Postęp i nowoczesność

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » piątek 02 lipca 2021, 17:09

od wielu lat jeżdżę do Zawoi pod Babią Górą, tam jeszcze w latach '70-tych teść kupił dom, gdzie jeździłem jeszcze przed ślubem i jeżdżę do dzisiaj.

dzisiaj jedzie się A4 do Katowic, DK 86 na Tychy, Oświęcim, Zator, Wadowice, Maków Podhalański, Zawoja.

kiedyś jeździło się Maluchem, nie było autostrady, więc Oława, Opole, Pyskowice, Gliwice, Mikołów, Oświęcim i tak jak dzisiaj.
drogi były w gorszym stanie.
podróż trwała 6,5h za dwoma przystankami, kanapki termosik, prostowanie nóg.
zużycie paliwa wychodziło coś koło 6,0l/100km.

wczoraj jechałem w tamtą stronę autostradą, przyjechałem 338km bez przystanków w 5,5h (w sumie do bramek pod Wrocławiem i przed Gliwicami stałem 1h), zużyłem 5,9l/100km.

dzisiaj wracając pomyślałem sobie że wrócę starą drogą - wiochami i zobaczę jak to wyjdzie kilometrowo, czasowo i paliwowo.
przejechałem 303km w 5,21h, zużywając 4,6l/100km.

i tak się zastanawiam:
po co nam autostrady, jak lokalnymi drogami jedzie się krócej?
po co remonty dróg, jeżeli droga trwa tyle samo?
po co mi 140KM, jeżeli Maluchem z 24KM jechałem w podobnym czasie?
po co mi tak zaawansowany silnik, skoro jeżeli do tego 5,9l/100km dodam opłatę autostradową wyjdzie mi 6,0l/100km?
po co mi 6 biegów skoro Maluch miał 4 i w tym samym czasie dojechał?
po co mi jazda z prędkością 140-150km/h na autostradzie, jak Maluchem 90km/h dojeżdżałem w tym samym czasie?

jedynie wygodniej się jedzie, jest ciszej, radio gra dużo lepiej, nie trzeba szukać stacji i jest klimatyzacja.
Załączniki
20210702_121250.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Blacksmith » piątek 02 lipca 2021, 17:38

No wydaje się to dziwne. Ale zaręczam, że np. od oddania do użytku nowej S7 na trasie Elbląg-Gdańsk, droga między tymi miastami skróciła się czasowo niemal dwukrotnie. A spróbuj np. zmierzyć czas jadąc S7 z Elbląga do Warszawy i oddzielnie jadąc z Elbląga do W-wy omijając S7.

P.S- Czy wykorzystałeś w pełni autostradę jadąc po niej 140km/h ?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez gumik » piątek 02 lipca 2021, 19:52

Bo od lat 70' ruch na drogach w Polsce zwiększył się. Pomyśl co by było gdyby infrastruktura była z lat 70' , a ruch taki jak dzisiaj
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez gumik » piątek 02 lipca 2021, 20:02

Poza tym jedna trasa, to zdecydowanie za mało, żeby to ekstrapolować na ogół. Tzn. mimo że w skali kraju średni czas podróży się zmniejszył, to mogą występować trasy na których się zwiększył.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » piątek 02 lipca 2021, 21:11

Blacksmith napisał(a):No wydaje się to dziwne. Ale zaręczam, że np. od oddania do użytku nowej S7 na trasie Elbląg-Gdańsk, droga między tymi miastami skróciła się czasowo niemal dwukrotnie...


a ile masz bramek na tej trasie?

po pierwsze: jak napisałem straciłem na bramkach około godziny, a to oprócz straty czasu stanie i podjeżdżanie w korku, czyli zużycie paliwa.

i co z tego jak przejechałeś 200km w tempie 140km/h (1,5h), jeżeli przedtem i potem stałeś w miejscu prawie godzinę, co daje ci średnią poniżej 80km/h?

po drugie: A4 jest chyba jedną z bardziej zatłoczonych polskich autostrad, do tego jest dwupasmowa, więc podczas jazdy spotykasz wyprzedzanie ciężarówek, więc nie masz możliwości utrzymać tempo stałe. masz hamowania i przyspieszania, a to jeszcze zmniejszy Ci średnią prędkość do ledwo 60-65km/h i zwiększy zużycie paliwa.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Blacksmith » sobota 03 lipca 2021, 00:09

Cyryl8 napisał(a):a ile masz bramek na tej trasie?

No tak... Ale to nie wina autostrady samej w sobie tylko zacofania i wstecznictwa państwa Polskiego trzymającego pieczę nad tymi autostradami.
Np. w Niemczech na autostradach nie ma żadnych bramek, są najczęściej autostrady 3-pasmowe i są bezpłatne. A więc... można? można!

Dobrze. Niech w tej Polsce będą opłaty za autostrady (wiadomo... państwo na dorobku, itd.), ale czemu do licha dalej nie ma opcji winiet albo viaTOLL dla wszystkich aut? Także nie ma co obwiniać tego "postępu i nowoczesności" w Polsce, bo to tak jakby północno-koreańczyk narzekał na dzisiejszy internet... bo ma do dyspozycji tylko kilka stron internetowych zaakceptowanych przez ukochanego Kim Dzong Una.
Cyryl8 napisał(a):po drugie: A4 jest chyba jedną z bardziej zatłoczonych polskich autostrad, do tego jest dwupasmowa

No i tutaj kolejny dowód na krótkowzroczność Polskich władz. Oglądałem jakiś czas temu film dokumentalny o Chinach. Dziennikarz zapytał Chińskiego urzędnika: "Po co na tej trasie zbudowaliście autostradę z 6-cioma pasami w jednym kierunku skoro tutaj przejeżdża jeden samochód co 15 minut? Urzędnik odpowiedział: "Bo ten region zaczyna tak się rozwijać, że za 5 lat ta autostrada z 6 pasami w jednym kierunku będzie bardzo potrzebna i lepiej aby ta droga była na to przygotowana".
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » sobota 03 lipca 2021, 07:06

Blacksmith napisał(a):...No tak... Ale to nie wina autostrady samej w sobie tylko zacofania i wstecznictwa państwa Polskiego trzymającego pieczę nad tymi autostradami....


nie to Cię nie zmyli, w całej Europie drogi są płatne dla ciężarówek i każdy kraj ma inny system.
brak jednolitego systemu poboru opłat mimo, że UE ma swoje lata, a my weszliśmy w 2004 roku, nic nie zrobiono w tym kierunku, co źle świadczy i o rządzących w poszczególnych krajach, jak i o rządzących UE.
na zdjęciu widać jak wygląda przednia szyby ciężarówki poruszającej się po UE, cała oblepiona boxami poboru opłat.
Załączniki
Boxy do poboru myta 1.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez ks-rider » sobota 03 lipca 2021, 14:35

Cyryl8 napisał(a):podróż trwała 6,5h za dwoma przystankami, kanapki termosik, prostowanie nóg.
zużycie paliwa wychodziło coś koło 6,0l/100km.
wracając pomyślałem sobie że wrócę starą drogą - wiochami i zobaczę jak to wyjdzie kilometrowo, czasowo i paliwowo.
przejechałem 303km w 5,21h, zużywając 4,6l/100km.



Wczoraj o godz 12:00 wyjechalem na przejscie graniczne Olszyna, gdzie montowano mi do automatic'a pedaly !

Na BP w Olszynie bylem o godz 18:00 bez jakiegokolwiek pospiechu srednia spalania 4,8 diesel'a.

Montaz trwal 2 h z minimalnym hakiem. o 22:15 wyjechalem z Olszyny w domu bylem 02:36 przejechane 996 km w sumie.

Rano obudzilem sie o 06:30.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » sobota 03 lipca 2021, 17:30

a ja jechałem z Wrocławia do Katowic autostradą 180km w prawie 3h.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Blacksmith » sobota 03 lipca 2021, 20:10

Cyryl, ale o czym tu gadać. Wina leży nie po stronie technologii tylko ułomnych ludzi którzy za to odpowiadają. Na autostradach nie powinno być żadnych bramek (w ogóle przeczy to idei autostrad) i jest to jak najbardziej do zrobienia. Już od dawna słyszę o planach zastąpienia u nas budek bardziej nowoczesnym systemem poboru opłat, ale póki co jak to u nas... cały czas tylko gadają o tym. Zresztą idealnym dowodem na nieudolność naszych włodarzy jest system Cepik 2.0, który już jest tworzony chyba od 8 lat i końca nie widać.

Zresztą dla mnie w Polsce nie ma tak naprawdę żadnych autostrad. Autostrada powinna mieć co najmniej 3 pasy w jednym kierunku i być bezpłatna. Także nie mów, że jechałeś gdzieś "autostradą" w Polsce bo to obraza dla prawdziwych autostrad jakie są np. w USA czy Niemczech.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » sobota 03 lipca 2021, 20:22

nie wiem co masz do CEPiK?
ja mam w telefonie prawo jazdy, dowody rejestracyjne, karty pojazdów, ubezpieczenie pojazdów, które są aktualizowane, nawet punkty karne.
działa bez zarzutu.

pamiętaj, że system niemiecki TollCollect też nie wszedł bez problemów, system ten wykorzystuje satelity do lokalizowania pojazdów wyposażonych w urządzenia, nie ma bramownic.

jednak z powodu odmowy Niemiec w udziale w wojnie w zatoce USA zablokowało im na chyba 3 lata dostęp do satelitów.

dlatego w Polsce buduje się drogi ekspresowe, które zgodnie z wymogami UE mogą mieć po dwa pasy.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez ks-rider » sobota 03 lipca 2021, 21:10

Cyryl,

musisz odejsc troche od tych ciezarowek i autobusow, bo te nie jezdza dla przyjemnosci i frajdy a zarobkowo, wiec moga tez za to placic !

Osobowe powinny jezdzic za darmo, bo nie robia na nich szkod.

A bramki to powinno sie w kazdym kraju zlikwidowac, wez przyklad czy z Austri czy Szwajcari

A najlepiej ze Skandynawi ! Bo tam sie nie placi !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » sobota 03 lipca 2021, 22:17

1. ciężarówki płacą podatek drogowy w paliwie, więcej od osobówek, bo więcej tego paliwa zużywają.
płacą również podatek od środków transportu (tak jak dawny podatek drogowy raz w roku).
płacą opłatę Viatoll (Tollcolect w Niemczech) na drogach ekspresowych i drogach krajowych,,
opłaty autostradowe,
aby zająć się transportem musisz zrobić kurs CKP a to kosztuje,
musisz zdać egzamin - kasa,
musisz wykupić licencję na transport - kolejny wydatek,
i jeszcze wypis z licencji za każdy pojazd - i znów do kasy.

nie za dużo tego trochę?

2. w krajach gdzie nie ma bramek są opłaty boksami i jak to wygląda w rzeczywistości pokazałem na zdjęciu jak wygląda szyba przednia ciężarówki w transporcie międzynarodowym w UE.
musisz pamiętać, że te urządzenia trzeba włączać, wyłączać, albo przełączać jeżeli jedziesz bez naczepy/przyczepy.
w Polsce są bramownice, które "wyczują" Cię, że jedziesz bez włączonego Viatolla, sfotografują, zidentyfikują (dzięki CEPiK) i dostajesz zdjęcie za 3 000zł.

chodzi o to, aby wprowadzić jeden system opłat drogowych w całej UE.
o to od wielu lat apeluje IRU (międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników).

3. co do Skandynawii:

w Norwegii masz Autopass opłat drogowych nawet dla osobówek jeżdżących dłużej po Norwegii (nie znam okresu granicznego) i nie turystycznie.
w Szwecji są winiety drogowe dla pojazdów ponad 12t DMC.
w Danii masz płatne przejazdy przez mosty (większe) i tunele,
Finlandia jest jedynie bezpłatna.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Blacksmith » sobota 03 lipca 2021, 22:27

Wracając do meritum czyli Twojej przygody z podróżą (zakładam, że nie jechałeś ciężarówką) z Wrocławia do Zawojewa, to w Niemczech nie spotkał byś bramki i nie zapłacił za autostradę. A pamiętajmy, że tam często nie ma limitu prędkości. Byłbyś sporo szybciej. A więc jak widać postęp i rozwój cywilizacyjny w różnych krajach różnie wygląda.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Postęp i nowoczesność

Postprzez Cyryl8 » niedziela 04 lipca 2021, 05:40

Jak się jeździ po Niemczech nie musisz mi tłumaczyć, miałem taki okres w życiu, że bywałem tam dwacrazy w tygodniu.

Ogólnie idziemy do przodu, bo np. mamy nowe drogi ekspresowe nad morze, czy to S3 czy S5. Nowszy samochód (kamper) pozwala dojechać nad morze szybciej w 6h z godzinną przerwą. Trzeba dodać, że starym kamperem jechałem około 2h dłużej zużywając 9-10l/100km, dzisiaj jadę z szybkością 100km/h na tempomacie że zużyciem 8,5l/100km.
Osobówką można dojechać w 4-4,5h.

Ale przy okazji tej podróży tej podróży nasunęła mi się taka refleksja, że mimo olbrzymich nakładów finansowych na drogi, mimo mocniejszych, szybszych, droższych samochodów, oprócz komfortu jazdy nic się nie zmieniło, ani czasowo, ani finansowo.

Dzisiaj jedziemy na Mazury, z paroma przystankami bez jasno sprecyzowanych celów. I tu czas nie gra roli, byle było fajnie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości