Sygnalizacja Świetlna

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sygnalizacja Świetlna

Postprzez dorotka22 » środa 09 lutego 2022, 23:45

Witam !
Pytanie odnośnie skrzyżowania Kapelanka - Twardowski w Krakowie . Skrzyżowanie kolizyjne i do tego sygnalizacja świetlna do skrętu w prawo.
https://ibb.co/XthvHv7
Światło zielone u góry a do skrętu w prawo czerwone, czyli rozumiem że czekamy na prawym pasie na zielone? Nie ma wydzielonych pasów.
https://www.google.com/maps/@50.0434777,19.9227463,3a,75y,351.76h,83.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXWEMtCkCB9EHY3z4sByncg!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e1
Pozdrawiam.
dorotka22
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 09 lutego 2022, 23:31

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez LeszkoII » czwartek 10 lutego 2022, 21:37

dorotka22 napisał(a):Światło zielone u góry a do skrętu w prawo czerwone
To jest sygnał żółty, nie czerwony, a do tego zapewne migający.
Na górze sygnalizatora masz czerwony, zapalany gdy nadjeżdża tramwaj: https://goo.gl/maps/qo8iSBSsK357vFKFA

Tak czy inaczej, oznakowanie nielegalne, bo sugerujące sygnalizację kierunkową (S-3), która nie jest nadawana przez sygnalizator dwu-komorowy (dwie lampy na urządzeniu). W dodatku brak wyświetlania na takim sygnalizatorze sygnału zielonego definitywnie dyskwalifikuje taki sygnalizator. W sensie prawnym: akurat taki sygnalizator nie ma żadnego znaczenia (z uwagi na strzałki znajdujące się na soczewce sygnalizatora).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 02:29

Moim zdaniem, przepisy przewidują takie rozwiązanie - właśnie przy torowisku.
Obrazek

To, że na grafice nie ma strzałek, moim zdaniem nie ma znaczenia - grafika przedstawia sekwencję a nie wzór. Przecież nie będą rysowali każdej możliwej kombinacji strzałek na tarczy.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez LeszkoII » piątek 11 lutego 2022, 07:19

mp0011 napisał(a):To, że na grafice nie ma strzałek, moim zdaniem nie ma znaczenia - grafika przedstawia sekwencję a nie wzór.
Ale co miałyby oznaczać te strzałki? Jeżeli mam sygnał czerwony to nie mam prawa wjechać za sygnalizator - niezależnie czy sygnał ma postać strzałki czy nie. Analogicznie z kolorem żółtym - ignoruję strzałkę, bo nie wiem co oznacza.

Mamy kolizję sygnałów: zielonego S-1 z czerwonym (dwukomorowy). W przypadku zielonego (na S-1) z żółtym migającym (dwukomorowy) nie ma kolizji, przy czym należałoby uwzględnić sygnał S-1 a żółty dodatkowo wzmacniałby obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 08:15

Nie wiem w czym problem widzisz.

Wjeżdżam na zielonym na S1 (ogólnym) a następnie zatrzymuję się (z kierunkowskazem) na dwukomorowym S3, jeżeli chcę skręcać. Jakby go nie było, to i tak bym musiał się zatrzymać żeby puścić tramwaj przy skręcie.

Jeżeli nie chcę skręcać, to mnie on po prostu nie intresuje.

Jeżeli dwukomorowe S3 miga na żółto, jadę jakby go nie było, jakbym wjechał tylko mijając S1 - ustępując pierwszeństwa tramwajom. Jeżeli zapala się na żółto, informuje że zaraz będzie czerwony, więc jadę zgodnie z przepisami.

Dodam, że w żaden sposób ten sygnalizator nie upoważnia kierującego do zakładania bezkolizyjności, np. z pieszymi czy innymi kierunkami ruchu.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 10:23

problem jest w tym, że sygnalizacja świetlna ma ułatwiać, sprawić aby sytuacja na skrzyżowaniu była czytelna i jednoznaczna dla wszystkich.

po co wywalać kupę kasy na sygnalizację świetlną, która komplikuje sytuację na skrzyżowaniu?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 10:56

Podejrzewam, że jakby kierowcy stosowali się do przepisów i nie dochodziło by tam do wjechania prosto pod tramwaj, nie musiano by dokładać dodatkowych świateł, które jedyne co robią to wymuszają stosowanie już obowiązujących przepisów.

