Wada wzroku a prowadzenie samochodu.

Porozmawiajmy o integracji w ruchu drogowym.

Moderatorzy: ella, klebek

Wada wzroku a prowadzenie samochodu.

Postprzez Marion » środa 25 lipca 2007, 23:04

Witam Forumowiczów. Mam pytanie dotyczące wady wzroku :) Sprawa wygląda tak: Na lewe oko widzę pod pewnym kontem tzn. z boku i na tym oku jest minus 11. Niestety to oko nie czyta ale widzi i rozumie większości rzeczy znajdujących się w pobliżu. Natomiast oko prawe ma -4 (od pewnego czasu lekarz powiedział, że jak na razie wada stoi w miejscu) i astygmatyzm. To prawe oko świetnie sobie radzi i bez problemu przeczy ta talblicę z liczbami do końca u okulisty. To wszystko jest związane niestety z moim wcześniactwem. I czy jak pójde do lekarza orzekającego to mam szanse dostać pozwolenie na prowadzenie czy mogą być związane z tym problemy? Za wszystkie posty dziękuje ślicznie z góry. Pozdrawiam :)
Marion
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 25 lipca 2007, 22:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez 20fingers » środa 25 lipca 2007, 23:53

A lekarz okulista co powiedział na temat prowadzenia przez Ciebie pojazdu?
Ja jestem "jednooczna", mam dość wysoką wadę i mogę prowadzić pojazd ale nie zawodowo.
Lekarz badający mnie w OSK dał mi termin 10 lat.
Najpierw powinieneś zapytać lekarza okulistę i jeśli nie będzie widział przeciwwskazań, to poproś o zaświadczenie.
Ostatnio zmieniony środa 25 lipca 2007, 23:59 przez 20fingers, łącznie zmieniany 1 raz
24.10.2007
zaliczone !! :D

2.11.2007 Papier odebrany :spoko:
20fingers
 
Posty: 127
Dołączył(a): czwartek 10 maja 2007, 18:07
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Marion » czwartek 26 lipca 2007, 00:07

Poprostu chciałabym, wiedzieć czy jest jest sens pójścia na badania do praw jazdy. Pozdrawiam



Lekarz okulista w MSWiA nie miał przciwskazań, ale powiedział, że nie mogę prowadzić samachodu bo wg przepisów powinnam mieć to oko lewe zupełnie zdrowe tzn. żadnej wady wzroku. Tu chodziło mu tylko o przepisy a nie oto czy oko da rade, bo powiedział, że da. I teraz nie wiem jak jest naprawdę. W piątek idę do lekarza, który wydaje takie orzeczenia, ale nie wiem czy jest sens iść. Powtarzam z punktu widzenia okulistycznego nie ma problemu, ale podobno prawo na to nie pozwala. Kurcze i nie wiem co zorbić. :/ Maria



posty scalone przez moderatora
Marion
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 25 lipca 2007, 22:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez scorpio44 » czwartek 26 lipca 2007, 00:17

Sens iść zawsze jest. Bo tak naprawdę to wszystko zależy od konkretnego lekarza, który będzie Cię badał.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Marion » czwartek 26 lipca 2007, 00:25

Scorpio44 załużmy, że masz racje :) Dałam ten post dlatego, że nigdzie na internecie nie mogę sprawdzić jakie prawo tak naprawde obowiązuje nas, jeśli chodzi o starania się o prawa jazdy. Więc może, ktoś z Was zna jakąs stronę, żeby można było to sprawdzić, tak jak to zrobił lekarz. Pozdrawiam i z góry dziękuję za posty. Pozdrawiam Maria
Marion
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 25 lipca 2007, 22:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Marion » czwartek 26 lipca 2007, 00:33

Jeszcze jedna sprawa. Czy zwykłe orzeczenie, ktore wydaje lekarz wystarczy, czy może muszę mieć dodatkowy świstek od lekarza okulisty, który stwierdza, że wada wzroku nie jest przeszkodą do prowadzenia samochodu? Dziękuję i pozdrawiam Maria
Marion
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 25 lipca 2007, 22:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ella » czwartek 26 lipca 2007, 00:46

Cman swego czasu zamieścił fragment rozporządzenia
:
2) dla kategorii B, B1, B+E i T w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pod następującymi warunkami:
a) ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż 0,8 bez korekcji,
b) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat, z tym że należy określić zgodnie z art. 92 ustawy - Prawo o ruchu drogowym termin ponownego badania lekarskiego

W zasadzie to Twoje jedno oko to tak jakby go nie było, więc to chyba pasuje.


Edytuj posty bo mam zwyczaj te drugie usuwać.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Marion » czwartek 26 lipca 2007, 01:24

Dzięki ella za wskazówkę. No dobrze, ale o co chodzi w tym zdaniu "a) ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż 0,8 bez korekcji" Przecież jak zdejmie się okulary to wiadomo, że z daleka wszystkiego na tablicy się nie przeczyta, a w okularach nie ma żadnego problemu. hmmmm Dziękuję i pozdrawiam Maria :)
Marion
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 25 lipca 2007, 22:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez autopol-serwis » niedziela 02 września 2007, 00:26

"bez korekcji" to znaczy akurat to samo co bez okularów....
niestety :?
Avatar użytkownika
autopol-serwis
 
Posty: 324
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:42
Lokalizacja: Kielpino k/Kartuz

Postprzez dymol » niedziela 04 listopada 2007, 21:44

Przepraszam że odkopuje temat ale mnie on zaciekawił. Mam do was taką prośbę: jeśli mam wadę wzroku 3.5 i 4.25 to mam szansę na kat. C. i do ilu na minusie można wyrobić prawo jazdy kat. C? Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam dymol.
dymol
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 21 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kielce


Powrót do Szkolenie niepełnosprawnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości