Nowe limity prędkości - propozycje

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 marca 2022, 21:20

znalazłem coś takiego - https://autokult.pl/44275,etsc-proponuj ... tostradach

ciekawy jestem czy trafi to do realizacji, a jeżeli tak, to w jakim stopniu.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez ks-rider » poniedziałek 21 marca 2022, 23:17

W doopie mam obnizenie limitow predkosci, bo szybko nie jezdze ale 130km/h na autostradzie to minimum !

Moj motur juz nanI - szym biegu te 120 km/h rozwija :mrgreen: na II - ce 170 km/h ! :mrgreen:
Obnizenie limitow nie bedzie sprzyjac obnizeniu spalania a po prostu kasowaniu ludzi za przekroczenia.

Niech wiec wprowadza bobrowolne ograniczenia ale i predkosc minimalna !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez gumik » wtorek 22 marca 2022, 00:07

ks-rider napisał(a):Obnizenie limitow nie bedzie sprzyjac obnizeniu spalania
Nie prawda. Jakakolwiek prędkość większa niż 100-110 (a może i nawet 90) zużyje więcej paliwa na tym samym odcinku - opory powietrza, tarcie. Siła oporu powietrza rośnie kwadratowo wraz ze wzrostem prędkości!
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez ks-rider » wtorek 22 marca 2022, 09:05

gumik napisał(a):
ks-rider napisał(a):Obnizenie limitow nie bedzie sprzyjac obnizeniu spalania
Nie prawda. Jakakolwiek prędkość większa niż 100-110 (a może i nawet 90) zużyje więcej paliwa na tym samym odcinku - opory powietrza, tarcie. Siła oporu powietrza rośnie kwadratowo wraz ze wzrostem prędkości!


To, o czym mowisz,to oczywista oczywistosc, mi bardziej chodzio roznice meidzy 100 a 80 czy nawet 90 km/h ta roznica jest tak minimalna, ze generalnienie wchodzi w rachube, czyba, ze rozmawiamy tu o raptem 0,3 l / 100 km przy roznicy 10 km/h. Opory o ktorych wspominasz, bardziej daja sie odczucprzy predkosciach 100 czy wiecej km/h.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Cyryl8 » wtorek 22 marca 2022, 11:40

to też zależy od wielkości samochodu i jego budowy.

dla pojazdów o kiepskiej aerodynamice różnice będą znaczące, a to przede wszystkim cięzarówki, autobusy, czy nawet kampery akowy.
starym kamperem przy prędkości 85km/h mieściłem się w 9l/100km, ale jadąc 110km/h zużycie rosło do 12-13l/100km.

dla mnie to trochę naciągane, bo największe zużycie i różnice są dla pojazdów użytkowych, które mają i tak ograniczenia: 70km/h poza opbszarem zabudowanym i 80km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych.
problemem jest egzekwowanie tego.
jeżeli nie potrafimy sprawić aby pojazdy jeździły zgodnie z ograniczeniami, to jakie znaczenie ma jakie te ograniczenia będą?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez gumik » wtorek 22 marca 2022, 13:33

Zupełnie żadnego. Lepiej jakby ktoś się zajął egzekwowaniem utrzymywania bezpiecznej odległości między pojazdami.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Blacksmith » wtorek 22 marca 2022, 18:13

Bardzo ciekawe czy Niemcy się zgodzą aby im obniżyć prędkość na autostradach do powiedzmy 110km/h.

Polacy tak tego nie odczują bo u nas dalej autostrad jak na lekarstwo.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez gumik » wtorek 22 marca 2022, 19:47

To prawda, choć uczciwie trzeba przyznać, że sytuacja się stopniowo poprawia. Np. czasami jeżdżę z Krakowa do Lublina (w uproszczeniu) i e drugą stronę. Jeszcze z 10 lat temu taka podróż, to przynajmniej 5 godzin. Czasami 6. Ostatnio jechałem ok. 4. Autostrada+ekspresówka dały radę. Bez konieczności zwalniania w zabudowanym, czy wleczenia się za TIRami bez opcji bezpiecznego wyprzedzenia. Nie twierdzę, że jest idealnie, ale takie poprawy zauważam z roku na rok.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez ks-rider » wtorek 22 marca 2022, 20:38

gumik napisał(a):Lepiej jakby ktoś się zajął egzekwowaniem utrzymywania bezpiecznej odległości między pojazdami.


Gumik od dzisiaj moim najwieksiejszym i najlepsiejszym przyjacielem ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez ks-rider » wtorek 22 marca 2022, 20:40

Blacksmith napisał(a):Bardzo ciekawe czy Niemcy się zgodzą aby im obniżyć prędkość na autostradach do powiedzmy 110km/h.

Polacy tak tego nie odczują bo u nas dalej autostrad jak na lekarstwo.

Dzisus Krajst, Blacksmith, czys ty sie szaleju....

Maja na wlasne zyczenie rozlozyc swoj przemysl automobilny ?

Przeciez to samozaoranie !


Co najwyzej ogranicza do Richtgeschwindigkeit i chyba na tym sie skonczy.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez gumik » wtorek 22 marca 2022, 21:02

ks-rider napisał(a):
gumik napisał(a):Lepiej jakby ktoś się zajął egzekwowaniem utrzymywania bezpiecznej odległości między pojazdami.


Gumik od dzisiaj moim najwieksiejszym i najlepsiejszym przyjacielem ! :mrgreen:


:wink:

<3
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Cyryl8 » wtorek 22 marca 2022, 22:52

przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że w Unii Europejskiej drogami jest przewozone 45% towarów, więc prywatne samochody osobowe to znaczny udział w zużyciu paliwa.
w Polsce drogami przewozi się ponad 80% ładunków, więc ograniczenia prędkości dla innych pojazdów oprócz użytkowych trochę traci sens.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Blacksmith » środa 23 marca 2022, 00:58

ks-rider napisał(a):Dzisus Krajst, Blacksmith, czys ty sie szaleju....

Oczywiście z mojej strony to było takie pytanie ironiczne. Na takie ograniczenia z pewnością by się nie zgodzili.
gumik napisał(a): sytuacja się stopniowo poprawia

Fakt, że się poprawia. Ale myślę, że za wolno. Nie wiem czy chociaż połowy km autostrad co mają Niemcy ja się doczekam w Polsce w autostradach i drogach ekspresowych do końca życia.

A tutaj na zdjęciu zaznaczyłem czarnym kolorem autostradę co bym widział aby zbudowali w Polsce jako następną (na czerwono zaznaczone autostrady istniejące). Moim zdaniem północna Polska jest trochę olewana pod tym względem.
Oczywiście autostrad i dróg ekspresowych trzeba dużo więcej.

Obrazek
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Cyryl8 » środa 23 marca 2022, 06:58

podawaj aktualne mapy, bo z tego co napisałeś są w Polsce w tej chwili tylko 3 autostrady/drogi ekspresowe. a to nieprawda.

sam w tamtym roku jechałem z Wrocławia S3 do Szczecina i dalej S6 do Ustronia morskiego, czyli poza dwupasmówkami zrobiłem tylko 10km w drodze nad morze.
w tamtym roku byłem nad morze 5 razy więc najlepiej mogę powiedizeć jak przydatne są te drogi.

stan aktualny jest tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrad ... a_mapa.png

no i na północy trochę też tego jest.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Nowe limity prędkości - propozycje

Postprzez Blacksmith » środa 23 marca 2022, 07:40

Na mojej mapie są grubą czerwoną kreską zaznaczone autostrady a cieńszą mocno zieloną kreską zaznaczone drogi ekspresowe. A więc co z nią nie tak?

Ale co do dróg ekspresowych jest jedno ALE... Są u nas drogi jednojezdniowe (po jednym pasie ruchu w każdą stronę) które nie wiedzieć czemu mają status dróg ekspresowych. Nie mogę znaleźć informacji jaki procent takich dróg stanowią wszystkie drogi ekspresowe w Polsce ale taką jest np. S22 z Elbląga w kierunku Kaliningradu.

Naprawdę nie wiem czemu nazywa się takie drogi drogami ekspresowymi. Dlatego, że można jechać na nich do 100 km/h w przeciwieństwie do dróg krajowych gdzie można do 90 km/h? Nazywają je ekspresówkami chyba tylko po to aby sztucznie podwyższyć statystykę ilości dróg ekspresowych w Polsce.

Oczywiście można zmienić na siłę ustawę/przepisy i uznać od przyszłego miesiąca wszystkie Polskie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, itd. za drogi autostradowe, a wtedy wyjdzie na to, że mamy autostrad o wiele więcej niż Niemcy.
Ale chyba nie o to nam chodzi.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości