Witam raz jeszcze dzisiaj;
Pytanie w sprawie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, na którym nie mamy ruchu kierowanego [choć akurat to nie ma znaczenia dla mojego pytania].
Art. 26. 1. Ustawy określa, iż kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Z tym, że jeśli „przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio DO PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH W MIEJSCU, W KTÓRYM RUCH POJAZDÓW JEST ROZDZIELONY WYSEPKĄ LUB ZA POMOCĄ INNYCH URZĄDZEŃ NA JEZDNI” [art. 13 ust. 8 Ustawy].
Jeśli ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni to sprawa dość prosta. Pieszemu znajdującemu się na wysepce lub przechodzącemu przez przejście na pasie ruchu dla kierunku przeciwnego - z lewej strony do nadjeżdżającego pojazdu [„przejście odrębne”] nie ustępujemy pierwszeństwa póki nie znajdzie się na przejściu przez które zamierzamy przejechać... Sprawa prosta o ile mamy na jezdni „wysepkę” lub „inne urządzenia na jezdni”. A co w sytuacji kiedy oba przejścia dla pieszych rozdzielone są znakiem poziomym P-21 „powierzchnia wyłączona”?
Bo o ile pieszy przebywając na wysepce, na której często ustawione są żółte słupki ze znakiem C-9 jest jakby „poza jezdnią” to co w sytuacji kiedy stoi na „powierzchni wyłączonej” przez która poprowadzono przejście dla pieszych? Czy „powierzchnię wylaczoną” tarktować jako „wysepkę” lub „inne urządzenia na jezdni”?
Child-in-time