Napiszę, co wiem na ten temat:
Aby otrzymać prawo jazdy nie trzeba być nigdzie zameldowanym. Osoby, które nie posiadają zameldowania, na wniosku o wydanie prawa jazdy w polu "Nazwa organu wydającego" wpisują Starostwo Powiatowe w Warszawie lub (jeżeli chcą) to Starostwo Powiatowe właściwe dla ich ostatniego miejsca stałego zameldowania.
Uwaga!
Jest mały kruczek :wink: który ciężko wykryć, jeżeli nie jesteśmy nazbyt gadatliwi i się z pewnymi faktami nie wyklujemy przy okienku w WORDzie lub - co gorsze! - w Wydziale Komunikacji /przyznaję w tym momencie, że miałam taką sytuację podczas stażu w WORDzie/ lub nie wyjdzie to przy innej okazji.
Mianowicie:
Zameldowanie za granicą. Jeżeli jesteśmy zameldowani na stałe za granicą i nie mamy tymczasowego zameldowania w Polsce, to możemy mieć niemały problem z ubieganiem się o wydanie prawa jazdy w Polsce. Dlaczego? Obowiązek meldunkowy.
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych:
Art. 10.
1. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.
2. Osoba, która przybywa do zakładu hotelarskiego albo do zakładu udzielającego pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem się lub opieką społeczną, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia.
Aby ubiegać się o wydanie prawa jazdy w Polsce musimy przebywać na terenie kraju przez co najmniej 185 dni w roku.
Art. 90.
1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:
(...)
5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.
Jeżeli jesteśmy zameldowani za granicą, to możemy nie być w stanie udowodnić faktu przebywania na terenie naszego kraju, gdyż z dokumentów jasno wynika (pomińmy wątek jak jest w rzeczywistości, bo dla urzędów jest to - paradoksalnie - nieistotne), że w Polsce
nie przebywamy.
W przypadku "wykrycia" faktu zameldowania za granicą prawo jazdy może nie zostać nam wydane. Dużo zależy od tego na jakich zasadach działa obowiązek meldunkowy w kraju, gdzie jesteśmy zameldowani, od naszego sprytu i znajomości prawa.
aanneett, Egzaminator raczej nie będzie dochodził szczegółów Twojego miejsca zameldowania. Na wniosku o wydanie prawa jazdy i na dowodzie osobistym masz ten sam adres? Czy są różne?
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink: