1)
Bolcia napisał(a):1. Wyprzedzasz z lewej strony, więc pierwszy powinien ruszyć ten z prawej. Z resztą to, że on stoi powinno Ci sygnalizować że być może on widzi coś czego Ty nie widzisz i powinieneś też stać.
Art. 24.10.
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
Typuję, że jest to droga w obszarze zabudowanym więc przy wyznaczonych przynajmniej 2 pasach ruchu czy gdy poruszamy się na jezdni jednokierunkowej- możemy wyprzedzić oczywiście też z prawej strony. Jeśli jest to przejście na którym ruch jest kierowany sygnalizacją świetlną to nie ma problemu- możemy wyprzedzać.
Art.26.3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3. jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
Ad. 1. Zazwyczaj w takich przypadkach rusza się jednocześnie i na tym przejściu raczej manewr wyprzedzania nie wystąpi, to jest sekunda i już jesteśmy za przejściem gdzie możemy wyprzedzić jak nie ma zakazów.
Ad.2. Jeśli pojazd zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, widzimy że nikt nie znajduje się na przejściu a pojazd obok dalej stoi to przecież nie bd stać aż łaskawie się ruszy. W takim przypadku wg mojej interpretacji możemy śmiało ominąć ten pojazd bo nie stoi on już w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym tylko np. się zagapił.
3)Oczywiście nie zatrzymujemy się przed przed znakiem pionowym G-1c, skąd przyszedł Ci taki pomysł?? Zatrzymujemy się przy znakach G-3 lub G-4 gdy niema linii bezwarunkowego zatrzymania- stop- P-12.Jeśli jest ta linia to oczywiście przed tą linią zatrzymujemy pojazd.
4) Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu gdzie mamy dobrą widoczność a jak mamy linie zatrzymania to przed linią.
5)
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1. na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
2. na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
6)Można przechodzić w miejscu gdzie nie ma pasów jeśli dzieli nas od nich co najmniej 100m. Jednak:
Art. 13 pkt. 3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Jak zmusi Cię do zmiany prędkości to wymusza pierwszeństwo i narusza ten przepis i wtedy musisz zastosować zasadę szczególnej ostrożności i ustąpić pierwszeństwa.