Wysepka lub inne urządzenia na jezdni a znak P-21...

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Wysepka lub inne urządzenia na jezdni a znak P-21...

Postprzez child-in-time » czwartek 07 grudnia 2006, 10:48

Witam raz jeszcze dzisiaj;

Pytanie w sprawie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, na którym nie mamy ruchu kierowanego [choć akurat to nie ma znaczenia dla mojego pytania].

Art. 26. 1. Ustawy określa, iż kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Z tym, że jeśli „przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio DO PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH W MIEJSCU, W KTÓRYM RUCH POJAZDÓW JEST ROZDZIELONY WYSEPKĄ LUB ZA POMOCĄ INNYCH URZĄDZEŃ NA JEZDNI” [art. 13 ust. 8 Ustawy].

Jeśli ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni to sprawa dość prosta. Pieszemu znajdującemu się na wysepce lub przechodzącemu przez przejście na pasie ruchu dla kierunku przeciwnego - z lewej strony do nadjeżdżającego pojazdu [„przejście odrębne”] nie ustępujemy pierwszeństwa póki nie znajdzie się na przejściu przez które zamierzamy przejechać... Sprawa prosta o ile mamy na jezdni „wysepkę” lub „inne urządzenia na jezdni”. A co w sytuacji kiedy oba przejścia dla pieszych rozdzielone są znakiem poziomym P-21 „powierzchnia wyłączona”?

Bo o ile pieszy przebywając na wysepce, na której często ustawione są żółte słupki ze znakiem C-9 jest jakby „poza jezdnią” to co w sytuacji kiedy stoi na „powierzchni wyłączonej” przez która poprowadzono przejście dla pieszych? Czy „powierzchnię wylaczoną” tarktować jako „wysepkę” lub „inne urządzenia na jezdni”?

Child-in-time
child-in-time
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa 06 grudnia 2006, 13:53
Lokalizacja: małopolska

Postprzez cman » wtorek 26 grudnia 2006, 17:43

Przypadkiem znalazłem taki topic: http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5075 - w sumie podobna sytuacja.

Natomiast w tej konkretnej sytuacji wydaje mi się, że przejście można uznać za rozdzielone.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Brunet » środa 27 grudnia 2006, 22:10

Skoro jest to powierzchnia wyłączona z ruchu to nie powinien tam się znaleźć żaden pojazd. W takim razie można tę powierzchnię potraktować jak element oddzielający jezdnie. Należy więc potraktować to przejście jak w przypadku wysepki.
Avatar użytkownika
Brunet
 
Posty: 61
Dołączył(a): środa 29 marca 2006, 18:29
Lokalizacja: Ruda Śl.

Postprzez cwaniakzpekaesu » piątek 21 września 2007, 15:36

Tu jest wyjaśnienie, dlaczego wyjątkowo linia P-21 może zastąpić inne urządzenie na jezdni (w tym przypadku wyspe azylową):

Obrazek
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości