazdy.com.pl/display.php?site=114 , zapewne nie wszyscy podzielają moje poglądy, a ponieważ sprawa jest dość istotna wdzięczny będę za komentarze.
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz

Postprzez dianda » sobota 14 stycznia 2006, 01:00

a mnie się podoba okreslenie:

2) 02 - wymagana korekta słuchu:
02.01 - aparat słuchowy jednouszny,
02.02 - aparat słuchowy obuuszny,

i teraz tak. Osoba jest głuchoniema nie ma wpisu w prawichu że ma mieć "korektę słuchu", czyli nosic zadnego z urzadzen nie musi.

Ja się zatem pytam jak policjant moze sprawdzic mnie ze słysze czy tez nie, jesli wpisu brak?
Mogę sobie rznąc osobke z wadą i...? Jakaś paranoja.

Dodatkowo, orientując się w problemach osob z wadami sluchu wiem ze są takie z implantami ślimakowymi. O tym nie ma ani słowa (zadnego kodu), a powinno byc, bowiem implant w razie wypadku stwarza u takiej osoby zagrozenie zycia, gdyby zechciano ją np,. ratować elektrowstrząsami, a nie innymi metodami.


JA nic nie rozumiem, ułatwienia są dla podpierania deb... przepisów. Nie lepiej było jak był po prostu wpis:
wymagane okulary
wymagane dost. fotela??????

Eh to się nazywa biurokracja.
:arrow: Kat. B: 29.11.2005
>>>Zdane za pierwszym podejściem<<<
Obrazek
Avatar użytkownika
dianda
 
Posty: 152
Dołączył(a): piątek 28 października 2005, 10:27

Postprzez autopol-serwis » sobota 14 stycznia 2006, 09:33

Ja równiez nie rozumiem wielu punktów z tych ograniczeń i to zarówno pod względem celu jakiemu mają służyć ani ich sensu. Nie chciałem przy tej okazji tego poruszać ale może by warto sie tym zająć oddzielnie ? 14 lat przystosowuje samochody dla ON i nie mam pojęcia co znaczy punkt 20.09 (regulowane sterowanie hamulca postojowego), a z takim pytaniem zwróciła się do mnie jedna pani. Jakiś naukowiec wpisał to do jej prawa jazdy .
Ponieważ nie umiałem odpowiedzieć zwróciłem się z tym pytaniem kolejno do Instytutu Transportu Samochodowego, Inspekcji Transportu Samochodowego, Komendy Głównej Policji i w końcu do Ministerstwa Ifrastruktury, które było autorem tych wypocin. Wszędzie ten sam skutek, nikt nie wie o co chodzi :lol:
Może nowy rząd by coś zmienił... choć ja już nie bardzo w to wierzę. Oni mają ważniejsze sprawy na głowie niż dobro obywateli :(

Tak przy okazji.... http://www.on.prawojazdy.com.pl/display.php?site=114
Dołożyłem jeszcze coś na temat PFRON-u, sorry że wyszło to takie długie ale i tak wszystkiego nie udało się zmieścić....
Ale przeczytac warto, dużo informacji, których gdzie indziej nie znajdziecie :wink:
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości