STOP CHAM i podobne kompilacje

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » poniedziałek 15 lutego 2021, 19:38

te testy są niezbyt udanymi tłumaczeniami angielskich testów z lat '40-tych lub '50-tych tamtego wieku.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » wtorek 16 lutego 2021, 00:01

U mnie tego nie było. Sama sprawność psychotechniczna. Żadnych takich pytań. Natomiast jakim głupim trzeba być żeby na takich testach odpowiadać twierdząco na pytania o nerwowe zachowania...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » wtorek 16 lutego 2021, 08:22

tu nie chodzi o to czy Twoje zachowania są gwałtowne, czy nerwowe, ale to czy jesteś spójny psychicznie.
ocena polega na czymś innym, stałości odpowiedzi na podobne pytania inaczej zadane.

zwykle taki test składa się z trzech etapów:
1. badanie osobowości kierowcy, przeprowadzane są w formie kwestionariuszy,
2. diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy, w tej części badany rozwiązuje testy uwagi i sprawności intelektualnej: test wiedzy technicznej, porządkowanie kwadratów, wyszukiwanie kolejnego elementu pasującego do całości.
3. badanie sprawdzające szybkość czasu reakcji, koordynację wzrokowo ruchową, widzenie w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości, a także reakcję na olśnienie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Blacksmith » środa 17 lutego 2021, 02:24

Moim zdaniem testy obecne są nonsensem. Gdyby mnie zapytali czy uważam, że WORD'y są OK to aby uzyskać kat.C. pewnie bym odpowiedział, że OK. Choć tak naprawdę bym je natychmiast zlikwidował. Testy powinny zawierać pytania na wiedzę ogólną podstawową np. w którym roku USA zrzuciły bombę atomową na Hiroszimę czy jak się nazywała kochanka Hitlera. Ktoś zapyta... A po co takie pytania na kat C? To ja mówię... Aby było wiadomo, że taki człowiek cokolwiek wie o świecie. Że nie wyczołgał się wczoraj z jaskini. Że coś sobą reprezentuje.

Ostatnio zapytałem znajomego czym się różni przyłbica od haubicy... Nie wiedział. Czy chcielibyście takich ludzi na drogach?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » środa 17 lutego 2021, 08:32

a co ma wiedza ogólna do prowadzenia pojazdów?

miałem kurs (wykłady) dla grupy Romów (miasto Wrocław im fundowała, chyba 23 osoby).
otóż język romski nie ma wersji pisanej, tylko słowną, więc spora część starszych osób jest analfabetami.
niektórzy znają inne języki, ale też tylko w formie mówionej, oczywiście dotyczy to osób starszych.
nie wiedzą w którym roku zrzucono bombę na Hirosimę, jak nazywała się kochanka Hitlera, pewnie większość nie wie jaka jest różnica między przyłbicą, a haubicą i co z tego.
są między nimi ludzie, którzy potrafią z innymi współistnieć na drodze bezkonfliktowo, a inni nie.
i wiedza nie ma na to większego wpływu.

znam osoby z wyższym wykształceniem, tytułami naukowymi, chamskich, uważających siebie za centrum wszechświata, do którego wszyscy muszą się dostosować i znam osoby bez wykształcenia, kulturalne, posiadające empatię jaką mogliby obdarzyć zastęp wykształciuchów.

jeszcze jakbyś mi wytłumaczył po co miałyby być Twoje testy, bo chyba tylko to czy chodził do szkoły, czy czas spędza przed TV i monitorem komputera.

dzisiejsze mają sprawdzić czy:
1. kandydat na kierowcę nie ma rozchwianej osobowości.
2. czy potrafi kojarzyć (docelowo znaki z sytuacjami na drodze).
3. czy ma wystarczającą sprawność ruchową i wystarczający refleks.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » czwartek 18 lutego 2021, 00:36

Ja 2 lata temu na badaniu psychotechnicznym takiego testu nie miałem. może już nie każdy psycholog je przeprowadza.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » czwartek 18 lutego 2021, 09:16

mi badania skończyły się 21.12.2020, jednak ze względu na COViD 19 badania są automatycznie przedłużone, do końca stanu epidemiologicznego i po jego zakończeniu będę miał jeszcze 60 dni na wykonanie badań.

więc wygląda na to, że jeszcze trochę poczekam żeby przekonać się jak to w tej chwili wygląda.

jednak moje odczucia są takie:
kiedyś badania psychotechniczne traktowano bardzo poważnie.
dostawało się dzień wolnego na wykonanie badań i trwały one prawie 8h.

było więcej testów pisemnych, rozmowa z psychologiem, której dzisiaj nie ma.
testy sprawnościowe wykonywało się na dziewięciu, dziesięciu maszynach.

dzisiaj krótki test pisemny, tablica z liczbami, patyki (stereoskopia) i w godzinę można załatwić sprawę.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez mp0011 » sobota 20 lutego 2021, 00:42

Przydały by się testy niektórym...

phpBB [media]
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » sobota 20 lutego 2021, 14:26

Cyryl napisał(a):kiedyś badania psychotechniczne traktowano bardzo poważnie.

Na tym polu doświadczeń nie mam bo jak na razie psychotechnikę przechodziłem tylko raz i chyba mam ją jeszcze aktualną. Natomiast na pewno masz sporo racji. I może być tu wiele przyczyn. Choćby to że na rynku pracy brakuje kierowców kategorii od C wzwyż. Łagodniejsze testy sprawią że mniej chętnych odpadnie (o ile w ogóle teraz ktoś odpada) i więcej osób może wykonywać zawód kierowcy.

Inna sprawa, że coraz mniej odpowiedzialnych osób chce być kierowcą zawodowym. I nie ma się co dziwić.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 22 lutego 2021, 09:06

mp0011 napisał(a):Przydały by się testy niektórym...
Oboje powinni się spotkać w pokoju bez klamek.

Ostatnio miałem podobną sytuację na deptaku zamkniętym przez B-1, ale zamiast nagrywać tylko popukałem w czoło kilka razy, ale i tak pan kierowca Poczty-Polskiej się oburzył a później uciekł. Pod B-1 była tabliczka "dotyczy również niepełnosprawnych" (intelektualnie z pewnością też).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » wtorek 23 lutego 2021, 18:37

Powyższa sytuacja pokazuje, że nadmierne uprzywilejowanie danej grupy użytkowników drogi może prowadzić do patologii. Nie wiadomo za czym ten samochód jechał i czy mógł to zrobić. Zazwyczaj w takich sytuacjach wystarczy odrobina uprzejmości. Nagrywający w tym momencie dorównał poziomem intelektualnym rowerzystom z warszawskich Bulwarów co podobnie rzucili się na załogę karetki że przejechali im przez DdR.
Ja pamiętam jak kilka miesięcy przed pandemią miałem możliwość (jako pasażer) jeździć po deptakach przy rzymskim Coloseum
I pomimo jazdy w takich warunkach: https://www.google.pl/maps/@41.8904814, ... 376!8i2688
ze strony przechodniów spotkać można było tylko uprzejmość, żadnych nerwowych sytuacji. W Polsce zejść z jezdni nawet jak wymaga tego przepis to dla niektórych (nie wszystkich) ujma na honorze.
(Niech ten pan nagrywający lepiej nie jeździ za granicę bo sobie nerwów napsuje, a reszcie naszego społeczeństwa reputację zniszczy).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez mp0011 » środa 24 lutego 2021, 00:08

@Waw, polecam Ci terapię zaproponowaną przez Leszko w poście powyżej.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » środa 24 lutego 2021, 00:27

mp0011 napisał(a):@Waw, polecam Ci terapię zaproponowaną przez Leszko w poście powyżej.

A ja polecam się nie odzywać nie mając nic mądrego do powiedzenia.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez gumik » środa 24 lutego 2021, 10:34

To czemu się odezwałeś?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » środa 24 lutego 2021, 16:25

mp0011 napisał(a):Przydały by się testy niektórym...

phpBB [media]


a moim zdaniem trafił swój na swego.

wystarczyłaby odrobina kultury i uprzejmości.

najbardziej mnie rozbawiło zdziwienie walącego po masce, że adwersarz odezwał się wulgarnie.
czym różni się wulgarność od walenia po masce?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości