Sytuacje drogowe by LeszkoII

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » piątek 06 września 2019, 19:03

W tym wątku będę zamieszczał nagrania z kamery w samochodzie prowadzonym przeze mnie.

Komentarze i aranżowane nimi wykwity polemiczne – mile widziane.

Jedziemy więc... 8)

=====
001. Przejazd kolejowy i moja szybka reakcja na sygnał zakazu wjazdu za sygnalizator.[/b]
phpBB [media]


Zwróćcie uwagę, że ułamek sekundy po wciśnięciu hamulca wciskam sprzęgło.
=====

=====
002. Kilka uwag i not krytycznych o pewnym rondzie w Nowym Sączu (krótki komentarz znajduje się w opisie filmu na YT, który pozwolę sobie tutaj wkleić).
phpBB [media]


Skrzyżowanie do przeprojektowania. Korki w godzinach szczytu wynikają z faktu, iż rondo ma zbyt krótkie odcinki kanalizacji pasów ruchu na wysokości wyspy centralnej. Nie ma zatem mowy o odcinku przeplatania potoków ruchu, zaś uwagę zwraca tendencja do niewykorzystywania skrajnych pasów ruchu (wszyscy ustawiają się na środkowym pasie), przez co blokuje się skrzyżowanie. Ta przypadłość polega na tym, że za skręcającym w lewo momentalnie wjeżdżają (tak jak ja na filmiku) pojazdy z dużym zazwyczaj przyspieszeniem, co uniemożliwia wjechanie na skrzyżowania kierującym oczekującym na wjazd na obwiednię wyspy. Na filmie zachowałem się tak samo, ale tylko dlatego że planowałem zmienić pas za prawy, a później skorzystać z tzw. "ruchu na zamek", co też uczyniłem.
Jeśli chodzi o błędy kierowców zauważone na nagraniu i moje uwagi krytyczne:

1) kierujący szarą KIA-ą powinien albo od razu wjeżdżać na pas środkowy (ciasne zajęcia pasa) ALBO zająć lewy pas ruchu (jak to uczynił) a później go zmienić na środkowy z zachowaniem obowiązku sygnalizacji zamiaru i wykonania manewru zawczasu i wyraźnie. Ponadto krytykowany kierowca zbyt późno wyłączył lewy kierunkowskaz, czym mógł wprowadzić innych w błąd, że zawraca zamiast skręca w lewo.

2) granatowy Suzuki wprowadza w błąd mając włączony lewy kierunkowskaz (najpewniej skręcał w lewo i liczył, że wyprostowanie kierownicy załatwi sprawę, NIE ZAŁATWI).

=====
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez yorki » sobota 07 września 2019, 18:25

LeszkoII napisał(a):Komentarze i aranżowane nimi wykwity polemiczne – mile widziane

To może ja pirwszy....
ad.1
gdyby wszyscy kierowcy przestrzegali tak samo skrupulatnie przepisów jak Ty, to nasze forum umarłoby śmiercią naturalną.
Pogratulować, :)

ad.2
tutaj troszkę trudniej...
wyjeżdżasz niemal równocześnie z tą szarą Kia,
może gościu trochę się spóźnił, ale wygląda na to, że skorzystał z twojej uprzejmości (zmieniłeś pas ruchu), a potem zgodnie z zasadą, że dobro powraca, Ciebie wypuścili.
Tak ja to widzę, :)

(o muzyce wolę się nie wypowiadać)
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » niedziela 08 września 2019, 20:20

KIA miała pierwszeństwo, tak uważam. Tyle że jej tor ruchu wygląda nieciekawie, bo jest pewna granica gdzie zajęcie pasa ruchu przeradza się w jego zmianę po wcześniejszym już skręceniu (tutaj: w lewo). Dlatego najbezpieczniej wykonywać na takich skrzyżowaniach skręty w lewo ciasnym łukiem (małym promieniem), żeby uniknąć nieczytelności odbioru swoich zamiarów. Wtedy ewentualna kolizja nastąpiłaby jeszcze przed skręceniem lub w trakcie tego manewru.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » czwartek 17 października 2019, 19:42

phpBB [media]


Bezmyślność, niewiedza, pies Pawlowa, psychologia podświadomego naśladownictwa.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez gumik » czwartek 17 października 2019, 22:40

Pff, zasadą prawej dłoni... Ja ostatnio jechałem przez skrzyżowanie, gdzie była wyłączona sygnalizacja. Wszyscy jak matoly jechali spod A-7 wymuszając skutecznie pierwszeństwo. Jeden nawet mnie obtrąbił i coś tam wymachiwał rękami.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » sobota 19 października 2019, 20:38

gumik napisał(a):Pff, zasadą prawej dłoni...
Czemu dłoni? Może Tobie chodziło o... https://pl.wikipedia.org/wiki/Regu%C5%82a_prawej_d%C5%82oni

. . .

Tymczasem... ekwiwalent mocnej kawy, podwójnej:

phpBB [media]

Pod prąd drogi jednokierunkowej, brak świateł pozycyjnych, poruszanie się rowerem lewą stroną (lub jak woli @gumik – dłonią :) ) jezdni.

phpBB [media]

Taki manewr jest zabroniony nawet, gdy nie wymalowano konsekwentnie (w sposób ciągły) P-3a. Zakładam, ze B=brak kierunkowskazu świadczy o niechlujstwie, natomiast wyprzedzenie mnie, które niczego nie dało w sensie czaso-przestrzennie optymalnym, jest przejawem... nierozgarnięcia drogowego?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Henq » sobota 19 października 2019, 23:29

LeszkoII napisał(a):Bezmyślność, niewiedza, pies Pawlowa, psychologia podświadomego naśladownictwa.
skoro miałeś pierwszeństwo to dlaczego nie jechałeś? :hmm: czyżby: bezmyślność, niewiedza, pies Pawlowa, psychologia podświadomego naśladownictwa?

a teraz ciekawostka sytuacja od drugiej strony:
Obrazek

której "drogi" dotyczy B-2? - nawet sądecka policja ma z tym problemy :lol:

LeszkoII napisał(a):Tymczasem... ekwiwalent mocnej kawy, podwójnej:...

Pod prąd drogi jednokierunkowej, brak świateł pozycyjnych, poruszanie się rowerem lewą stroną (lub jak woli @gumik – dłonią :) ) jezdni.
@LeszkoII - poważnie? wstawiasz filmik na którym albo twoje światła oświetlają tylko przedni zderzak, albo twoja gówniana kamerka nagrywa ciemność :help: i nie dość, że nie widać gdzie jedziesz to nie widać po czym jedziesz :eek2: a oburzasz się na rowerzystę :help: :eek2:

LeszkoII napisał(a):Taki manewr jest zabroniony nawet, gdy nie wymalowano konsekwentnie (w sposób ciągły) P-3a.
a jakiż to manewr? zajmowania dwóch pasów ruchu? bo chyba nie chodzi o wyprzedzanie przed pasami? bo to było dużo wcześniej :help:
A może tobie chodzi o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu? - nie no na pewno nie o to chodzi bo przecież taki @LeszkoII wie, że to jest SoRO i takowe wyprzedzanie na tym skrzyżowaniu reguluje art 24.7.3 :spoko:
Nie no musi chodzić o zajmowanie dwóch pasów ruchu :eek2: ale wówczas to nie manewr :hmm: :help:
O jaki manewr chodzi @LeszkoII? :hmm: - wyjaśnisz?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » niedziela 20 października 2019, 20:55

Henq napisał(a):skoro miałeś pierwszeństwo to dlaczego nie jechałeś?
Rozsądek.
Henq napisał(a):której "drogi" dotyczy B-2? - nawet sądecka policja ma z tym problemy
Drogi pożarowej. A jaki tutaj problem?
Henq napisał(a):wstawiasz filmik na którym albo twoje światła oświetlają tylko przedni zderzak, albo twoja gówniana kamerka nagrywa ciemność
To nie jest kamerka samochodowa, lecz sportowa, ale przy takim oświetleniu ulicznym mało która z tych samochodowych nagrałaby to lepiej.
Henq napisał(a):a jakiż to manewr?
Zmiana pasa ruchu, niedozwolona.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez mp0011 » poniedziałek 21 października 2019, 00:10

Leszku, jak takie "nieogarnięcie drogowe" w postaci wyprzedzania Twojej osoby będzie traktowane w świetle nowelizacji o jeździe na suwak?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez yorki » poniedziałek 21 października 2019, 12:20

Ciekawa kwestia.
Miejsce dokładnie pasuje do suwaka.
Fakt, że pojechał prosto z pasa do skretu w lewo powinien być "nagrodzony" odrębnie i wg mnie nie wyklucza go z prawa do jazdy na suwak.
Pozostaje kwestia, czy powinien wyprzedzać, czy wjechać zs Leszkiem.
To jest niedopowiedziane w przepisach i chyba będzie powodem, że przepis okaże się kolejnym bublem prawnym.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 21 października 2019, 19:56

mp0011 napisał(a):Leszku, jak takie "nieogarnięcie drogowe" w postaci wyprzedzania Twojej osoby będzie traktowane w świetle nowelizacji o jeździe na suwak?
Pozytywnie, pod warunkiem że wyprzedzanie odbędzie się lege artis. To samo dotyczy zajęcia pasa ruchu mając świadomość albo jej brak, iż tenże jest zanikającym. Akurat na tym skrzyżowaniu oraz na tym konkretnym wylocie dysponujemy trzema pasami wylotowymi, z których w horyzoncie kilkudziesięciu metrów. Pasy te często nie są wykorzystywane, przez co cierpi płynność ruchu w punkcie kolizyjnym "ewakuacja/dojazd".
yorki napisał(a):Fakt, że pojechał prosto z pasa do skretu w lewo powinien być "nagrodzony" odrębnie i wg mnie nie wyklucza go z prawa do jazdy na suwak.
Na filmiku przedstawiłem niepoprawne wyprzedzanie. Oczywiście, miał prawo zmienić pas ruchu na skrzyżowaniu (z zachowaniem rygorów poprawności tego manewru). Też tak czasem postępuję na tym i innych skrzyżowaniach.

Masz rację, że trzeba rozpatrywać asynchronicznie dwie kwestie: oblig suwaka oraz wcześniejsze naruszenie przepisów - chyba że jedno z drugim łączy się w jedną całość faktycznoprawną (jest jednym czynem).
yorki napisał(a):Pozostaje kwestia, czy powinien wyprzedzać, czy wjechać zs Leszkiem.
Mam pewność, że ten kierowca zachował się tak a nie inaczej z pobudek emocjonalnych, co źle o nim świadczy. Zwolniłem do 30 km/h z uwagi na fatalny stan nawierzchni na wlotach skrzyżowania, co najwyraźniej zirytowało kierującego terenówką.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Henq » wtorek 22 października 2019, 22:04

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):skoro miałeś pierwszeństwo to dlaczego nie jechałeś?
Rozsądek.
kierowcy widzą stojące auto to jadą, ot rozsądek...

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):której "drogi" dotyczy B-2? - nawet sądecka policja ma z tym problemy
Drogi pożarowej. A jaki tutaj problem?
się naucz czytać ok. pytałem której drogi a nie jakiej drogi. Drogi są dwie po prawej stronie znaku i po lewej stronie znaku - której drogi dotyczy znak?

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):a jakiż to manewr?
Zmiana pasa ruchu, niedozwolona.
?? czym niedozwolona? jaki to przepis zabrania zmiany pasa ruchu za skrzyżowaniem z lewego na środkowy?

---

mp0011 napisał(a):Leszku, jak takie "nieogarnięcie drogowe" w postaci wyprzedzania Twojej osoby będzie traktowane w świetle nowelizacji o jeździe na suwak?
coś mi się wydaje, że jego nie boli wyprzedzanie tylko to, że pojazd najechał 10cm na linie ciągłą :eek2: :hmm:

---

LeszkoII napisał(a):Na filmiku przedstawiłem niepoprawne wyprzedzanie.
a jednak wyprzedzanie a pisał o zmianie pasa ruchu :eek2: się sam nie może zdecydować :lol:
tylko gdzie to niepoprawne wyprzedzanie bo nie widać?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » środa 30 października 2019, 20:56

phpBB [media]


...tym razem Saper przeżył, ale spieszmy się kochać ludzi [']...
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez mp0011 » czwartek 31 października 2019, 17:16

Przyzwyczaj się.

4a. W przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu (...), kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany, umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni po którym istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.


Skoro przed nim ktoś się zatrzymuje, to "nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy".

I żeby nie było - nawet jeżeli nie o to chodziło ustawodawcy, to takich januszy jak ten na filmie będzie dużo więcej. I będą przekonani o swoim pierwszeństwie,
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Henq » czwartek 31 października 2019, 20:29

LeszkoII napisał(a):...tym razem Saper przeżył, ale spieszmy się kochać ludzi [']...
nie bardzo rozumiem te twoje filmy? w czym masz problem? zmusił cię do istotniej zmiany prędkości czy kierunku jazdy czy zmiany pasa ruchu?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 155 gości