przez kopan » piątek 06 kwietnia 2007, 20:23
Jestem ciekaw czy egzaminatorzy mają jakieś wytyczne kiedy należy uznać że przejechanie linii podwójnej ciągłej jest błędem a kiedy należy uznać że nie jest to błąd.
Czy są takie wytyczne dla instruktorów.
A może te wytyczne to co napisał
<child-in-time>
<<<<< Jeśli dochodzi do złamania przepisu wskazanego w tabeli 12 a nie było istotnych przesłanek by ten przepis został naruszony to przerywam egzamin i wynik negatywny. Jeśli jednak sytuacja na drodze zmusza kierującego do naruszenia przepisu wskazanego w tabeli 12 to Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI dopuszcza się takie postępowanie. >>>>>>
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przejeżdżanie linii podwójnej ciągłej i najeżdżanie na nią jest zabronione.
Przepisy przewidują jedynie odstępstwo od tego przepisu dla pojazdu uprzywilejowanego i w ypadku kierowania ruchem przez osoby uprawnione.
Oczywistością wydaje się fakt konieczności przejechania tej linii gdy pas ruchu jest zablokowany np. przez zepsuty pojazd.
Ale co z wyprzedzaniem rowerzysty???
Biorąc pod uwagę przepis: <<<<<. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby - zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. >>>>>
Należałoby przejechać podwójną ciągłą z zachowaniem szczególnej ostrożności , by ruchu nie tamować. ???
Czy taka sytuacja zmusza czy nie zmusza kierującego pojazdem egzaminacyjnym od przejechania tej linii. ???