Moderatorzy: dylek, ella, klebek
przez rusel » piątek 06 września 2013, 19:57
przez lith » piątek 06 września 2013, 19:59
przez LeszkoII » piątek 06 września 2013, 20:28
Szkoda, że Pan Drexler nie podał przykładu, kiedy torowisko tramwajowe jest wyodrębnione z drogirusel napisał(a):"Zgodnie z definicjami "drogi" oraz "jezdni" zawartymi w art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym torowisko (najczęściej tramwajowe) może być wyodrębnione z drogi lub z jezdni.
A często tam tramwaje jeżdżą? Przecież jak samochody im ustępują pierwszeństwa, to jakiejś blokady ruchu - rozumiem że - nie ma.lith napisał(a):No ja wiem, że 2 komorowy, nie jest to nic niezwykłego, ale nie w takim miejscu - 1 tramwaj i skrzyżowanie zablokowane na pół zmiany świateł
przez rusel » piątek 06 września 2013, 20:32
bo jeśli cytuje to pewnie się zgadza, hmm?
przez lith » piątek 06 września 2013, 20:50
LeszkoII napisał(a):A często tam tramwaje jeżdżą? Przecież jak samochody im ustępują pierwszeństwa, to jakiejś blokady ruchu - rozumiem że - nie ma.
Nigdzie nie pojadą, bo 1 będzie chciał skręcić i zablokuje przejazd przez skrzyżowanie. Stawianie takiego 2- komorowego sygnalizatora żyjącego własnym życiem kilka metrów obok normalnej sygnalizacji byłoby według mnie głupie. Musiałby być zsynchronizowany z innymi światłami i puszczać tramwaj wtedy, kiedy by najmniej przeszkadzał. Imo 'ulepszanie' na siłę czegoś co działa dobrze.Na sygnale S-3 w prawo, ci co jadą na wprost pojadą, bo ich ten sygnał nie dotyczy - chyba o to Ci chodziło...
przez szerszon » piątek 06 września 2013, 22:02
przez niebieski90 » sobota 07 września 2013, 21:17
LeszkoII napisał(a):A tutaj A-7 obowiązuje motorniczego(kiedy pominiemy sygnalizację świetlną)? Link 1: http://goo.gl/maps/0wqsQmaryann napisał(a):Poza tym jest po lewej stronie motorniczego... Trochę go nie obowiązuje.
Tak to wygląda od strony drogi z pierwszeństwem Link 2: http://goo.gl/maps/IWCUV
W tym przypadku mam poważne wątpliwości czy to torowisko na widocznym odcinku ul. Nowosądeckiej należy do drogi. Natomiast za przejazdem tramwajowym w tym linku (http://goo.gl/maps/l1sJ5) torowisko należy do drogi, bo widać chodnik/drogę dla pieszych, która wyznacza "obręb pasa terenu" będącego drogą.
droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa
LeszkoII napisał(a):...chyba że uznać przecięcie torów z jezdnią jako przejazd tramwajowy nieopodal skrzyżowania a nie skrzyżowanie... taka wykładnia miałaby po części oparcie w przepisach. Torowisko biegnie wzdłuż drogi (jednokierunkowej) ale nie należy do drogi, co powoduje iż nie ma skrzyżowania tylko przecięcie się kierunków ruchu poza nim.
"Poza nim" nie kojarzę z obrębem (sąsiedztwem przestrzennym) skrzyżowania.
Brak torowiska na drodze = brak skrzyżowania = przejazd tramwajowy = Art. 25.2
przez szerszon » sobota 07 września 2013, 23:03
A ja myślałem do tej pory,że nie dotyczy to PdR i pdp...a Ty piszesz ,że całaJeśli droga jest oznakowana jako podporządkowana to CAŁA jest podporządkowana, ŁĄCZNIE z wydzielonym torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa.
przez LeszkoII » sobota 07 września 2013, 23:28
Obręb wyznaczają skrajnie położone części drogi(np. dwa chodniki, dwa pobocza, chodnik i pobocze,,,). Te części tworzą tzw. wydzielony pas terenu. Co znaczy obręb - masz w słowniku.niebieski90 napisał(a):Obręb pasa drogowego wyznacza chodnik? Litości, błagam. Obręb pasa drogowego wyznaczają tylko i jedynie odpowiednie dokumenty geodezyjne, a wszystko co w tym wydzielonym pasie się znajduje jest częścią jednej i tej samej drogi.
przez lith » niedziela 08 września 2013, 01:43
przez LeszkoII » niedziela 08 września 2013, 08:36
Bo tak skonstruowano art. 2.1). Wymieniono tam jakie cztery części składają się(a w zasadzie mogą się składać) na wydzielony pas terenu. Torowisko pominięto jako część drogi, lecz dołączono je do drogi pod warunkiem, że leży w obrębie(wewnątrz) tego pasa.lith napisał(a):A czemu skrajnymi częściami drogi ma być chodnik, albo pobocze? Gdzie to napisano? Czemu nie może być to torowisko?
przez szerszon » niedziela 08 września 2013, 09:39
Jeśli jakieś torowisko należy do drogi, to przecięcie się tego torowiska (czyli elementu drogi) z inną drogą to normalne skrzyżowanie z definicji pord.
przez rusel » niedziela 08 września 2013, 11:37
Jeśli jakieś torowisko należy do drogi, to przecięcie się tego torowiska (czyli elementu drogi) z inną drogą to normalne skrzyżowanie z definicji pord
przez lith » niedziela 08 września 2013, 15:21
przez maryann » poniedziałek 09 września 2013, 10:33
Moim skromnym- droga, to wszystko między łanem pszenicy a plantacją buraków.lith napisał(a):A czemu skrajnymi częściami drogi ma być chodnik, albo pobocze?