Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » piątek 28 maja 2021, 20:47

No włąśnie więc błędem jest przyjęcie, że moment obrotowy, to siła nacisku na pedała w rowerze bo ona jest największa przy ruszaniu a wtedy momentu nie mamy dużego. To jest możliwość efektownego przyspieszenie przy odpowiednich obrotach.

Było coś z tym ,że przy wysokich obrotach zawory krócej są otwarte i tutaj jest główna przyczyna ale nie wiem jak to fizycznie wyjaśnić. Są też różne opory przy większych obrotach a raczej większe spowodowane oporem powietrza.

Więc w takim razie siła, którą potrafi wygenerować mieszanka w komorze na tłok jest czym mocą chyba nie i jak się się ją określa?
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » sobota 29 maja 2021, 00:22

MATRIX266 napisał(a):Mamy silnik 1'4 90km i 1.6 90km

Piszesz na forum fachowym, wiec mozna oczekiwac abys uzywal fachowej nomenklatury !

W texcie powyzej piszesz nie o koniach mechanicznych a kilometrach !

Skrot koni mechanicznych tom KM a km to kilometry.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » sobota 29 maja 2021, 00:25

Cyryl8 napisał(a):Masz rację, ale uprościłem to aby wyjaśnić.

Przespieszenie zapłonu może działać tez do jakiś obrotów, po przekroczeniu ich ten przyspieszony zapłon będzie wyhamowywać.


Spoko,

Moment obrotowy nigdy nie jest najwyzszy, przy najwyzszych obrotach, tak jak napisales. W benzynie mialem czyba cos przy 4 500 rpm, w diesel'u jest znacznie nizej.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » sobota 29 maja 2021, 06:09

Napisałem, że po przekroczeniu pewnej wartości obrotów moment obrotowy spada.

Wynika z tego, że gdy zmieniamy biegi w górę i pociągniemy obrotami za wysoko, to moc nie wzrośnie, moment obrotowy spadnie i zużyjemy tylko więcej paliwa.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » sobota 29 maja 2021, 08:25

Moc silnika to iloczyn obrotów i momentu obrotowego.
Więc do pewnego momentu moc silnika wraz ze wzrostem obrotów będzie rosnąć. Oczywiście jest jakaś granica. Jeśli przy wzroście obrotów moment obrotowy będzie malał proporcjonalnie bardziej, to nie uzyskamy większej mocy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » sobota 29 maja 2021, 08:35

MATRIX266 napisał(a):No włąśnie więc błędem jest przyjęcie, że moment obrotowy, to siła nacisku na pedała w rowerze bo ona jest największa przy ruszaniu a wtedy momentu nie mamy dużego. To jest możliwość efektownego przyspieszenie przy odpowiednich obrotach.

Po prostu w silniku nie ma analogicznej sytuacji jak w rowerze. Rower rusza z unieruchomienia. W samochodzie silnik cały czas pracuje.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 09:51

No tak ale i tak najwięcej potrzebuje paliwa aby sie bujnac. Skoro jest dużo paliwa, to po to aby byla sila duża pod tlokami z kolei jesli ta siła, to moment obrotowy, to czemu nie jest wtedy największa.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 11:22

Wpadlem yeraz na pomysl, że np jak sie kręci jakis wiatrak przy stalej prędkości a drugi taki sam ale sie rozpędza ale ma mniejsze obroty, to tamten co sie trudniek zatrzymać. Tak samo samochod jadąc ze stalą prędkością 60km na godzinę latwiej zatrzymać niż jadacy 55 ale majacy wysoki moment i przyspieszają.

Nie wiem może, to co napisalem jest durn ,to sorki.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » sobota 29 maja 2021, 12:16

To jest bardziej o energii kinetycznej.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 13:00

A myślałem, że już dobrze yo rozumiem. Kurde tak mnie, to wkurze, że nie wiem i nik mi tego nie potrafi wytłumaczyć na prostym przykladzie.

Moment obrotowy, to siła którą trzeba użyć aby coś zatrzymać tak przed chwilą przeczytalem. To przecież wiatrak, który sie kreci szybciej trudniej zatrzymać nizr ten, ktory wolnaj a przy pewnych obrotach moment słabnie.

Jak bede jechal rowerem 5 na godzine a drugim takim samym ale bede mial niższą przezutke i szybciej pedałowal z tą sama prędkością, to będzie mnie trudniej zatrzymac bo bede generowal większe siły ciągu.?

Czyż nue?
Może rzeczywiscie moment rozpędzania nie jest najdikladniejszym przykladem ale ten juz chyba lepszy.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » sobota 29 maja 2021, 13:50

Plączesz ruch obrotowy z ruchem po linii, a to dwie różne sprawy.
Moment obrotowy to siła razy ramię, więc jako taki poza ruchem obrotowym nie występuje.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » sobota 29 maja 2021, 13:52

No tak ale i tak najwięcej potrzebuje paliwa aby sie bujnac. Skoro jest dużo paliwa, to po to aby byla sila duża pod tlokami z kolei jesli ta siła, to moment obrotowy, to czemu nie jest wtedy największa.


Nie rozumiem. Sugerujesz, że przy ruszaniu moment jest większy niż przy takich samych obrotach podczas jazdy?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 14:24

Cyryl8 napisał(a):Plączesz ruch obrotowy z ruchem po linii, a to dwie różne sprawy.
Moment obrotowy to siła razy ramię, więc jako taki poza ruchem obrotowym nie występuje.


Zmieniając przezutke na niższą mam wieksze obroty i siłę uciagu przy tej samej prędkości.I właśnie dla mnie to jest moment obrotowy siła uciagu.Jadąc rowerem 5 na h jest mi yrudniej przyspieszyć niż bym jechał 10 czy to nie wynika z momentu obrotowego?Ni to masz pomysl jak to wyjasnic na jakimś innym przykładzieprzykładzie niż rower, to może wiatrak on ma ruch obrotowy o ktorym piszesz.

Na łańcuchu jest ruch obrotowy.

Skoro wiekszy moment, jest wtedy kiedy trzeba wiecej siły aby coś zatrzymać,to rower jadacy niższym przełożeniu przy tej samej prędkości będzie yrudniej zatrzymać.
Ostatnio zmieniony sobota 29 maja 2021, 14:43 przez MATRIX266, łącznie zmieniany 2 razy
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 14:32

gumik napisał(a):
No tak ale i tak najwięcej potrzebuje paliwa aby sie bujnac. Skoro jest dużo paliwa, to po to aby byla sila duża pod tlokami z kolei jesli ta siła, to moment obrotowy, to czemu nie jest wtedy największa.


Nie rozumiem. Sugerujesz, że przy ruszaniu moment jest większy niż przy takich samych obrotach podczas jazdy?


No jeśli przyjac, że moment to sila jaką ma tłoki to do ruszenie potrzeba większą. Przecież jak ruszasz rowerem musisz silniwj naciskać niż jadąc 10 na godzine.Coś ruszyć z miejca jest trudniej niż potem utrzymać przy stałej prędkości.

Jak ktoś mi.wytłumaczy w prosty sposób to mu fraszkę postawię. Hehe
Ostatnio zmieniony sobota 29 maja 2021, 15:17 przez MATRIX266, łącznie zmieniany 1 raz
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » sobota 29 maja 2021, 14:54

MATRIX266 napisał(a):No jeśli przyjac, że moment to sila jaką ma tłoki to do ruszenia...


Trochę zagalopowałeś się z tym uproszczeniem, bo moment to siła razy ramię Nm (Niuton siła razy metr jednostka długości), czyli pewna cecha samego silnika, a nie pojazdu.

Natomiast między tym tłokiem do ruszania jest jeszcze wykorbienie wału, to w silniku.
A jeszcze masz skrzynię biegów, przekładnię główną, a w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów - zwolnice.

Inaczej:
Naciskasz na korbę o ramieniu 1m z siłą 1 Niuona i masz moment obrotowy 1Nm.
Naciskasz na korbę o ramieniu 2m z siłą 1 Niutona i masz moment obrotowy 2Nm.
Naciskasz na korbę o ramieniu 0,5m z siłą 2 Niutonów i masz moment obrotowy 1 Nm.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości