Prawo jazdy z kodem 78

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Cyryl » wtorek 27 października 2020, 09:44

gdyby nasz największy ekspert od egzaminów przeczytałby choć raz rozporządzenie w sprawie egzaminowania, to wiedziałby, że 1 stycznia zaszły dość ważne zmiany:

"– „78” – jeżeli egzamin był przeprowadzony pojazdem z automatyczną skrzynią biegów – nie dotyczy egzaminu
w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C, C+E, C1+E, D1, D, D1+E, D+E – dla osób posiadających prawo
jazdy kategorii B bez ograniczenia do kierowania pojazdem z automatyczną skrzynią biegów,"
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Blacksmith » wtorek 27 października 2020, 17:06

Nie bardzo rozumiem sensu tego tematu. Możesz sprecyzować co chciałeś wyrazić?

Doskonale wiem, że jest możliwość zdawania na pojeździe wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Wtedy po zdaniu otrzymuje się prawo jazdy z kodem 78 i można używać wtedy pojazdów tylko z automatem. Niby co się zmieniło od tego roku w tym zakresie? W internecie nie znalazłem nic co by sugerowało zmiany w tym temacie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Radhezz » wtorek 27 października 2020, 17:57

Blacksmith napisał(a):Nie bardzo rozumiem sensu tego tematu. Możesz sprecyzować co chciałeś wyrazić?

Doskonale wiem, że jest możliwość zdawania na pojeździe wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Wtedy po zdaniu otrzymuje się prawo jazdy z kodem 78 i można używać wtedy pojazdów tylko z automatem. Niby co się zmieniło od tego roku w tym zakresie? W internecie nie znalazłem nic co by sugerowało zmiany w tym temacie.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale... kod 78 dotyczy obecnie tylko egzaminu i pojazdów kat. B/A (łącznie z "cyfrowymi"). Innymi słowy - jak masz "zwykłe" B, to wyższe kategorie możesz zdawać pojazdem ze skrzynią automatyczną, ale nie niesie to za sobą żadnych ograniczeń. Przykładowo jak ktoś zdał C na automacie to otrzymuje uprawnienia do jazdy również ciężarówką z manualem.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Blacksmith » wtorek 27 października 2020, 18:19

To już rozumiem. Tak, to logiczne i ma sens. Nie wiem tylko czemu Cyryl między wierszami wywołał mnie do tematu. Może zaraz wyjaśni bardziej precyzyjnie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Cyryl » wtorek 27 października 2020, 19:39

Jeżeli zrobisz kat. B na manualu, to każdą wyższą kategorię możesz być szkolony na automacie, zdawać na automacie i dostaniesz prawo jazdy bez kodu 78.

Wydaje mi się że jest to dość rewolucyjna zmiana i warto o tym wiedzieć, bo może się zdarzyć, że będziesz wypisywał do swoich posłów o zmiany jakie już są.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez ks-rider » środa 28 października 2020, 08:28

Spoko,

za pare latitak Wam wprowadza zdawanie na automacie, bo manuale nie beda produkowane !

Ciekawe tylko czy u mnie wejdzie przepis od Stycznia, bo na razie sie nie zanosi, a mial wejsc od czerwca tego roku ale ta pyerdölona korona !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Marcel2727 » środa 28 października 2020, 21:06

ks-rider napisał(a):Spoko,

za pare latitak Wam wprowadza zdawanie na automacie, bo manuale nie beda produkowane !

Ciekawe tylko czy u mnie wejdzie przepis od Stycznia, bo na razie sie nie zanosi, a mial wejsc od czerwca tego roku ale ta pyerdölona korona !


:wink:


No i dobrze, manuale to przeważnie auta po kompletnej taniości albo kupione dla zabawy lub wygłupów typu sebix driftuje w BMW.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Cyryl » środa 28 października 2020, 21:17

No proszę, kto by się spodziewał, że pojazdy dostawcze, część ciężarówek i autobusy wycieczkowe kupuje się w manualu dla wygłupów lub driftu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez ks-rider » środa 28 października 2020, 23:07

Marcel2727 napisał(a):No i dobrze, manuale to przeważnie auta po kompletnej taniości albo kupione dla zabawy lub wygłupów typu sebix driftuje w BMW.


Problemem nie sa manualne skrzynie biegow a wlasnie taka mlodziez jak Ty ! Ktora manuali nie ogarnia !

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Blacksmith » czwartek 29 października 2020, 01:50

Manuale są ok. Jak wracam pamięcią do czasów mojego kursu to pamiętam, że bałem się przed pierwszą jazdą jak ja to ogarnę. Ale już po krótkim czasie okazało się to łatwizną i żadnym problemem. Nie dziwie się, że chęć zdawania egzaminu kat.B na automacie to margines, bo tam nie leży problem. Patologia egzaminacyjna jest w innych kwestiach. W jakich?... Już pisałem.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Cyryl » czwartek 29 października 2020, 09:16

Blacksmith napisał(a):...Patologia egzaminacyjna jest w innych kwestiach. W jakich?... Już pisałem.


Jeżeli nie znasz i nie chcesz poznać przepisów dotyczących egzaminów, to pozostają "wartości artystycze".
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Radhezz » piątek 30 października 2020, 14:19

Blacksmith napisał(a):... chęć zdawania egzaminu kat.B na automacie to margines, bo tam nie leży problem.
Zależy dla kogo. Jest całkiem spora grupa osób, dla których panowanie nad sytuacją na drodze i pojazdem jednocześnie nie jest takie proste... W dodatku stres, itd. Wtedy automat się przydaje.

Gdyby takie rzeczy nie miały znaczenia, to szkoły jazdy by nie wymieniały samochodów w tym samym czasie i na takie same jak bierze WORD, mimo tego, że teoretycznie mówimy o kandydacie na kierowcę, który za chwilę uzyska uprawnienia do kierowania bardzo różnymi pojazdami, i będzie musiał sobie z tymi różnicami poradzić sam.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Prawo jazdy z kodem 78

Postprzez Cyryl » piątek 30 października 2020, 20:08

We Wrocławiu jest parę OSK szkolących na automacie i faktycznie jest to marginalne.
Powiedzmy na 15 instruktorów jeden ma auto z automatem i trafia mu się jedna osoba raz na dwa, trzy miesiące.

Jedno OSK ma dwa pojazdy z automatami i one jeżdżą na okrągło, ale służą one do szkolenia osób niepełnosprawnych.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości