Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać?

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 05 lipca 2021, 06:44

Temat o nowych przepisach związanych z pierwszeństwem pieszych został zamknięty, tymczasem mam zagwozdkę, która przynajmniej dla mnie wcale nie jest taka banalna, jakby mogło się na pierwszy rzut ok wydawać.
Mianowicie... mamy taką sytuację:

Jadę jezdnią jednokierunkową o trzech pasach ruchu i zbliżam się do przejścia. Poruszam się lewym pasem (akurat: do lewoskrętu), środkowy i prawy jest pusty. Do przejścia, OD JEGO PRAWEJ STRONY, zbliża się pieszy.
Pytanie: czy bezwzględnie muszę się zatrzymać? Wg starych przepisów sprawa oczywista - tzn. nie musiałem, bo zanim pieszy doczłapie do lewego pasa ja już będę kilkadziesiąt metrów dalej za skrzyżowaniem. Teraz sytuacja trochę się komplikuje, bo to WCHODZĄCY pieszy ma pierwszeństwo - czyli jak rozumiem pieszy musi mieć swobodę wejścia na jezdnię. Niemniej owa "swoboda" to kwestia wciąż indywidualnego rozstrzygnięcia, zwłaszcza z perspektywy kierującego pojazdem.

Nasuwa się więc wniosek i problem zarazem, czy w ogóle da się obiektywnie stwierdzić pierwszeństwo pieszego wchodzącego na PdP w dowolnej, również i tej którą powyżej opisałem, sytuacji.
Odpowiedzi na tak sformułowany dylemat należałoby szukać w "psychologii" korzystania przez pieszych z przejść. Swoboda wejścia na jezdnię podyktowana jest różnymi czynnikami, oczywiście pierwszorzędnym z nich będzie uniemożliwienie wejścia w sensie czysto kolizyjnym, tzn. gdy już samo wejście pieszego mogłoby być zagrożone kontaktem z nadjeżdżającym pojazdem. Pozostaje jeszcze czynnik psychologiczny, tzn. taki wg którego pieszy decyduje czy wejście na jednię okaże się dla niego SUBIEKTYWNIE bezpieczne czy nie.

Na obecną chwilę uważam, że nie muszę się zatrzymać, ale powinienem zmniejszyć prędkość. Mógłbym argumentować analogią do przepisu art. 26 ust. 2 (o pierwszeństwie pieszego przed pojazdem skręcającym na skrzyżowaniu). Co prawda mowa tutaj o pieszym "przechodzącym" (a nie wchodzącym), ale w praktyce i tak przecież ustępować należy pieszemu wchodzącemu (choćby na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, gdzie zarówno pieszy jak i kierujący mają sygnał zielony).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez gumik » poniedziałek 05 lipca 2021, 10:17

Niektórzy, to uważają nawet, że nie wolno ruszyć po przepuszczeniu pieszego póki ten nie wejdzie na chodnik. Choćby był 2 pasy dalej.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 05 lipca 2021, 11:58

Nie bardzo się rozumiemy.

Pieszy nie ma mieć swobody, bo to raczej trzeba szukać w prawach człowieka, ale masz mu udzielić pierwszeństwa, a to jest określone w PoRD.

Również jest tam definicja co to jest owe ustąpienie pierwszeństwa, a mianowicie:
powstrzymanie się od ruchu, który może spowodować:
zatrzymanie się,
zwolnienie,
przyspieszenie kroku pieszego.

Więc jeżeli on się zbliża i na skutek Twojej jazdy musi zwolnić kroku, to już kwalifikuje się jako wymuszenie.

Trzeba jeszcze dodać, że na owym prawym lub środkowym pasie może stać inny pojazd, a wtedy nawet jeżeli w obrębie przejścia nie ma pieszych lub są jeszcze daleko i tak musisz się zatrzymać, bo PoRD zakazuje omijania w takich miejscach.

Natomiast powstrzymanie się od jazdy, do zejścia pieszego z jezdni dotyczy niepełnosprawnych.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 05 lipca 2021, 20:18

Cyryl8 napisał(a):Więc jeżeli on się zbliża i na skutek Twojej jazdy musi zwolnić kroku, to już kwalifikuje się jako wymuszenie.
Pytanie, czy musi? Może nie musi, tylko woli sobie poczekać, aż samochodzik przejedzie, a wtedy to już nie jest zmuszanie go do zwalniania kroku, bo sam (własną wolą) się do tego zmusił MIMO, że SPOKOJNIE mógłby wejść na jezdnię.
Cyryl8 napisał(a):Również jest tam definicja co to jest owe ustąpienie pierwszeństwa
Znamy definicję. Zauważ, że możność zwolnienia/przyspieszenia kroku albo zatrzymania przez pieszego należy traktować sytuacyjnie, o tym właśnie jest ten temat.
Cyryl8 napisał(a):Trzeba jeszcze dodać, że na owym prawym lub środkowym pasie może stać inny pojazd
Nie może, bo z treści mojego wpisy wynika, że go tam nie ma, nie komplikujmy.
Cyryl8 napisał(a):Natomiast powstrzymanie się od jazdy, do zejścia pieszego z jezdni dotyczy niepełnosprawnych.
W sensie ogólnym, bo chodzi o osoby z trudnością poruszania się, taką osobą może być np. Robert Lewandowski z nogą w gipsie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 05 lipca 2021, 20:42

W ten sposób możesz każde zwolnienie, zatrzymanie się czy ucieczkę pieszego z przejścia zakwalifikować: to jego wybór, tak chciał.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez gumik » poniedziałek 05 lipca 2021, 21:43

"(...) powstrzymanie się od ruchu, który mógłby spowodować (...)"

Czyli rozumiem, że jeśli istnieje choć cień wątpliwości, czy Twoja dalsza jazda nie spowoduje przyspieszenia, bądź spowolnienia kroku, to należy się zatrzymać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez waw » poniedziałek 05 lipca 2021, 22:36

gumik napisał(a):"(...) powstrzymanie się od ruchu, który mógłby spowodować (...)"

Czyli rozumiem, że jeśli istnieje choć cień wątpliwości, czy Twoja dalsza jazda nie spowoduje przyspieszenia, bądź spowolnienia kroku, to należy się zatrzymać.

A co jeśli się zatrzymasz i pieszy przyspieszy kroku żeby nie blokować ruchu? Też będzie to wymuszenie jeśli już tak rozdrabniamy definicje.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez szerszon » poniedziałek 05 lipca 2021, 22:47

Bez wariacji. Definicja ustąpienia i myślenie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez gumik » wtorek 06 lipca 2021, 08:44

W definicji mowa, że zmiana tempa pieszego wyniknie z mojego ruchu. Więc jeśli wyniknie z mojego zatrzymania, to nadal ustępuje pierwszeństwa.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez LeszkoII » wtorek 06 lipca 2021, 18:39

Cyryl8 napisał(a):W ten sposób możesz każde zwolnienie, zatrzymanie się czy ucieczkę pieszego z przejścia zakwalifikować: to jego wybór, tak chciał.
Nie każde. Wiesz dobrze, że istnieje w ruchu drogowym profil przezornego i nazbyt (?) ostrożnego pieszego (szczególna NAD-ostrożność 8) ). Zwykle są to osoby starsze, matki z dziećmi, inwalidów z dysfunkcjami ruchowymi pomijam, bo im się należy zatrzymanie pojazdu niezależnie czy jest przejście czy go nie ma... aczkolwiek ten przepis wdaje się (dla mnie) trochę niebezpieczny w praktyce jego przestrzegania.

Dla mnie problem wciąż NIEROZAWIĄZANY. Zaczerpnięte z definicji (ustąpienia pierwszeństwa) zwolnienie, przyspieszenie kroku / zatrzymanie przez pieszego dotyczy moim zdaniem TYLKO przypadku, gdy takie zachowanie pieszego spowodowane jest UNIKNIĘCIEM kolizji z pojazdem.

===
Ps; Mi pokonanie przejścia o długości 6 metrów zajmuje 3 sekundy i nie jest to bieganie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez mp0011 » wtorek 06 lipca 2021, 19:48

Najbardziej nie lubię, jak jadę w stronę przejścia i widzę pieszego, który staje przed nim. Na tyle daleko jestem, że spokojnie by po tym przejściu się przeczołgał dwa razy, a i tak by zdążył. Lekko zwalniam, a ten dalej stoi. Zwalniam jeszcze bardziej i pokazuję żeby szedł, ten dalej stoi. Zatrzymuję się, a ten... przebiega.

Ja straciłem czas, on stracił czas...

Ale jeszcze gorsze są sytuacje, że stoi grupa emerytek i czekają, aż się zatrzymają samochody. Wtedy wkracza jedna, najodważniejsza. Przechodzi emeryckim krokiem. Reszta obserwuje z bezpiecznych pozycji. Jak pierwszej się uda przejść, kolejne odważniejsze przechodzą (ale też nie wszystkie)... ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » wtorek 06 lipca 2021, 20:17

LeszkoII napisał(a):...Wiesz dobrze, że istnieje w ruchu drogowym profil przezornego i nazbyt (?) ostrożnego pieszego (szczególna NAD-ostrożność 8) ). Zwykle są to osoby starsze, matki z dziećmi, inwalidów....


Właśnie nie wiem.
W PoRD są trzy rodzaje pieszych:
1. pieszy,
2. niepełnosprawny używający specjalnego znaku,
3. osoby o widocznej obniżonej sprawności ruchowej.

O przezornym lub nazbyt ostrożnym pieszym nie słyszałem, ale może podałbyś odpowiedni artykuł gdzie to jest ujęte.

Ale tutaj umyka nam o wiele ważniejsza rzecz.
Otóż niezależnie co zrobi pieszy, ważne jest co Ty zrobisz.

Ile byśmy nie napisali, nie snułi domysłów, nie mamy wpływu na to jak postąpią inni, ale mamy wpływ na swoje postępowanie, więc zaczynanie rozważań o przejściu dla pieszych od dywagacji: co zrobi pieszy? spychając na drugi plan nasze zachowanie, jest od początku błędne.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez waw » wtorek 06 lipca 2021, 21:11

szerszon napisał(a):Bez wariacji. Definicja ustąpienia i myślenie.

Tak samo wariactwem jest mówienie o wymuszeniu pierwszeństwa jak pieszy zwolni przed przejściem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » wtorek 06 lipca 2021, 21:57

A w identycznej sytuacji z rowerzystą przed PdR, to też wariactwo?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez LeszkoII » środa 07 lipca 2021, 07:19

Cyryl8 napisał(a):Otóż niezależnie co zrobi pieszy, ważne jest co Ty zrobisz.
Ok, ustąpię mu pierwszeństwa nie zatrzymując się.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości