Szkolenie niepełnosprawnych -Warmia i Mazury

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Szkolenie niepełnosprawnych -Warmia i Mazury

Postprzez ella » wtorek 15 sierpnia 2006, 01:51

Potrzeba więcej aut do szkolenie niepełnosprawnych

Na Warmii i Mazurach jest tylko jeden samochód do szkolenia niepełnosprawnych kandydatów na kierowców. Sejmik niepełnosprawnych uważa, że to za mało

Olsztyńskie Centrum Kształcenia Jana Zdziarstka w maju 2005 roku kupiło samochód przystosowany do szkolenia niepełnosprawnych. - Dowiedziałem się od działaczy sejmiku niepełnosprawnych, że potrzeba takiego samochodu - tłumaczy Zdziarstek. - Ktoś musi pomagać tym ludziom - dodaje.

Czerwony seat wyposażony jest w automatyczne sprzęgło i specjalny uchwyt na kierownicy. Dodatkowe wyposażenie to wydatek rzędu 4750 zł. Zdaniem Jana Zdziarstka na samochodzie dla niepełnosprawnych się nie zarabia. - Najdroższa jest konserwacja i naprawy. Osoba z 50 proc. sprawnością dłoni inaczej prowadzi czy wrzuca biegi - tłumaczy.

W sierpniu kurs prawa jazdy rozpoczął olsztyniak Darek Walter, który ma sparaliżowaną lewą połowę ciała. - Dzięki prawu jazdy będę niezależny. Bez problemów dojadę do lekarza czy podwiozę moją żonę, która jest w ciąży.

Według Małgorzaty Romaniuk z sejmiku aut dla niepełnosprawnych jest zdecydowanie za mało. Uważa, że powinny być w co najmniej kilku miastach. - Kurs w Olsztynie jest nieopłacalny dla osób z Ełku czy Olecka ze względu na uciążliwe dojazdy - mówi Romaniuk.

Adam Kondzior, prezes Związku Inwalidów Narządu Ruchu, szacuje, że rocznie prawo jazdy mogłoby uzyskać 25-30 niepełnosprawnych z województwa. A w szkole Jana Zdziarstka w 2005 r. kurs ukończyło tylko 15 osób. - Myślę, że w tym roku będzie podobnie - mówi Zdziarstek.

Jeszcze w 2004 roku istniała szkoła w Elblągu, która miała samochód do szkolenia osób niepełnosprawnych. Teraz nie ma takiego auta nawet w Pomorskiem. - Dzwonił do mnie pan z Gdańska z zapytaniem, czy mógłby robić kurs w weekendy, bo w Trójmieście taki samochód popsuł się pół roku temu - opowiada Jan Zdziarstek.

Teraz jedynym wyjściem dla niepełnosprawnych spoza Olsztyna jest turnus rehabilitacyjny z kursem jazdy w Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie pod Warszawą. Jednak cena takiego turnusu to ok. 4000 zł. To dużo, a i tak wolne miejsca są dopiero na listopad.

Czy jest inne wyjście dla niepełnosprawnych z regionu? - Mamy pieniądze na dofinansowanie szkół jazdy, jednak najpierw musimy wiedzieć, jakie są potrzeby - informuje Andrzej Jurkian z olsztyńskiego PFRON. - Czekamy na informacje od zainteresowanych.

Są też szanse, że tańsze turnusy rehabilitacyjne połączone z kursem będą odbywać się w Olsztynie. Jan Zdziarstek chce nawiązać współpracę z Ośrodkiem Mieszkalno-Rehabilitacyjnym Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie. - Gdy tylko pan Zdziarstek przyjdzie do nas z pomysłem, zaczniemy rozmowy - informuje Janina Soczewka, dyrektor ośrodka.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez autopol-serwis » niedziela 03 września 2006, 07:45

:)
ella jak zwykle niezastąpiona, dzięki za pomoc
ja trochę pokombinowałem i znalazłem stronę tego OSK, poniżej podaję adres, może komuś zainteresowanemu się przyda
http://www.ock.olsztyn.pl/
:wink: 8)
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości