Jak jechać? jak sygnalizować?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 20 czerwca 2022, 20:25

na jednym z wrocławskich skrzyżowań stoi takie oznaczenie jak na zdjęciu.

znaki są ze sobą w pewnej sprzeczności, bo mamy znak pionowy (C-5) nakazujący nam jazdę na wprost, a na tym samym słupku sygnalizację świetlną (S-3), nakazującą na jazdę w lewo.

jeżeli przyjmiemy, że w myśl art. 5 sygnalizacja świetlna ma pierwszeństwo przed znakami pionowymi, to przy włączonej sygnalizacji świetlnej skręcamy w lewo, a przy niedziałąjącej sygnalizacji jedziemy na wprost.

problem w tym, że tam jest jedna droga, którą można jechać.

i teraz pozostaje sprawa sygnalizacji kierunkowskazem, bo idąc tym tokiem myślenia, przy działąjącej sygnalizacji włączamy kierunkowskaz, bo skręcamy zgodnie z tą sygnalizacją, przy niedziałającej - nie włączamy, bo jedziemy na wprost zgodnie ze znakiem nakazu.

nie mogę się podeprzeć zdjęciem, bo na googlemaps i googleearth są zdjęcia dawno nieaktualne, które nie oddają obecnego stanu rzeczy. obraz widoczny na tych mapach jest z 2018 roku lub z dawnejszego okresu.
Załączniki
20220614_145306.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez RossoneriDevil » poniedziałek 20 czerwca 2022, 21:01

Czy napisałeś do ZDM z zapytaniem, co autor miał na myśli?
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » wtorek 21 czerwca 2022, 06:14

U nas jest ZDiUM (zarząd dróg i utrzymania miasta ul. Długa 49).
Nie pisałem.
Mi to nie przeszkadza, jeżdżę tamtędy kilka razy w tygodniu i jakoś zawsze dojadę do celu.

Wydaje mi się, że takie oznakowanie jest złym świadectwem nie kierowców, ale ZDiUM-u.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez gumik » środa 22 czerwca 2022, 14:28

Myślę, że technicznie oznakowanie jest poprawne.

"Znak obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy."

A więc to po to, żeby pod prąd nie skręcić.
Sygnalizator dotyczy skrzyżowania.

Czytelne to oznakowanie?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » środa 22 czerwca 2022, 15:36

akurat na znak nakazu nikt nie zwraca uwagi, bo i tak innej drogi nie ma.

większość kierowców jeżdżących tam na codzień nie wiem, że on się tam znajduje.

moim zdaniem to marnostarswo pieniędzy i stawianie znaków, których nadmiar powoduje rozproszenie uwagi kierowców, którzy jadą tamtędy bardzo rzadko i zwracają uwagę na znaki.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez axel234 » niedziela 03 lipca 2022, 01:15

jeżeli przyjmiemy, że w myśl art. 5 sygnalizacja świetlna ma pierwszeństwo przed znakami pionowymi


Serio w sytuacji ze zdjęcia, art. 5 ma zastosowanie?
axel234
 
Posty: 138
Dołączył(a): środa 17 października 2012, 23:32

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » niedziela 03 lipca 2022, 07:35

nie wiem, ale czy masz jakieś inne rozwiązanie?

znak pionowy nakazuje nam jazdę prosto, więc nie syganlizujemy.
sygnalizator kierunkowy nakazuje nam jazdę w lewo i w tym wypadku należałoby to sygnalizować.

nie da się tych dwóch rzeczy zrobić jednocześnie, więc jak?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez axel234 » poniedziałek 04 lipca 2022, 01:17

Mam na myśli to, że błędnie przyjmujesz, że w sytuacji ze zdjęcia (znak nakazu + sygnalizacja), "w myśl art.5", "sygnalizacja świetlna ma pierwszeństwo przed znakami pionowymi".
axel234
 
Posty: 138
Dołączył(a): środa 17 października 2012, 23:32

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 04 lipca 2022, 09:28

Dlatego też zapytałem jakie Ty proponujesz rozwiązanie, tak aby być w zgodzie z przepisami?

1. Gdy sygnalizacja jest włączna.
2. Gdy sygnalizacja jest wyłączona?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez MarcinLDK » poniedziałek 04 lipca 2022, 13:01

Moim zdaniem, niezależnie od działania sygnalizatora, należy sygnalizować. Jak już wcześniej ktoś zauważył, znak C-5 odnosi się w tym przypadku do "miejsca, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy". Przez to miejsce należy przejechać na wprost, co wcale nie wyklucza przejechania z włączonym kierunkowskazem. Podobnie jest na skrzyżowaniach z drogami dwujezdniowymi bez znaku C-5, gdy skręcasz w lewo. Nie skręcasz w pierwszą jezdnię, bo wjechałbyś pod prąd. Skręcasz dopiero w drugą, ale jednak podjeżdżasz do skrzyżowania z włączonym lewym kierunkowskazem.

Jeśli 10 metrów przed skrzyżowaniem, po prawej stronie, jest droga wewnętrzna, a ja skręcam w prawo na skrzyżowaniu, to włączam prawy kierunkowskaz jeszcze przed drogą wewnętrzną. W takiej sytuacji włączający się do ruchu z drogi wewnętrznej muszą wziąć pod uwagę fakt, że znajdujemy się tuż przed skrzyżowaniem i prawy kierunkowskaz wcale nie musi oznaczać zmiany kierunku jazdy w najbliższym możliwym miejscu. Gdybym zwlekał i włączył prawy kierunkowskaz 10 metrów przed skrzyżowaniem (zważywszy, iż dopuszczalna prędkość w tym miejscu wynosi 60 km/h), to nie sygnalizowałbym "zawczasu".

Art. 5 ust. 3 oczywiście nie ma zastosowania, gdyż odnosi się jedynie do znaków regulujących pierwszeństwo przejazdu. Intencje zarządcy drogi są dla mnie jasne, choć nie mam pewności czy oznakowanie jest właściwe - musiałbym sięgnąć do rozporządzenia. Jeśli jednak jest nieprawidłowe, to problemem jest nie samo sygnalizowanie, ale potencjalna sprzeczność, która jest nieusuwalna.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 04 lipca 2022, 13:44

No dobrze, jeżeli sygnalizacja nie działa mamy znak nakazujący jazdę na wprost, do którego się stosuję, więc co mam sygnalizować?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez MarcinLDK » poniedziałek 04 lipca 2022, 14:09

Wygląda na to, że znak odnosi się do najbliższej jezdni, a skręcasz w lewo w następną jezdnię na tym samym skrzyżowaniu (popraw mnie, jeśli się mylę - nie znam tego skrzyżowania i bazuję tylko na załączonym zdjęciu).

Skręcasz w lewo niezależnie od tego, czy sygnalizator działa. Ba, on mógłby nawet nie istnieć. Wtedy też skręcasz w lewo, ale już nie bezkolizyjnie. Czasem sam się zastanawiam, czy wybrany przeze mnie kierunek jazdy to jeszcze prosto, czy już w lewo. Wtedy z pomocą może przyjść właśnie sygnalizator kierunkowy albo znaki poziome w postaci strzałek. Ale tutaj (podkreślam, sugeruję się tylko tym zdjęciem) zmiana kierunku jazdy w lewo jest wyraźna. W związku z tym, niewątpliwie należy ją sygnalizować. A przez pierwszą jezdnię, zgodnie z dyspozycją znaku C-5, przejechać na wprost.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 04 lipca 2022, 15:16

MarcinLDK napisał(a):...Czasem sam się zastanawiam, czy wybrany przeze mnie kierunek jazdy to jeszcze prosto, czy już w lewo...


Właśnie o to chodzi, według jednego znaku jedziesz prosto, według drugiego skręcasz.
A oba znaki stawiała ta sama instytucja i były opracowywane przez jednego inżyniera ruchu w ramach projektu organizacji ruchu w tym samym miejscu.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jak jechać? jak sygnalizować?

Postprzez MarcinLDK » poniedziałek 04 lipca 2022, 15:51

Cyryl8 napisał(a):Właśnie o to chodzi, według jednego znaku jedziesz prosto, według drugiego skręcasz.

Robisz jedno i drugie, tylko w różnych miejscach. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że na skrzyżowaniu zmieniasz kierunek jazdy w lewo. Nawet gdyby tam stał sygnalizator S-1, to geometria skrzyżowania jest jednoznaczna. Następuje zmiana kierunku jazdy w lewo, to nie ulega wątpliwości.

Kluczem do zrozumienia tego oznakowania jest fakt, że znak C-5 nie odnosi się do całego skrzyżowania, ale do najbliższego miejsca, w którym możliwa jest zmiana kierunku jazdy. Po przejechaniu na wprost przez pierwszą jezdnię (dostosowaniu się do znaku C-5), skręcasz w lewo.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości