Kącik miłośników książki

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » środa 30 czerwca 2021, 22:04

Jest już tutaj wątek na temat zdrowia, treningów i diety to mówię czemu nie zrobić o książkach. Tego tutaj brakowało. Zapraszam do wpisów jakie książki ostatnio przeczytaliście, krótkie recenzje, czy polecacie, itd. Mój pierwszy wpis jeszcze dzisiaj!
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » środa 30 czerwca 2021, 22:24

"Jak żyć długo- Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy", David A. Sinclair. 2019r.

Właśnie jestem po przeczytaniu i bardzo polecam tę książkę. W wielkim skrócie: David A. Sinclair to profesor zwyczajny genetyki pracujący w Harvardzie i światowej sławy naukowiec w tej dziedzinie. Autor zapewnia, że jesteśmy w przededniu przełomu w postaci spowolnienia, zatrzymania... a nawet odwrócenia procesu starzenia się. Brzmi jak fantastyka naukowa? Absolutnie nie. Pierwsze efekty już są w postaci przedłużania życia zwierząt. Od niedawna trwają badania kliniczne na ludziach. Nie jest wykluczone, że nawet naszemu koledze z Wrocławia będzie dane świętować 300 urodziny po których pojedzie na zawody w siatkówce. I to nie oldboyów ale juniorów. Tak, to jest możliwe. Jesteśmy także blisko wygrania wojny z nowotworami. Zainteresowanych tematem odsyłam do lektury.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » środa 30 czerwca 2021, 22:33

w ostatnich latach w ogóle nie czytam, bo nie mam czasu, ale słucham audiobooków (ma ich około 3 Tb).
jadąc do pracy mam pół godziny, wracając 45 minut.
na spacerze, podczas jazdy samochodem, rowerem itp.
połykam średnio 1,5 książki w ciągu tygodnia.

w audiobookach nie tylko chodzi o samą książkę, ale też o lektora.
w tej chwili najlepszymi, moim zdaniem, lektorami czytającymi książki są Janusz Zadura i Krzysztof Gosztyła.

jest taka pani Krystyna Czubówna, która nie nadaje się do czytania powieści sensacyjnych, ale czyta książki Swietłany Aleksejewicz (Czarnobylska Modlitwa, Cynkowi chłopcy, Wojna nie ma nic z kobiety) i robi to doskonale.

do mementu przejścia na audiobooki nawet nie wiedziałem, że jest sporo fajnych polskich pisarzy młodego pokolenia np.:
Jacek Piekara,
Adam Przechrzta,
Piotr Bojarski,
Andrzej Ziemiański,
Elżbieta Cherezińska,
Marcin Ciszewski,
Piotr Lagenfeld.

nie poznałbym uniwersum Metro Glukhovskiego Dmitra, czy przygód Erazma Piotrowicza według Borysa Akunina.

nie zastanowiłbym się nad pandemią, gdybym nie przesłuchał Genu Atlantyckiego A. G Ridla.

bardzo polecam S. Kinga Dallas 63, mam jego ponad 50 książek, są lepsze i gorsze, ale ta chyba jest najlepsza.

ale polecałbym Ci trylogię Hoimara von Ditfurtha, aby zrozumieć świat, życie, ludzkość.
mimo, że czytałem to jeszcze w wersji papierowej, bo przedstawia on najnowsze osiągnięcia nauki z lat '70-tych, większość do dzisiaj jest aktualna.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » środa 30 czerwca 2021, 23:10

Mówiąc szczerze do audiobooków nie jestem jeszcze ostatecznie przekonany, choć mam już kilka. Jednak wolę bardziej tradycyjne czytanie. Głównie od kilku lat korzystam z czytnika ebooków Kindle.

Ditfurtha "Na początku był wodór" kiedyś już na forum poleciłeś. Ściągnąłem wtedy na Kindle i stanąłem na 43% lektury. Ale trzeba się zebrać i przeczytać do końca.

Stephena Kinga coś tam mam na półce (zdjęcie). Przeczytałem dopiero "Misery" (której aktualnie nie mam na półce bo pożyczyłem swego czasu koledze, który pożegnał się z tym światem) i jestem w trakcie "Lśnienia". Muszę dokupić brakujące książki z tej kolekcji, czyli jeszcze z 50.

Obrazek
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 01 lipca 2021, 00:07

P.S- Jeśli ktoś jest zainteresowany książkami Stephena Kinga to w tej kolekcji (której część mam na półce) są aktualnie do kupienia na stronie wydawnictwa w cenie 10 zł sztuka (ja kupowałem po 17 zł w kioskach). Choć niektóre pozycje są rozdzielone na 2 części jak choćby "Dallas 63".

https://literia.pl/kolekcje/stephen-king
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » czwartek 01 lipca 2021, 08:10

Krótka historia czasu
Opis osiągnięć fizyki i astronomii w bardzo przystępnej formie.

Sci-fi:
Metro 2033
Marsjanin
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » czwartek 01 lipca 2021, 08:19

Metro 2033 Glukhovskiego Dmitra, a później jej kontynuacje Metro 2034 i Metro 2035 są postapokaliptyczną SF, ale bardzo dobrze pisaną i z dobrym pomysłem.

wystarczy wspomnieć, że na kanwie tych powieści powstał projekt - Uniwersum Metro 2033, książki tej serii opisują przygody ludzi na każdym zakątku postapokaliptycznej Ziemi, po wojnie nuklearnej.

w Polsce wydano cztery zbiory opowiadań napisane przez polskich fanów.

ale przestrzegam, czytałem lub próbowałem czytać (słuchać) parę książek tej serii, jednak jakością mocno odbiegają od oryginału.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » czwartek 01 lipca 2021, 17:09

Cyryl8 napisał(a):, jednak jakością mocno odbiegają od oryginału.

Jeśli masz na myśli oryginały w sensie, że w języku rosyjskim to niestety rosyjskiego nie znam, nie mówiąc już o czytaniu w cyrylicy.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » czwartek 01 lipca 2021, 20:09

Nie rozumiesz, w ramach projektu Uniwersum Metro, fani czasem pisarze, czasem amtorzy, pisali powieści, opowiadania w podobnej tematyce - postapokaliptycze.
Żaden nie dorównał chociaż po części temu co napisał Dmitrij, język nie ma znaczenia.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » czwartek 01 lipca 2021, 21:56

Ja przeważnie nie czytam/oglądam kolejnych części, bo są gorsze. Tak też tu poprzestałem tylko na 2033. Czy polecasz Cyryl kolejne części? bo słyszałem raczej średnie opinie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » czwartek 01 lipca 2021, 22:31

Nie wiem czego oczekujesz, co uważasz za dobre.

Dla mnie następne cześci były na tyle interesujące, abym poświęcił im czas, ale Twój wybór, zawsze możesz zrezygnować po pierwszym czy drugim rozdziale.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » piątek 02 lipca 2021, 00:32

Cyryl8 napisał(a):Żaden nie dorównał chociaż po części temu co napisał Dmitrij, język nie ma znaczenia.

Aha, ok. Już rozumiem.
gumik napisał(a):Ja przeważnie nie czytam/oglądam kolejnych części, bo są gorsze

Nie oglądałeś np. Terminatora 2, Harrego Pottera Komnata Tajemnic czy Władcy Pierścieni dwie wieże? Nie wydaje mi się aby były sporo gorsze od poprzedników. Czasami nawet drugie części są lepsze od jedynek. Na Twoim miejscu (mimo, że nie czytałem) to Metro 2034 dałbym szansę.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Blacksmith » piątek 02 lipca 2021, 01:08

"Bezsenność w Tokio", Marcin Bruczkowski. 2012r. 394 str.

Jedna z moich ulubionych pozycji. Przeczytałem kilkukrotnie i niedługo znowu zamierzam powtórzyć. Autor Marcin Bruczkowski opisuje i wspomina swój 10-letni pobyt w Japonii. Książka napisana ze świetnym i oryginalnym humorem. Zabawna i pouczająca. Dla zainteresowanych kulturą Japonii (ale nie tylko) i zamierzających tam się wybrać pozycja obowiązkowa. Powiem tak... kto się nie zapoznał ani nie chce zapoznać... nawet nie wie co traci. A jeśli przeczyta po mojej rekomendacji... to będzie mi dziękował. Po przeczytaniu książki aż chce się sprzedać mieszkanie i jechać przynajmniej na kilka miesięcy do Japonii, nie zastanawiając się gdzie się będzie mieszkało po powrocie do Polski.

Obrazek
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez gumik » piątek 02 lipca 2021, 08:15

Blacksmith napisał(a):Nie oglądałeś np. Terminatora 2, Harrego Pottera Komnata Tajemnic czy Władcy Pierścieni dwie wieże?

gumik napisał(a):przeważnie


Władcy pierścieni nie czytałem/oglądałem wcale. Harry'ego tylko pierwszą część. Terminator II był dobry.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kącik miłośników książki

Postprzez Cyryl8 » piątek 02 lipca 2021, 15:10

jeżeli jesteś zainteresowany Japonią, to przeczytaj:

1. Borys Akunin - Diamentowa karoca dwie części - "Łowca ważek" i "Między wierszami".

2. Lian Hearn - Opowieści rodu Otori - "Po słowiczej podłodze", "Na posłaniu z trawy", "W blasku księżyca", "Krzyk czapli" oraz "Sieć niebios".

Bezsenność mam audiobook, jeszcze nie słuchałem.

od Władcy pierścieni czy Harry Pottera, dużo lepsza jest Ursula Le Guin - Saga Ziemiomorze.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości