Kto ma pierwszeństwo: strefa zamieszkania, droga wewn

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kto ma pierwszeństwo: strefa zamieszkania, droga wewn

Postprzez lamcpp » piątek 09 kwietnia 2021, 09:21

Cześć,
powiedzcie proszę (bo słyszałem sporo sprzecznych informacji) czy poniższe drogi są równorzędne wobec siebie/ jeśli nie to która ma pierwszeństwo? Załóżmy skrzyżowanie, które ma:
- z jednej strony strefę zamieszkania,
- z drugiej strony drogę wewnętrzną
- z trzeciej strony strefę ruchu
- z czwartej strony drogę gruntową
Czy wszystkie te drogi są względem siebie równorzędne i obowiązywać będzie zasada prawej ręki?
Pytam bo np. mój instruktor mówi, że droga wewnętrzna jest wyżej w hierarchii od strefy ruchu i np. wyjeżdzając w lewo z drogi wewnętrznej a mając po prawej stronie strefę ruchu nie musimy ustępować kierowcy z prawej.
Poniżej przykład (wyjeżdzam z zatoczki, która jest drogą wewnętrzną w lewo i po prawej mam strefę ruchu - czy mam pierwszeństwo w tym wypadku? Zdjęcie przedstawia okolice WORDU we Wrocławiu, 51.081615207496185, 17.054635718268695
droga_wewnetrzma.jpg
Ostatnio zmieniony piątek 09 kwietnia 2021, 10:21 przez lamcpp, łącznie zmieniany 1 raz
lamcpp
 
Posty: 7
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 00:34

Re: Kto ma pierwszeństwo: strefa zamieszkania, droga wewn

Postprzez szymonix » piątek 09 kwietnia 2021, 09:37

Instruktor na kurs.. Zmień OSK.
Jeśli nie tajemnica - gdzie to się uczysz?
Nie ma hierarchii pierwszeństwa na tych drogach (pomijam ogolne zasady ustalania pierwszeństwa - droga gminna -> droga powiatowa -> droga wojewódzka itd..).
O pierwszeństwie mówią przepisy skoro nie ma znaków (ustalających pierwszeństwo czyli D1, A7/B20). Drogi ktore wymieniłeś sa wobec siebie "równorzędne" i jeśli "spotykają się" to zasady są jak na skrzyżowaniu równorzędnym.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Kto ma pierwszeństwo: strefa zamieszkania, droga wewn

Postprzez lamcpp » piątek 09 kwietnia 2021, 10:28

Bardzo dziękuję za informację.
Czy taka sama sytuacja będzie jak jedziemy z drogi gruntowej a dookoła mamy strefę zamieszkania. Tu również zasada prawej ręki bo wszyscy włączamy się do ruchu?

Szkoły nie chciałbym jednak podać, moi znajomi zadowoleni z tej szkoły (zdali egzamin i spokojnie jeżdzą), być może szkoła jest ok, a ten instruktor po prostu nie za bardzo się przykłada.. :(
lamcpp
 
Posty: 7
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 00:34


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 58 gości