Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Postprzez mp0011 » piątek 27 sierpnia 2021, 18:43

Tak się zastanawiam, czy nie byłoby dobrym pomysłem rezygnowanie z ustalania pierwszeństwa znakami na dużych skrzyżowaniach sterowanych sygnalizacją, w przypadku awarii lub wyłączenia jej na noc.

Wiem, że pewnie przepisy nakazują ustalenie pierwszeństwa (zwłaszcza na większych z wieloma pasami), ale realia są takie, że:

- jeżeli sygnalizacja nie działa w nocy, kierujący jadący "drogą z pierwszeństwem", zwłaszcza szeroką, lecą ile fabryka dała, często nieprzepisowo. Mając w głowie pierwszeństwo, nie zastanawiają się, czy piesi nie chcą skorzystać z przejścia, albo rowerzyści.

- Jeżeli awaria jest w dzień, osoby z drogi podporządkowanej mają niewielkie szanse wjechać. Tworzą się korki i przepychanki. Oczywiście problemy pieszych i rowerzystów, z pierwszego punktu są jeszcze większe.

Czy gdyby odebrać pierwszeństwo w takiej sytuacji... sytuacja nie byłaby lepsza? Taki kierowca nie mógłby beztrosko lecieć przez miasto, tylko na każdym skrzyżowaniu musiałby przynajmniej zerknąć w prawo. Jechałby więc wolniej, przy okazji zwiększając szanse pieszych na skorzystanie z przejść...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2334
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Postprzez Cyryl8 » piątek 27 sierpnia 2021, 21:27

we Wrocławiu w centrum jest skrzyżowanie na pl. Legionów, które nie ma ustalonego pierwszeństwa jednak zawsze działa tam sygnalizacja świetlna.

czy zawsze tego do końca nie wiem, bo parę razy przejeżdżałem tamtędy w nocy i sygnalizacja działała.
jednak bywają sytuacje, gdy sygnalizacja ulega awarii, a to czasami się zdarza.
wtedy na tym skrzyżowaniu jest totalny Sajgon.
korki sięgają dwa skrzyżowania wcześniej.
całkowity chaos.

więc chyba lepiej sprawdzić jak już to funkcjonuje.
Cyryl8
 
Posty: 1139
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Postprzez mp0011 » piątek 27 sierpnia 2021, 21:39

Jak jest D1 też jest zasadniczo sajgon, z tym, że dodatkowo jeszcze jedni pędzą bez patrzenia, a inni próbują przejść np. przez pasy, albo czekają paręnaście minut aż ktoś się zlituje. Może przydałoby się inne rozwiązanie?

Właściwe pytanie brzmi: Czy na Placu Legionów, oprócz tego że jest korek (bo i tak będzie) jest niebezpiecznie?
Czy piesi mogą przejść? Rowerzyści przejechać? Kierowcy z podporządkowanej przejechać?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2334
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Postprzez Cyryl8 » sobota 28 sierpnia 2021, 07:27

1. początkowo założyłeś, że tak miałoby być w nocy lub wtedy gdy ruch jest mały, tak przynajmniej zrozumiałem.
wtedy zamiast jednych pędzących jak wariaci, mielibyśmy jednych i drugich pędzących jak wariaci i moim zdaniem nic dobrego by z tego nie wyszło.
tak przynajmniej jedni uważają.

2. w takich przypadkach (noc, mały ruch) oczekiwanie paręnaście minut jest (moim zdaniem) nierealne, bo wtedy i samochodów mało i pieszych i rowerzystów.

3. co do pl. Legionów, korek jest w przypadku wyłączenia świateł, jeżeli one działają da się w miarę przejechać, choć musisz czekać czasem jeden, czasem dwa cykle, ale przynajmniej inne skrzyżowania nie są blokowane.
gdy światła ulegną awarii podczas dnia gdy jest ruch, wszystko stoi. trzeba założyć, że na przejechanie okolic tego placu stracisz półgodziny (odcinek paręset metrów).
do tego trzeba dodać sparaliżowanie innych pobliskich skrzyżowań.

czy jest bezpieczniej - TAK, bo jak samochody stoją, to wypadków jest mniej.
zdarzają się oczywiście kolizje, ale te przy szybkości pieszego kończą się otarciami i porysowaniem karoserii.
to jak na autostradzie, gdy jest korek, to nawet wypadek kończy się dla uczestników mniejszymi konsekwencjami gdy pojazdy jadą 10km/h niż by jechały 140km/h.

ale chyba nie o to chodzi.
Cyryl8
 
Posty: 1139
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Skrzyżowania równorzędne przy braku sygnalizacji.

Postprzez waw » czwartek 16 września 2021, 13:37

Pomysł nie jest dostosowany do naszych realiów. Sprawdziłby sie w krajach południowej Azji gdzie przepisów o pierwszeństwie przejazdu sie nie stosuje i ludzie się przeplatają na skrzyżowaniach.

W naszym kraju niewypałem są skrzyżowania równorzędne na osiedlowych ulicach bo większość osób (poza praktycznie naukami jazdy) i tak uznaje pierwszeństwo drogi głowniejszej/szerszej a nie zasady prawej strony. Gdyby wprowadzić równorzędność na głównych skrzyżowaniach stworzyłoby to dodatkowe zagrożenie.

Natomiast skrzyżowania z sygnalizacją są zazwyczaj fatalnie skanalizowane więc przy awarii sygnalizacji świetlnej skręt w lewo jest trudny i czasochłonny że bardziej opłaca się skręcić w prwo i w najbliższym możliwym miejscu zawrócić.
mp0011 napisał(a):Jak jest D1 też jest zasadniczo sajgon, z tym, że dodatkowo jeszcze jedni pędzą bez patrzenia, a inni próbują przejść np. przez pasy, albo czekają paręnaście minut aż ktoś się zlituje. Może przydałoby się inne rozwiązanie?

Bez D1 też będą pędzić bo nie każdy patrzy na znaki. Rzowiązaniem może być na głównych skrzyżowaniach ronda z sygnalizacją i wdrożenie przepisów z krajów Europy Zachodniej - przy wyłączonej sygnalizacji przejścia dla pieszych stają się przejściami sugerowanymi bez pierwszeństwa pieszego.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości