Postój planowy autobusu na przystanku

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postój planowy autobusu na przystanku

Postprzez Radhezz » czwartek 27 stycznia 2022, 16:49

Dzisiaj taka ciekawostka:
Zlikwidowano jakiś czas temu dworzec autobusowy celem przebudowy (już prawie 2 lata temu) i od tej pory są wyznaczone stanowiska postojowe na jednej z ulic miasta.

Mieszkańcom od początku jest to cierniem w zadzie, ale dziś czytam pismo z Miejskiego Zarządu Dróg, że były skargi, sprawa została zgłoszona na policję i straż miejską, i że od teraz autobus nie może stać na stanowisku dłużej niż 5 minut, a z włączonym silnikiem nie dłużej niż minutę...

Tak siedzę i się zastanawiam czy komuś aby sufit na łeb nie spadł... Autobus nie zatrzymuje się tam bo chce, tylko tak ma wyznaczone miejsce postojowe - jego zatrzymanie wynika zatem poniekąd z warunków ruchu, a czas postoju wynika z obsługi pasażerów. Inaczej zatrzymanie na przystanku na drodze z zakazem byśmy musieli traktować jako wykroczenie. Także nie wiem jaką oni mają podstawę prawną do podejmowania tematu w ogóle.

Jeszcze weselej się robi w temacie wyłączania silnika - tutaj rzeczywiście jest przepis ogólny (nie pamiętam już dokładnie jaki był limit czasu), ale znowuż - zatrzymanie na przystanku w celu obsługi pasażerów nie jest postojem - uzasadnienie jak wyżej z zakazem zatrzymywania.

Ciekaw jestem waszych opinii i uwag w tym temacie :)
[B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 714
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Postój planowy autobusu na przystanku

Postprzez Cyryl8 » piątek 28 stycznia 2022, 10:28

mam mieszanie odczucia, bo gdybym był mieszkańcem tej ulicy, to też nie byłbym zadowolony, gdyby pod moim oknem stawały by autobusy i jeszcze z włączonymi silnikami.
ale z drugiej strony jest to rozwiązanie tymczasowe i dla większości mieszkańców.
ile autobus ma stać na przystanku, to już kwestia ogranizacji jego rozkładu jazdy.
jeżeli mamy do czynienia z autobusem dalekobieżnym, który ma zapakować ponad 50 osób z umieszczeniem bagaży w lukach, skasowaniem biletów, to jeżeli kierowca jest sam, trudno sie zmieścić w 5 minutach.
dodatkowo kierowca to nie automat, więc jak już trochę się nadźwiga, bo przerzucanie walizek i toreb w lukach bagażowych to wysiłek fizyczny, trudno oczekiwać, aby bez wytchnienia wsiadł za kierownicę i jechał przez najbliższe 4,5h w jednej pozycji bezpiecznie.

co do okresu włączenia silnika:
autobus podjeżdżający ma już nabite powietrze i nie ma potrzeby, aby silnik pracowął dalej.
w ziemie autobusy mają niezależne układy ogrzewania, więc również nie wymaga to pracy silnika.
inaczej ma się to, gdy autobusy są wiekowe, akumulatory słabe, a układy pneumatyczne trzymają powietrze bardzo krótko.

jedyny wyjątek jest taki, gdy autobus ma w pobliżu miejsce parkingowe i rano podjeżdża na pierwszy kurs wyziębiony z zaszronionymi szybami, to nawet mokre ogrzewanie postojowe nie jest w stanie ogrzać płynu chłodzącego do właściwej temperatury, a co za tym idzie wnętrza pojazdu.
nikt z nas nie chciałby jechać autobusem z Wrocławia do Opola, gdy w autobusie robi się ciepło dopiero w połowie drogi, gdzieś koło Brzegu.

natomiast musimy pamiętać o lecie, gdy autobus w którym nie działa klimatyzacja nagrzewa się bardzo szybko.
tutaj już musi on mieć włączony silnik.
Cyryl8
 
Posty: 1146
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Postój planowy autobusu na przystanku

Postprzez waw » sobota 29 stycznia 2022, 20:11

Pamiętam że swego czasu podobny problem był w Puławach. Po likwidacji dworca autobusowego z bezpłatną toaletą autobusy stawały na przystanku. Skargi były takie że pasażerowie załatwiali się pod oknami okolicznych mieszkań (bo i nie było gdzie).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości