Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią na hamulcu

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią na hamulcu

Postprzez Harbinger » wtorek 10 września 2019, 20:19

W kontekście zawieszenia i pokonywania progów zwalniających. Jadąc około 30km/h, przed wjazdem na skrzyżowanie z wysepką zwalniającą (skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią), przejeżdżający bez głowy rowerzysta zmusił mnie do hamowanie. I oczywiście wysepka zaliczona na hamulcu.

Do tej pory słyszałem dwie szkoły, aby zwalniać przed przeszkodą bo cierpi zawieszenie a druga, że to tylko kwestia obicia podwozia.

Znam technikę jazdy, wiem, że progu nie powinno się pokonywać na hamulcu. Chodzi mi tutaj o skutki takich zdarzeń a także konkretnie na tym typie spowalniacza.

Zdjęcie z miejsca zdarzenia ;)
Załączniki
Screenshot_20190910_182807_resize_12.jpg
Harbinger
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 10 września 2019, 20:06

Re: Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią na hamulcu

Postprzez yorki » niedziela 06 października 2019, 13:44

Jakoś temat umknął, a myślę, że ciekawy.
Też nie wyobrażam sobie nie odpuścić hamulca tuż przed progiem.
Ta szkoła mówiąca, wjechanie na przeszkodę z docisniętą sprężyną nie szkodzi ? Prawdę mówiąc - nie słyszałem.
Sprężyna po to jest aby złagodzić skutki najechania na garb. A wiadomo, że ścisnięta przy hamowaniu nie zadziała.

A wybór uszkodzony rowerzysta czy samochód?
Na tym forum podejrzewam kilka osób, że oszczędziliby samochód.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią na hamulcu

Postprzez Cyryl » niedziela 06 października 2019, 19:47

wjeżdżając na próg zwalniający, podwyższenie lub coś podobnego, zawieszenie dostaje uderzenie od przodu, więc jeżeli w momencie wjazdu hamujemy, siłą tego uderzenia zostaje zwiększona.
więc najlepiej dla pojazdu jest aby hamować przed progiem, a na sam próg wjeżdżać z odpuszczonym hamulcem, ale prędkością odpowiednią do tej przeszkody.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości