przez Tomek_ » czwartek 19 października 2006, 10:36
Prawo karne przewiduje taką możliwość. Zabranie prawa jazdy związane jest z zastosowaniem środka karnego określonego w art. 39 pkt 3 kodeksu karnego (zakaz prowadzenia pojazdów). Sąd orzeka zakaz określając również okres czasu przez jaki zakaz ten będzie stosowany (nie może być dłuższy niż 10 lat) .
Zgodnie z art. 84 kodeksu karnego:
„§ 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środek karny wymieniony w art. 39 pkt 3 orzeczono na podstawie art. 42 § 2 lub 3.”
Zgodnie z cytowanym przepisem jest możliwe skrócenie okresu na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojadzenia pojazdów mechanicznych jeśli sprawca szkody prowadził pojazd pod wpływem alkoholu (art. 178a kk), ale nie spowodował jednocześnie żadnego wypadku.
Należy wysłać pismo do sądu, który wydał orzeczenie, wniosek o uznanie środka karnego za wykonany. Pismo może być sporządzone odręcznie – nie jest konieczne wysyłanie jakiegoś szczególnego formularza. Zgodnie z art. 119 kodeksu postępowania karengo pisma z zakresu spraw karnych muszą spełniać następujące warunki:
„ § 1. Pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
3) treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
4) datę i podpis składającego pismo.”
Trzeba podkreśli, że art. 84 kk wyraźnie przewiduje, że środek musi być wykonywany przynajmniej przez rok. Do okresu tego dolicza się też czas faktycznego pozbawienia prawa jazdy, zatrzymanego przez policje.