One tak na prawdę nic nie zmieniają, jeździ się dokładnie tak, jak gdyby ich nie było, bo zachowanie wymuszane przez nie jest mocno zbliżone do zasad ogólnych. I wątpię, żeby czerwony włączało się jak żaden tramwaj nie jedzie...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez LeszkoII » piątek 11 lutego 2022, 11:43

mp0011 napisał(a):Wjeżdżam na zielonym na S1 (ogólnym) a następnie zatrzymuję się (z kierunkowskazem) na dwukomorowym S3
A po co masz się zatrzymywać, skoro sygnał zielony nadawany przez S-1 zezwala na wjazd za sygnalizator. Dlaczego mam się stosować do sygnału czerwonego na "pseudo S-3" skoro wolę sobie wybrać obowiązujący mnie sygnał zielony na legalnie użytym S-1.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 11:50

Jakby ten S3 wisiał obok S1, na tym samym słupie, przed linią warunkowego zatrzymania, to też miałbyś takie dylematy, czy skręcając stosujesz się do "ogólnego" czy kierunkowego?

Czy poprawiło by sytuację, gdyby ten S3 działał w takiej samej fazie jak obecnie tylko miał dodatkową komorę, która nigdy by nie świeciła?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez gumik » piątek 11 lutego 2022, 12:37

Cyryl8 napisał(a):po co wywalać kupę kasy na sygnalizację świetlną, która komplikuje sytuację na skrzyżowaniu?
czy ja wiem. Takiej sygnalizacji pełno można spotkać. Dla mnie jest czytelna. Nie zauważyłem żeby ktoś miał z nią problemy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez LeszkoII » piątek 11 lutego 2022, 17:26

mp0011 napisał(a):Jakby ten S3 wisiał obok S1, na tym samym słupie, przed linią warunkowego zatrzymania, to też miałbyś takie dylematy, czy skręcając stosujesz się do "ogólnego" czy kierunkowego?
Z efektem powyższej sytuacji mamy właśnie do czynienia. S-1 nad jezdnią, więc dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach. "Pseudo S-3" z prawej strony jezdni. więc dotyczy wszystkich skręcających w prawo. Nie pamiętam, można sprawdzić, czy S-3 może wisieć nad jezdnią tak jak ten S-1 z linku w pierwszym poście. Nie jestem też pewien, czy można łączyć na tym samym wlocie S-1 z S-3, tzn. czy jeżeli mamy jakiś S-3 to pozostałe sygnalizatory też muszą być S-3.
mp0011 napisał(a):Czy poprawiło by sytuację, gdyby ten S3 działał w takiej samej fazie jak obecnie tylko miał dodatkową komorę, która nigdy by nie świeciła?
Nie poprawiło ze względu na inną sekwencję nadawania sygnałów, a poza tym w rozporządzeniu ws. znaków i sygnałów skorzystano z konstrukcji "sygnalizator --> barwa nadawanego sygnału --> znaczenie sygnału".
gumik napisał(a):Takiej sygnalizacji pełno można spotkać. Dla mnie jest czytelna. Nie zauważyłem żeby ktoś miał z nią problemy.
Jeżeli przejadę za ten sygnalizator dwukomorowy nadający sygnał czerwony, a na S-1 będzie się palić zielone, to moje zachowanie będzie i jednocześnie nie będzie czynem zabronionym, więc taki czyn nie będzie bezprawny, czyli sprawa nadaje się do umorzenia z powodu braku znamion wykroczenia.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 21:03

gumik napisał(a):
Cyryl8 napisał(a):po co wywalać kupę kasy na sygnalizację świetlną, która komplikuje sytuację na skrzyżowaniu?
czy ja wiem. Takiej sygnalizacji pełno można spotkać. Dla mnie jest czytelna. Nie zauważyłem żeby ktoś miał z nią problemy.


nie bardzo się rozumiemy, takie ustawienie i działąnie sygnalizacji ma być proste czytelne i jednoznaczne dla wszystkich, nie tylko dla jednego.

jeżeli uważasz, że wszyscy użytkownicy dróg są tacy jak Ty, kubek w kubek, to przyznaje Ci rację.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez gumik » piątek 11 lutego 2022, 22:42

Pewnie, że nie wszyscy są tacy jak jak. Ale od czasu kiedy mam prawo jazdy było sporo dyskusji wśród znajomych na inne tematy. Inne nie do końca jasne sytuacje. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś narzekał na tego typu sygnalizację.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja Świetlna

Postprzez Amos » wtorek 15 lutego 2022, 21:14

gumik napisał(a):Pewnie, że nie wszyscy są tacy jak jak. Ale od czasu kiedy mam prawo jazdy było sporo dyskusji wśród znajomych na inne tematy. Inne nie do końca jasne sytuacje. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś narzekał na tego typu sygnalizację.

Bo pewnie spotykali same dwukomorowe sygnalizatory na przecięciach dróg z torami tramwajowymi, a nie połączone z S-1...
To nie prędkość zabija, tylko bezmyslność, złe przepisy i kiepska infrastruktura...
Avatar użytkownika
Amos
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 14:32
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości